Jakie są rodzaje wanien? Czym kierować się przy wyborze wanny? JAKĄ WANNĘ WYBRAĆ?

2024-05-31 17:11

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wanien, dzięki temu łatwo można kupić taką, która będzie pasowała do stylu łazienki i odpowiadała naszym potrzebom. Mogą mieć one różne kształty, wymiary, kolory i funkcje. Jaką wannę wybrać?

Jakie są rodzaje wanien? Czym kierować się przy wyborze wanny? JAKĄ WANNĘ WYBRAĆ?

i

Autor: Getty Images

Jakie rodzaje wanien wyróżniamy ze względu na zastosowanie?

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, wyróżniamy wanny: • tradycyjne (zwykłe) – stosowane są do tradycyjnej kąpieli, • z hydromasażem – służą przede wszystkim do relaksu i hydroterapii, • z prysznicem – wanny, w których fabrycznie zamontowane zostały drzwi prysznicowe oraz panel prysznicowy.

Z jakich materiałów mogą być wykonane wanny?

Wyróżniamy wanny: • akrylowe – najbardziej popularne, oferowane w wielu kolorach i kształtach, również nietypowych na zamówienie; są lekkie, ciepłe, dźwiękoszczelne, ale mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia; • żeliwne – najczęściej instalowane jako wolno stojące, pasują do stylowych łazienek, solidne i trwałe, powierzchnia emaliowana jest odporna na działanie kwasów, osadzanie się kamienia, ale wanny te są ciężkie i zimne; • stalowe – mają konkurencyjną cenę, są dużo lżejsze od żeliwnych, ale nalewanie wody czy stuknięcia powodują hałas, dlatego najlepiej, gdy są zainstalowane w specjalnej obudowie, np. ze styropianu, gdyż mają wówczas dodatkową izolację termiczną i akustyczną; • miedziane, szklane, ze sztucznego marmuru, z drewna lub kompozytów – mniej popularne ze względu na wysoką cenę.

Jakie kształty mogą mieć wanny?

Producenci oferują wanny w najróżniejszych kolorach i kształtach. Biorąc pod uwagę kształt, można wyróżnić wanny: okrągłe, owalne, symetryczne – w których przynajmniej dwa boki są takiej samej długości (prostokątne, sześciokątne, ośmiokątne, narożne i beznarożnikowe) i asymetryczne (narożne: lewo- i prawostronne, pięciokątne, specjalne o fantazyjnych kształtach). Wyróżnić można również wanny z drzwiami, stanowią idealne rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Gdzie mogą być montowane wanny?

Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy wanny: • przyścienne – dłuższy bok wanny ustawiony jest przy ścianie, • narożne – dwa boki wanny przylegają do dwóch narożnych ścian, • wolno stojące – żadnym bokiem nie przylegają do ściany, mogą być ustawione w dowolnym miejscu łazienki, • do zabudowy – wanny wpuszczane w specjalny podest lub podłogę.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby zamontować wannę z hydromasażem?

Łazienka, w której chcemy zamontować wannę z hydromasażem, powinna mieć minimalną powierzchnię 7 m2, a oprócz instalacji wodnej i kanalizacyjnej do wanny musi być doprowadzona instalacja elektryczna.

Z jakimi rodzajami masażu oferowane są wanny?

Wanny mogą być wyposażone w urządzenia do masażu powietrznego, wodnego lub mieszanego – wodno-powietrznego. Masaż powietrzny jest delikatny, polega na wdmuchiwaniu powietrza do wody przez system dysz lub przez dużą liczbę otworów z komory, zwanej podwójnym dnem. Masaż wodny jest mocniejszy, pompy tłoczą wodę w obiegu zamkniętym i wypychają ją przez dysze do wanny. W przypadku takich wanien konieczne jest dokładne stosowanie się do zaleceń producenta, dotyczących eksploatacji i czyszczenia. Inaczej w wielu zakamarkach (rurach, pompach, podwójnym dnie) mogą rozwijać się drobnoustroje i powodować wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu.

Na co zwrócić uwagę, kupując wannę?

Kupując wannę, należy zwrócić uwagę na elementy wchodzące w skład kompletu. Potrzebny będzie stelaż montażowy i ewentualnie obudowa. Jest ona ważna w przypadku wanien o nietypowych kształtach. Tradycyjne wanny prostokątne można zabudować samodzielnie, wykańczając później płytkami ceramicznymi lub mozaiką. Istotny jest też czas, na jaki udzielana jest gwarancja, oraz informacja, co ona obejmuje.

Jak wybrać wannę? Wnętrza Daniela

Jakie dodatkowe akcesoria i funkcje mogą mieć wanny?

Wanny mogą być wyposażone w różnorodne akcesoria i dodatkowe funkcje, które zwiększają ich komfort i funkcjonalność. Do popularnych akcesoriów należą zagłówki, które zapewniają wsparcie dla głowy podczas kąpieli, oraz podłokietniki zwiększające wygodę siedzenia. Niektóre wanny posiadają systemy oświetlenia LED, które tworzą relaksującą atmosferę dzięki możliwości zmiany kolorów światła. Wanny z hydromasażem mogą być wyposażone w zaawansowane panele sterujące z dotykowymi ekranami, które pozwalają precyzyjnie dostosować parametry masażu. Dodatkowo, dostępne są wanny z wbudowanymi systemami nagłośnienia, umożliwiające słuchanie muzyki podczas kąpieli. Ważnym aspektem są również systemy antypoślizgowe, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Wanny mogą być także wyposażone w funkcje samoczyszczące, co redukuje konieczność manualnego czyszczenia, oraz w filtry do oczyszczania wody, które poprawiają jej jakość.

QUIZ: Czy nadajesz się do życia na wsi?

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieje kogut?