Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?
Wiele przepisów mówi wprost, że żeby przyrządzić naprawdę smaczną potrawę trzeba zadbać, żeby wszystkie składniki były naprawdę świeże. Szczególnie dotyczy to jajek, które podnoszą suflety, kremy czy biszkopty albo stanowią istotną składową pozostałych ciast, sałatek lub sosów.
Najmniejszy problem jest, kiedy kupujemy produkty w sklepach. Wystarczy wtedy spojrzeć na datę przydatności nadrukowaną na opakowaniu i skorupkach. Jednak czy przydatność do spożycia na pewno jest wyznacznikiem świeżości? Jeszcze gorzej, kiedy zdecydujemy się zakupić wiejskie jaja na targu. Jeśli mamy sprawdzone źródło, możemy spytać kiedy jajka zostały zniesione, ale większości z nas niewiele powie taka informacja, chyba że dotyczy poranka tego samego dnia.
Jak ocenić czy jajko jest zepsute?
Jest prosty sposób, żeby to stwierdzić. Wystarczy jajko zanurzyć na chwilę w wodzie (można też na to zwrócić uwagę przy gotowaniu) – im bliżej dna się unosi, tym jest świeższe. Z każdym dniem po zniesieniu w jajku wytwarza się coraz więcej gazu, który sprawia, że z czasem unosi się już na powierzchni.
Jak rozpoznać stare jajko po rozbiciu skorupki?
Oczywiście po rozbiciu skorupki jesteśmy od razu w stanie stwierdzić, czy jajko jest zepsute – powie nam o tym silny zapach siarkowodoru, czyli tego samego gazu, który unosił je w wodzie. Innym niezawodnym sposobem na sprawdzenie świeżości jajka jest zwrócenie uwagi na wygląd i konsystencję jego żółtka oraz białka po rozbiciu skorupki.
Świeże jajko ma żółtko o wyraźnym, wypukłym kształcie oraz gęstym i przezroczystym białku, które otacza żółtko i tworzy wyraźnie widoczne, zwarte warstwy.
Stare jajko, przeciwnie, charakteryzuje się żółtkiem, które jest bardziej płaskie i rozlewa się, a białko jest rzadkie, nieprzeźroczyste i rozmywa się po rozbiciu. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne zmiany koloru lub obecność plam w białku i żółtku, które mogą świadczyć o procesach zepsucia.