WYKAŃCZANIE WNĘTRZ. Jak udekorować ściany?

2024-05-28 6:29

Dekoracyjna ściana jest ważnym elementem wystroju wnętrza. Jak ją wykończyć? Sposobów na dekoracyjne ściany jest bardzo wiele, możesz nadać ścianie nie tylko oryginalny kolor, ale i fakturę. Ciekawie ozdobiona ściana powinna być w miejscu, które chcesz wyeksponować we wnętrzu.

WYKAŃCZANIE WNĘTRZ. Jak udekorować ściany?

i

Autor: Getty Images

Do efektownego wykończenia ścian możesz użyć farb dekoracyjnych. Na rynku jest ich bardzo duży wybór. Większość efektów możesz uzyskać samodzielnie. Ale pamiętaj, by dekoracje na ścianach stosować w mieszkaniu z umiarem. Najlepszy efekt uzyskasz dekorując w ten sposób jedną ścianę we wnętrzu lub tylko jej wybrany fragment. Kolor, wzór, czy faktura takiej ściany muszą być dopasowane do wystroju wnętrza, koloru mebli i dodatków, a także wielkości pomieszczenia.

Efektowne ściany: tapety

Tapety są bardzo modne w aranżacji wnętrz. Wybór wzorów i ich kolorów zachęcają do szaleństw - na topie są duże dekoracyjne motywy, kontrastowe wzory, a także fototapety i naklejki ścienne. "Krzykliwe" tapety gwarantują duży efekt dekoracyjny. Ale pamiętaj, że wzór i kolor tapety musisz dobrać do mebli i dodatków. Oryginalną tapetą wyróżnij tylko jedną ścianę, wtedy nie będzie męcząca we wnętrzu. Ciekawy efekt na ścianie uzyskasz wykorzystując także tapety o fakturze tkaniny. Są to tapety tekstylne, z włókna szklanego lub flizelinowe. Takie tapety dodadzą wnętrzu przytulności. Hitem w aranżacji wnętrz stały się także tapety 3D. Imitują one swoją strukturą tkaninę, kamień lub drewno. Takie tapety nadadzą każdemu pomieszczeniu niepowtarzalny charakter i będą charakterystyczną cechą wielu nowoczesnych wnętrz. Dekoracje ścienne, dzięki efektowi 3D, trudno odróżnić od prawdziwych materiałów.

Dekoracje ścian: farby

Wiele firm oferuje farby strukturalne, które umożliwiają kreowanie najróżniejszych wzorów oraz faktur dekoracyjnych. Ciekawą alternatywą dla tapety lub zwykłej farby są włoskie dekoracje ścian. Przykładowo dekoracja ścienna ciekawa i łatwa w aplikacji to Hoblio. Jest to system oparty na specjalnym spoiwie akrylowo-metalicznym z dodatkiem piasku kwarcowego. W zależności od pory dnia lub oświetlenia, nasza aranżacja wnętrz jest w stanie uzyskać zupełnie inny efekt.

Hoblio, dzięki zastosowaniu specjalnych wypełniaczy, pigmentów i naturalnych drobinek piasku, tworzy metaliczną powierzchnię o oryginalnej fakturze. Mogą być też dekoracje ścienne nakładane pędzlem i imitujące powierzchnię kamienia. Oczywiście do dekoracyjnych efektów należą różnego typu przecierki, czy ściany wzorami uzyskanymi za pomocą szablonów malarskich.

Tynki dekoracyjne

Trwałość i wielość rozwiązań aranżacyjnych sprawia, że tynki dekoracyjne są konkurencją dla tradycyjnych farb ściennych. Na rynku dostępne są tynki o różnym wyglądzie, nawiązujące do wybranych stylów oraz rozmaitych technik malarskich. Do popularnych należą: tynki zacierane, odciskane lub żłobione tynki strukturalne, tynki mozaikowe, tynki japońskie, czy stiuki.

Dekoracje ścian: okładziny

Okładziny to również ciekawy sposób na dekorację ścian. Jesli wybierzesz okładziny o oryginalnej, wyrazistej fakturze dodasz wnętrzu specyficznego klimatu. Ściana wykończona okładziną kamienną, czy drewnianą stanie się najbardziej przyciągającym uwagę elementem aranżacji wnętrza.  Ale pamiętaj o umiarze, by wnętrza nie były przeładowane. Atutem okładzin z drewna, kamienia czy cegły jest naturalne pochodzenie i trwałość. Modne stały się także okładziny z łupka czy piaskowców.

Dekoracyjne ściany: beton

We wnętrzach urządzonych w stylu industrialnych, loftach, nowoczesnych kawalerkach modne stały się ściany przypominające wyglądem surowy beton.

Beton dekoracyjny oferuje wiele możliwości aranżacyjnych, od surowych, minimalistycznych powierzchni po bardziej wyrafinowane, z dodatkiem metalicznych pigmentów i różnych wypełniaczy. Można go z powodzeniem stosować na dużych powierzchniach, tworząc jednolite tło, oraz jako akcentujące elementy na wybranych fragmentach ścian. Innowacyjne techniki pozwalają dodatkowo uzyskiwać tzw. efekty betonu architektonicznego, które charakteryzują się widocznymi porami i smugami, imitującymi naturalne wady materiału. Dla bardziej ekstrawaganckiego wyglądu można zastosować beton barwiony w różnych odcieniach, co pozwoli na lepsze dopasowanie do reszty wystroju wnętrza. Dzięki swoim właściwościom, takim jak odporność na uszkodzenia i łatwość w utrzymaniu, beton dekoracyjny jest rozwiązaniem idealnym dla wszystkich, którzy pragną połączyć funkcjonalność z estetyką.

QUIZ. Czy umiesz rozpoznawać kolory? Te pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 10
Jaki to kolor?
Quiz. Jaki to kolor ?