Szafka pod umywalkę – stojąca, wisząca, z otworem na umywalkę lub bez. Którą wybrać?

2024-05-30 19:22

Szafka pod umywalkę to często jedyny i wystarczający mebel łazienkowy. Do wyboru masz szafkę stojącą i podwieszaną, z półkami lub szufladami, przystosowana do umywalki nablatowej lub nasadzanej na szafkę. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Sprawdź, jakie.

Szafka pod umywalkę – stojąca, wisząca, z otworem na umywalkę lub bez. Którą wybrać?

i

Autor: Getty Images

Szafka pod umywalkę stojąca, z drzwiczkami

Plusy:

Taka szafka do łazienki jest stabilna, prosta w montażu (nie wymaga przytwierdzania do ściany). Jest zwykle pojemniejsza niż wisząca (sięga do samej podłogi). 

Minusy:

Tego typu szafka pod umywalkę ma standardową wysokość, więc niewygodną dla osób bardzo wysokich i niskich. Trudniej utrzymać pod nią czystość. Nóżki narażone są na kontakt z wilgotną podłogą. Ciężko korzysta się z głębi półki.

Szafka pod umywalkę wisząca, z szufladami

Plusy:

Tego rodzaju szafkę pod umywalkę można ją wieszać na dowolnej wysokości. Stojąc przed nią, nie uderzasz się w palce stóp. Usprawnia mycie podłogi. Przedmioty w szufladach są łatwo dostępne.

Minusy:

Taka szafka do łazienki wymaga mocowania do ściany (na kołki rozporowe lub stelaż). Syfon baterii musi przebiegać tuż pod linią umywalki, inny będzie wymagał szuflady z wycięciem.

Szafka pod umywalkę nablatową

Plusy:

Gdy szafka pod umywalkę jest dłuższa od samej umywalki, wygodnie odstawia się na nią kosmetyki, może być miejscem na dekoracje. Im grubszy blat, tym solidniejsze wrażenie.

Minusy:

Blat tego typu szafki łazienkowej jest często zachlapywany wodą, trzeba go często wycierać. Nieodpowiednio zabezpieczony (zwłaszcza przy otworze wyciętym na odpływ baterii oraz za umywalką) szybko niszczeje.

Szafka dopasowana do umywalki 

Plusy:

Tego typu szafka pod umywalkę idealnie przylega do armatury, stanowiąc z nią stylistyczną i konstrukcyjną całość. Kupując gotowy zestaw, oszczędzasz czas, masz ułatwiony montaż i gwarancję dopasowania.

Minusy:

Jeśli umywalka ma wąskie obrzeże, może pojawić się problem braku miejsca na przybory toaletowe.

Szafka pod umywalkę z lustrem

Plusy:

Szafka do łazienki z wbudowanym lustrem to rozwiązanie, które nie tylko oszczędza przestrzeń, ale także dodaje funkcjonalności. Łatwo mieć pod ręką niezbędne kosmetyki oraz akcesoria. Lustro optycznie powiększa przestrzeń, co jest szczególnie ważne w małych łazienkach. Dużym atutem są również szafki z wbudowanym oświetleniem, które idealnie doświetla twarz podczas codziennej toalety.

Minusy:

Instalacja szafki łazienkowej z lustrem może być bardziej skomplikowana, zwłaszcza jeśli wymaga podłączenia do zasilania elektrycznego. Lustro może łatwo się brudzić od wody i kosmetyków, dlatego wymaga częstszego czyszczenia. Dodatkowo, szafka z lustrem zajmuje więcej miejsca na ścianie, co może ograniczać możliwość montażu innych elementów, takich jak np. półki lub dodatkowe oświetlenie.

QUIZ. Wiesz co to cep i graca? Banalne pytania dla rolników, miastowi będą mieć kłopot

Pytanie 1 z 15
Gracy używa się między innymi do spulchniania ziemi: