Sypialnia - co zrobić, by panował w niej porządek? Jak układać i segregować rzeczy?

2024-05-31 22:10

Sypialnia powinna być miejscem relaksu i miłości - a często zmieniamy ją w domowy składzik. Wynika to z faktu, że to pomieszczenie zazwyczaj  niedostępne dla gości. Czy jednak my sami nie zasługujemy na to, by mieć dla siebie azyl, w którym nic nie zakłóca wypoczynku? Jak zaprowadzić porządek w sypialni?

Sypialnia - co zrobić, by panował w niej porządek? Jak układać i segregować rzeczy?

i

Autor: Getty Images

Pracuj i oglądaj, ale nie w sypialni!

Przede wszystkim za nic nie urządzaj w sypialni biura, sypialnia to nie miejsce na komputer. Zapomnij też o telewizorze, który będziesz oglądała leżąc w łóżku. To gwarancja upadku życia intymnego, a także tego, że przez następny rok nie przeczytasz ani jednej książki. Niech sypialnia będzie miejscem miłości, lektury i snu.

Wyprowadź niepotrzebne rzeczy

Postaraj się znaleźć w domu inne miejsce do składowania rzeczy. Jeśli nie masz pomieszenia, które pozostaje wolne i będzie dobrym miejscem na składzik, wykorzystaj do tego celu komody, płaskie pojemniki, które można wsunąć pod łóżko albo wiklinowe kosze do postawienia na szafie. Samo uporządkowanie przedmiotów w sypialni sprawi, że o wiele przyjemniej będzie można spędzać w niej czas.

Jak skutecznie posprzątać sypialnię?

Porządkowanie sypialni zacznij od szafy. Czy wiecie, że 20% ubrań nosimy przez 80% czasu. Nasze szafy są więc wypełnione po brzegi ciuchami, które nie widują światła dziennego zbyt często. Nadeszła więc pora na rozliczenie się z przemysłem odzieżowym. Z tymi ubraniami, które kupiłyśmy pod wpływem impulsu, lub z tymi, które już dawno się na nas nie dopinają, albo z tymi, które są tak bardzo niemodne, że wstydziłabyś się je włożyć nawet na grzyby.

Najważniejsze, by w szafie znalazły się ubrania na określoną porę roku. Te, których nie będziesz wkładać przez następne pół, roku spakuj do worków, zabezpiecz przed molami i schowaj w pudełkach pod łóżkiem, w garderobie lub na strychu. Wrócisz do nich, gdy nadejdzie oidpowiednia pora roku. Te, w których na pewno nie będziesz chodziła, spakuj i zanieś potrzebującym albo sprzedaj na Allegro. Taką samą czystkę zrób w komodzie, na półkach, w szafkach.

Zrób porządki na toaletce, wyrzuć przeterminowane kremy, zjełczałe szminki i wyschnięte lakiery do paznokci. Pamiętaj, perfumy przechowuj w ciemnych miejcach, bo w nasłonecznionych szybciej tracą zapach.

Jak niewielkim kosztem odświeżyć aranżację sypialni?

W posprzątanej sypialni zrobiło się jakby więcej miejsca i widać wszystkie mankamenty jej aranżacji. Sypialnia też musi być ładnie urządzona, o tym czasem zapominamy. Zadbajmy o półki nad łóżkiem, aby wyeksponować na nich pamiątki, książki, kwiaty. Taka półka nada wnętrzu osobistego charakteru. Na ścianach możesz także powiesić obrazki i fotografie, do których lubisz wracać.

Łóżko w sypialni to najważniejszy mebel. Niech będzie ozdobą pokoju. Kup najlepszą pościel na jaką cię stać. I kapę na łóżko kolorystycznie dopasowaną do pokoju - zasłon, wykładziny, dodatków dekoracyjnych. Całości dopełnią poduszki starannie ułożone u wezgłowia.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w sypialni

Odpowiednie oświetlenie to klucz do stworzenia przytulnej i funkcjonalnej sypialni. Warto zainwestować w różne źródła światła, które można dostosować do różnych potrzeb. Lampa sufitowa o miękkim, rozproszonym świetle sprawdzi się podczas wieczornych czynności, takich jak ubieranie czy sprzątanie. Lampki nocne przy łóżku, najlepiej z regulowaną intensywnością światła, pozwolą na komfortowe czytanie przed snem bez konieczności włączania głównego światła. Nie zapomnij również o delikatnym, dekoracyjnym oświetleniu, takim jak girlandy świetlne czy świece, które dodadzą wnętrzu ciepła i sprawią, że sypialnia stanie się idealnym miejscem do relaksu. Dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania, dobrym wyborem będą energooszczędne żarówki LED, które zużywają mniej energii i mają dłuższą żywotność.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...