Styl glamour we wnętrzu. Jak uzyskać najlepszy efekt?

2024-06-03 10:05

Styl glamour charakteryzuje się przede wszystkim luksusem i elegancją, jednak mało ma wspólnego z wygodą i funkcjonalnością. Cechy te możemy odnieść zarówno do mody, jak i do aranżacji wnętrz. Czy wiesz czym charakteryzuje się styl glamour we wnętrzach?

Styl glamour we wnętrzu. Jak uzyskać najlepszy efekt?

i

Autor: Getty Images

Główne cechy tego stylu, to blask i połysk. Wszystko wykonane jest po to, żeby zrobić jak największe wrażenie. Przytulność i wygoda nie mają w tym przypadku żadnego znaczenia - wnętrze ma jedynie olśniewać i zachwycać. Jeżeli komuś podobają się mieszkania na ''wysoki połysk'', urządzone z pewną emfazą i bardziej na pokaz niż z praktycznych względów, może spróbować urządzić swoje mieszkanie w tym stylu.

Jakie trendy łączy w sobie styl glamour?

Glamour to wysokiej klasy elegancja w modnym stylu, który łączy w sobie rozmaite trendy. Jest tu trochę pałacowych klimatów zgrabnie przefiltrowanych przez dizajn. Np. barokowy fotel w ostrym, ''plastikowym'' kolorze albo tapeta w stylowe palmety, tyle, że ogromne. Pled z futra przerzucony przez kanapę z pewnością doda splendoru wnętrzu salonu. Czerpiąc inspiracje z lat 70. i 80. XX wieku przerabiamy tamten styl tak, żeby bardziej pasował do współczesnych trendów. Okna powinny być udekorowane kaskadami bajecznie układającej się organdyny, tiulu a także cięższej tkaniny, fantazyjnie podpiętej lub podwiązanej ozdobnymi pasmanteriami. Nie żałuj pieniędzy na lustra i inne błyskotki. Lampy powinny uginać się pod ciężarem kryształów, lepiej wybrać jednak te plastikowe, gdyż lepiej będą się one wpisywać we współczesne trendy. Zwierciadła oprawione w szerokie ramy, koniecznie srebrne lub złote. 

Jaka kolorystyka dominuje we wnętrzach w stylu glamour?

Kolory złoty i srebrny powinny zdobić ramy luster czy obrazów. W kolorach tych mogą być także meble; nie wszystkie, ale np. jeden srebrny fotel czy stolik dobrze zrobi ciemnemu wnętrzu. Innym mile widzianym kolorem jest czerń we wszelkich odcieniach, zarówno ta błyszcząca, jak i matowa, w tkaninach, meblach i na ścianach. Szykowna i tajemnicza dodaje wnętrzu teatralności. A o to przecież chodzi w stylu glamour.

Ile kosztuje styl glamour we wnętrzach?

Nie można liczyć na to, że uda się tu coś zrobić tanio lub domowym sposobem. Niestety trzeba wydać niemałe pieniądze na XX-wieczne meble, luksusowe tkaniny i złote lampy. Materiały, które dadzą odpowiedni efekt, jak tafty, adamaszki, lśniące satyny, aksamity i welury również nie należą do najtańszych. Jeżeli marzysz o wnętrzu w tym stylu zastanów się nie tylko nad jego względami praktycznymi, ale rozważ tę decyzję przede wszystkim pod kontem finansowym.

Jakie meble i dodatki wybrać do wnętrza w stylu glamour?

Aby stworzyć wnętrze w stylu glamour, należy zwrócić uwagę na wybór odpowiednich mebli i dodatków. Podstawowym elementem będzie kanapa o wyrazistym wyglądzie, często w stylu Chesterfield, z głębokimi pikowaniami i tapicerką z aksamitu lub weluru. Idealnym dopełnieniem będą niskie stoliki kawowe o lśniących, szklanych lub metalicznych blatach. Szafki i komody powinny być wykonane z lakierowanego drewna, najlepiej w ciemnych odcieniach lub zdobione lustrzanymi frontami. Ważnym akcentem są również eleganckie fotele o wyrazistym designie, np. w stylu barokowym. Dodatki takie jak bogato zdobione lustra, duże kryształowe żyrandole, stylowe świeczniki i ozdobne ramy obrazów dopełnią całości. W przestrzeni w stylu glamour warto również postawić na akcesoria dekoracyjne, takie jak miękkie poduszki, narzuty z błyszczącymi nitkami oraz eleganckie wazony. Każdy element powinien emanować luksusem i elegancją, tworząc przyciągającą oko kompozycję, zgodnie z zasadami tego efektownego stylu.

QUIZ: Czy nadajesz się do życia na wsi?

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieje kogut?