Sposób na dobry sen. Jak wybrać WYGODNY MATERAC?

2024-05-31 7:37

Niewygodny materac może spędzać sen z powiek. Dlatego jak najszybciej wymień go na nowy, który zapewni ci komfort wypoczynku i będzie stworzony dla twoich potrzeb. Jak znaleźć materac idealny? Na co zwrócić uwagę w sklepie? Kupować materac ze stelażem czy bez? Oto praktyczny poradnik.

Sposób na dobry sen. Jak wybrać WYGODNY MATERAC?

i

Autor: Getty Images

Trzy pytania, które warto sobie zadać przed kupnem materaca:

1. W jakiej pozycji najczęściej śpię?

Jeśli śpisz na boku – potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy lateksowy. Śpisz na wznak? Ciężar ciała rozkłada się wtedy równomiernie, możesz więc wybrać dowolny rodzaj materaca (lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy). Gdy często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. wysokoelastyczne.

2. Chcę jeden materac szeroki czy dwa wąskie? 

Jeden – o ile dwie osoby mają podobną masę ciała lub na łóżku śpią trzy osoby. Idealny okaże się materac o konstrukcji kieszeniowej albo wypełniony pianką czy lateksem (w porównaniu z innymi modelami lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji drugiej osoby). Dwa – dla osób znacznie różniących się wagą, lubiących inne stopnie twardości, którym przeszkadza kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Każdy z partnerów wybiera materac według preferencji (twardy, miękki, lateksowy, piankowy, sprężynowy itp.). Ważne, by oba miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.

3. Materac gruby czy cienki?

Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa oraz spędzającym dużo czasu w łóżku zaleca się grubsze (nawet 20-centymetrowe) materace, składające się z wielu warstw. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe.

WAŻNE! Nigdy nie kupuj materaca "w ciemno". Nie śpiesz się w sklepie. Zarezerwuj sobie kilka minut na poleżenie na materacu.

Jak sprawdzić, czy materac jest dobry?

Połóż się na wznak (kręgosłup powinien wtedy przyjąć kształt lekko wygiętej litery ,,S”) i poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? W takim razie materac jest za miękki. Pod lędźwiami jest dużo miejsca? Masz za twardy materac, poszukaj bardziej miękkiego. Następnie połóż się na boku, w linii prostej. Gdy poczujesz odprężenie, rozluźnienie mięśni, to znak, że materac jest odpowiedni.

Na koniec zapytaj sprzedawcę o właściwości tkaniny pokrowca, np. czy jest antyalergiczna. Wybierz pokrowiec zdejmowany do prania, co zapewni lepsze utrzymanie higieny.

Jaki stelaż do materaca?

Materac najlepiej kupować w duecie ze stelażem. Stelaż ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca.

Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem – odgina się pod ciężarem twojego ciała. W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Można stosować je do materaców lateksowych.

Warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest materac, zwłaszcza pod kątem alergii. Materace lateksowe są doskonałe dla alergików ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co zmniejsza ryzyko alergii. Pianka memory również może być dobrym wyborem, ponieważ jest mniej podatna na kurz i roztocza. Należy również zwrócić uwagę na wentylację materaca - modele z otworami wentylacyjnymi lub specjalnym systemem cyrkulacji powietrza zapewniają lepszą higienę snu. Dla osób z wrażliwą skórą lub problemami alergicznymi, istotne będzie także wybranie odpowiedniego pokrowca, najlepiej bawełnianego lub wykonanego z materiałów o właściwościach antyalergicznych. Warto również dbać o regularne czyszczenie pokrowca, co pomoże w utrzymaniu zdrowej przestrzeni do snu.

QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?

Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było: