PORADNIK. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli?

2024-05-31 8:47

Na co zwrócić uwagę przy ocenie czy wyborze mebli? dlaczego ważna jest nie tylko jakość drewna, ale też grubość drewna, szlifowanie itd? Jak nie dać się internetowym oszustom, którzy sprzedają nie meble tylko ich wizerunek?

PORADNIK. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli?

i

Autor: Getty Images

Nie raz pewnie zastanawiacie się jak to jest, iż teoretycznie taki sam mebel może mieć tak różną cenę. Oczywiście zgodzimy się, iż każdy producent czy sprzedawca sam określa poziom cenowy, ale w większości przypadków na cenę składa się wiele rzeczy. Chcemy więc pokazać ci na co zwrócić uwagę przy ocenie czy wyborze mebli.

Jakość i wykonanie mebli

Jeśli masz możliwość upewnij się, czy mebel na który zwróciłeś uwagę jest dobrze wykonany. Wiele firm (szczególnie tych internetowych) sprzedaje w zasadzie wizerunek, a nie meble. Nie daj się na to nabrać. Nie kupuj zdjęcia, a produkt.

Jakie drewno? 

Podstawową sprawą jest to, czy drewno jest faktycznie drewnem czy może jest to płyta fornirowana. Zobacz czy drewno, z którego jest wykonany mebel jest dobrej jakości. Nie posiada wad w postaci wylotowych sęków, miejsc żywicznych, pozostałości kory, dziur po robakach itp. Zobacz jego usłojenie, kolor poszczególnych elementów. Meble dobrych producentów wykonane są z dobrej jakości materiału i nie posiadają wad wymienionych wyżej jak również flekowania czy łezek maskujących wady drewna.

Szlifowanie

Zwróć uwagę na wszelkie frezy połączenia, obrzeża czy zagłębienia i sprawdź czy w tych miejscach elementy są tak samo gładkie jak na powierzchniach płaskich. Wiele firm po wyfrezowaniu, np. frontów czy fazowania, w żaden sposób ich nie szlifuje. Po naniesieniu lakieru powstaje sztywna chropowata powierzchnia nieprzyjemna w dotyku.

Grubość elementów i ich wykonanie

Kolejną ważną i podstawową sprawą przy ocenie mebli jest grubość elementów, z jakich został on wykonany. Bardzo dużo firm „oszukuje” nasze oko przyciągając efektem wizualnym, a pozostawiając aspekt trwałości i masywności. Dobry, solidny produkt musi mieć „masę” czyli odpowiednią grubość elementów, która jest nie bez znaczenia podczas codziennego użytkowania mebli. Wiele firm oszczędzając stosuje zdecydowanie cieńsze elementy.

Oglądając meble należy też zwrócić uwagę czy elementy teoretycznie grube mają faktycznie taką grubość, czy może jest to tylko „doklejka” od frontu która daje tylko złudzenie, iż mebel jest masywny - a reszta jest zupełnie cienka. Wiele firm szukając dodatkowych oszczędności stosuje w swoich produktach wiele elementów wadliwych i niskiej jakości. Spotkaliśmy już meble, których elementy na dna komód były wykonane tylko z przedniej listwy i np. po 10 cm z bocznych stron a cały środek był pusty i nieobrobiony, a każda listwa innej długości. Nagminnym jest również stosowanie do wewnętrznej części szaf czy komód lub na dna takich mebli elementów, które „nie wyszły z grubości”. Element taki może zawierać w ogóle nie heblowane czy nie wyszlifowane części. Jest to nagminna praktyka wielu tanich producentów.

Akcesoria, okucia...

Następnym krokiem podczas oględzin mebli jest zwrócenie uwagi na okucia, zawiasy, prowadnice itp. Renomowani prtoducenci nie oszczędzają na marnej jakości prowadnicach czy zawiasach, które w bardzo krótkim czasie ulegają uszkodzeniu.

Malowanie i kolory

Na rynku jest bardzo dużo firm sprzedających meble z drewna. Większość tych mebli to meble lakierowane i to na bazie lakierów i bejc rozpuszczalnikowych. Stawiając takie meble w naszych domach musimy mieć świadomość, że przez długi czas wdychamy to, co ulatnia się z tego lakieru, a nie jest to bez znaczenia dla naszego zdrowia. Zwróć uwagę też na to, czy pomalowane są tylko elementy widoczne, zewnętrzne, czy też i te, których nie widać czyli szuflady wewnątrz, spody, a nawet tyły mebli.

mat. pras. www.seart.pl

Gwarancje i serwis posprzedażowy

Warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z gwarancją i serwisem posprzedażowym oferowanym przez producenta lub sprzedawcę mebli. Renomowane firmy często oferują dłuższe okresy gwarancji, co świadczy o ich pewności co do jakości swoich produktów. Poza tym, sprawdź, jakie warunki gwarancyjne są dostępne i co one obejmują – czy dotyczą one jedynie drobnych usterek, czy również większych problemów konstrukcyjnych. Istotne jest również, czy firma oferuje kompleksowy serwis posprzedażowy, w tym możliwość naprawy mebli czy szybką wymianę wadliwych elementów. Te aspekty mogą znacząco wpłynąć na długowieczność i funkcjonalność Twoich mebli oraz na Twoje zadowolenie z zakupu.

QUIZ. Pamiętasz te przedmioty z czasów PRL?

Pytanie 1 z 15
1. Na poniższym zdjęciu widzimy:
Frania