Montaż telewizora na ścianie. Jak powiesić telewizor?

2024-06-02 1:37

Czy łatwo jest zamontować telewizor na ścianie ? Podpowiemy Ci jak to zrobić. Tym sposobem zyskasz nie tylko więcej miejsca w salonie, ale możesz też zmienić jego wystrój!

Montaż telewizora na ścianie. Jak powiesić telewizor?

i

Autor: Getty Images

Na rynku coraz więcej pojawia się nowoczesnych telewizorów, a producenci kuszą nas najnowszym designem i funkcjami TV. Nowoczesne modele telewizorów mogą stanowić główną ozdobę naszej ściany w salonie, a zamontowanie telewizora do ściany nie będzie nas kosztowało więcej niż 50 złotych.

Sposoby montażu telewizora do ściany

Przed zamontowaniem telewizora, powinniśmy wpierw zapoznać się z instrukcją obsługi jego uchwytu oraz poznać niektóre dane naszego odbiornika TV. Musimy także określić wagę telewizora oraz na jaki typ ściany zamierzamy go powiesić. Dopiero wówczas dobieramy odpowiednie mocowanie. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie telewizora na ścianie nośnej lub murowanej musimy zakupić  specjalne kotwy. Przy ściankach z płyt kartonowo-gipsowych potrzebne będą kołki - rozprężne dyble rozporowe z metalu, inaczej kołki rozporowe. 

Ważna informacja, o której powinniśmy pamiętać wieszając nasz telewizor - należy powiesić go w taki sposób, aby środek ekranu był na wysokości (lub trochę poniżej) naszego wzroku z punktu siedzenia na kanapie!

Gdy określimy już wagę naszego telewizora oraz sprawdzimy dane w instrukcji obsługi należy zapoznać się z rozmieszczeniem specjalnych otworów montażowych na tylnej części telewizora, które określane są symbolem VESA. W instrukcji obsługi musimy znaleźć określenie czy jest to np. VESA 200x200 czy VESA 400x400, które oznaczają odległość (w milimetrach) pomiędzy otworami (inaczej rozstaw śrub montażowych). 

Jeśli mamy wszystkie te informacje, zawieszenie telewizora stanie się łatwe. Warto zaopatrzyć się w uchwyt  4World Wieszak LED/LCD SLIM Linka, który można zakupić w trzech rozmiarach - dla telewizorów 17-37, 32-55 i 32-60 calowych. Różnią się one od siebie standardem VESA (200x200, 400x400, 600x600). Jeśli zastosujemy ten rodzaj uchwytu do montażu telewizora na ścianie będzie on odstawał od jej powierzchni jedynie na 14,5 mm. Uchwyt 4World to wydatek ok. 50 złotych. 

Gdzie ukryć kable?

Na rynku są oczywiście dostępne różnego rodzaju maskownice do kabli, ale niestety uroku naszemu salonowi nie dodadzą. Jednak producenci wyszli naprzeciw konsumentom i w tej materii. Żeby z maskownicy zrobić ciekawy akcent dekoracyjny, można  kupić ją z oświetleniem np. firmy AmbienTrack LED Light-Kit – koszt ok. 400 złotych, albo możemy samodzielnie zainstalować taśmę LED przy maskownicy. Koszt niewielki, a efekt może zaskoczyć.

Warto też pomyśleć o montażu telewizora na ścianie wcześniej i zamontować kontakt, do którego będzie on podłączony na wysokości, na której TV ma zawisnąć. Kontakt montuje się w taki sposób, aby po zamontowaniu telewizora był on niewidoczny.

Innym interesującym rozwiązaniem jest ukrycie kabli w ścianie, co daje estetyczny i minimalistyczny wygląd. Ten proces wymaga jednak bardziej skomplikowanych prac remontowych. Przede wszystkim, należy wykuć niewielki rowek w ścianie od miejsca, gdzie znajduje się telewizor, do najbliższego gniazdka elektrycznego lub miejsca, gdzie chcemy poprowadzić kable. Następnie kable umieszcza się w specjalnych tunelach kablowych, które można wmurować lub przykleić do wyciętego rowka. Po umieszczeniu kabli rowek zostaje zakryty specjalną masą tynkową, a po jej wyschnięciu i wygładzeniu powierzchni, ściana jest malowana. To eleganckie rozwiązanie pozwala na całkowite ukrycie przewodów, ale wymaga precyzyjnego planowania i może być bardziej kosztowne oraz czasochłonne. Chociaż sam proces instalacji jest bardziej złożony, efekt końcowy zdecydowanie warto rozważyć, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, gdzie estetyka i porządek grają kluczową rolę.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...