MAŁE MIESZKANIE. Sposoby na przechowywanie rzeczy w mieszkaniach o małej powierzchni

2024-05-28 22:27

W małym mieszkaniu przedmioty stają się utrapieniem. Kluczem do jego funkcjonalności jest dokładne rozplanowanie miejsc ich magazynowania, a w szczególności - umiejętne ich ukrycie.

MAŁE MIESZKANIE. Sposoby na przechowywanie rzeczy w mieszkaniach o małej powierzchni

i

Autor: Getty Images

Najczęstszą praktyką jest zabudowa ścian w kuchni, przedpokoju i salonie. Najlepiej sprawdzi się jednolita powierzchnia, która będzie neutralnym tłem dla reszty mebli.

Wykorzystaj miejsce, które masz - zainstaluj drzwi przesuwne i dużo półek

Duże płaszczyzny lubią jasne, a nawet lekko lustrzane materiały, które rozbiją wrażenie monolityczności i optycznie powiększą wnętrze. Tam, gdzie to możliwe, najlepiej zastosuj drzwi przesuwne.

Uważaj z ilością otwartych półek - przy częstym korzystaniu z ich zawartości łatwo stworzysz na nich bałagan, który optycznie pomniejszy mieszkanie. Półki najlepiej sprawdzą się w wyższych partiach ścian.

Postaw na meble wielofunkcyjne. Skrzynie przykryte poduchami świetnie sprawdzą się w roli siedzisk, stolików na klucze, czy też stolików nocnych.

W małym mieszkaniu sprawdzi się jest łóżko na antresoli i zabudowanie wnęk

W sypialni dobrym rozwiązaniem jest łóżko z wysoką podstawą ze schowkiem pod stelażem, bądź z szufladami. Łóżka z dodatkowym stopniem jeszcze powiększy obszar magazynowania.

Aby dwa razy wykorzystać tę samą przestrzeń, doskonałym sposobem jest zakup łóżka na antresoli. Pod spodem można ustawić biurko, regał z książkami i fotel lub stworzyć mini garderobę. W tym celu do rantów łóżka można przymocować ozdobny materiał, który ukryje wieszak z odzieżą ustawiony pod spodem, a jednocześnie nada całości teatralny klimat.

Kolejnym sposobem na wykorzystanie brakującej przestrzeni jest zabudowanie wnęk. Wypełnienie mogą stanowić zwykłe, najtańsze półki, do których dokupimy wsuwane kosze i pudła na bibeloty. Podręczne rzeczy można schować w zawieszonych na wewnętrznej stronie drzwi materiałowych matach z kieszonkami, a w przedpokoju, kuchni i łazience przyda się duża liczba haczyków!

Zakładając, że potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania, warto rozważyć wykorzystanie przestrzeni pod schodami, jeśli mieszkanie posiada kilka poziomów. Można tam zainstalować szafki na buty, małą garderobę, a nawet biuro domowe. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie systemów modułowych, które można łatwo dostosować do funkcji i kształtu schodów. W kuchni zastosowanie wysokich szafek na całą ścianę pozwala nie tylko na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale również na estetyczne ukrycie sprzętów AGD, takich jak lodówka czy piekarnik, co z kolei tworzy bardziej spójny i nowoczesny wygląd wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na oświetlenie – LED-owe paski pod szafkami i półkami nie tylko doświetlą przestrzeń roboczą, ale i nadadzą wnętrzu nowoczesny charakter.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...