KLEJENIE LUSTRA. Jak i czym przykleić lustro? [SPRAWDZONE RADY]

2024-06-02 3:16

Jak przykleić lustro w łazience? Jak wkleić taflę lustra w glazurę? Montaż lustra nie jest trudny, pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni klej i dobrze zaplanuje etapy prac.

KLEJENIE LUSTRA. Jak i czym przykleić lustro? [SPRAWDZONE RADY]

i

Autor: Getty Images

Praktycznie w każdej łazience chcemy mieć lustro, najczęściej nad umywalką, ale nie tylko – czasem nad wanną, przy wejściu itd.

Lustro można przykleić na kilka sposobów. Po pierwsze można je przykleić bezpośrednio na płytki. Wówczas trzeba wybrać lustro z fazowanymi krawędziami, by ładnie wyglądały, gdy patrzy się na nie z boku lub pod kątem.

Drugi sposób – trudniejszy – to zamontowanie lustra w taki sposób, by było zlicowane z powierzchnią płytek. Wówczas trzeba najpierw ułożyć płytki, zostawiając miejsce na lustro. Tu bardzo liczy się dokładność i precyzja, by lustro zmieściło się na pozostawionym miejscu, a także nie było zbyt małe. Odległość między płytkami a powierzchnią lustra powinna odpowiadać szerokości fug między płytkami, wówczas całość będzie wyglądała najładniej.

Gdy lustro jest nieduże, można przykleić je na taśmę dwustronną. Przylepia się ja na obwodzie lustra, ale też kilka równoległych pasków na pozostałej powierzchni.

Zdecydowanie pewniejszym sposobem jest zastosowanie klejów przeznaczonych do montażu luster. Sprzedawane są w kartuszach, podobnie jak silikony sanitarne i w podobny sposób aplikowane. Co ważne, jest raczej mało prawdopodobne, by tego typu kleje zniszczyły one powierzchnię lustra.

Klej aplikuje się równoległymi paskami na całej powierzchni oraz wzdłuż krawędzi. W przypadku luster o bardzo dużych wymiarach konieczne jest nałożenie kleju na całą spodnią powierzchnię lustra.

Oprócz tradycyjnych metod montażu luster, coraz większą popularność zyskują lustra podświetlane LED, które nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Takie lustra nie wymagają bezpośredniego montażu na ścianie przy użyciu kleju – mogą być wyposażone w specjalne uchwyty montażowe lub systemy zawieszenia, które umożliwiają łatwą instalację. Przy projektowaniu oświetlenia LED w lustrze warto zwrócić uwagę na barwę światła – zimna biel jest idealna do precyzyjnych czynności kosmetycznych, podczas gdy ciepła biel może tworzyć przytulną atmosferę. Ważnym aspektem przy wyborze takiego lustra jest również zasilanie – najczęściej lampa wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej, co należy uwzględnić na etapie planowania prac wykończeniowych w łazience.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...