Jakie błędy popełniają najczęściej fachowcy montując okna?

2024-06-01 1:00

Źle wykonany montaż okien może doprowadzić do zniszczenia samego okna lub muru, w którym jest okno osadzone. Często efektem błędów montażystów są straty ciepła czy zawilgocenia ościeży. Zobacz, jakie błędy popełniają najczęściej montażyści montujący stolarkę okienną?

Jakie błędy popełniają najczęściej fachowcy montując okna?

i

Autor: Getty Images

Poprawny montaż okien jest nadal dla wielu montażystów sporym problemem. Montażyści nie znają zasad montażu stolarki okiennej i po prostu brakuje im umiejętności.

Niestety źle zamontowane okna mogą utracić swoje walory użytkowe i funkcjonalne (na przykład okno wypacza się i są problemy z zamykaniem). Brak wiedzy i umiejętności poprawnego montażu okien może wręcz doprowadzić do zniszczenie okna lub muru, w który jest ono wstawione. Nieszczelności pomiędzy oknem a murem doprowadzają do wykraplaniu się pary wodnej na szybach i w konsekwencji do zawilgocenia ościeży, na których mogą rozwijać się grzyby i pleśnie. Jakie są więc najczęstsze „grzechy” montażystów okien?

Montaż okien – jakie błędy popełniają montażyści montując okna

Błędy popełniane przez montażystów stolarki okiennej wynikają najczęściej z braku wiedzy i umiejętności poprawnego montażu okien. Z takim sytuacjami możemy się spotkać najczęściej:

  • Montażyści zajmujący się montażem stolarki okiennej wstawiają okna w zbyt małe lub w zbyt duże otwory w murze.
  • Okna wstawione w otwór w murze są nagminnie podpierane klinami, które są wyciągane przed mocowaniem parapetu.
  • Stolarka okienna jest montowana bez kotew – jedynie na samą pianę, a kotwy i dyble używane do montażu okien są niewłaściwie stosowane.
  • (Pseudo)Fachowcy od montażu nie uszczelniają dolnej szczeliny pod oknem, a szczeliny między oknem a murem są uszczelniane niestarannie.
  • Często zdarza się też, że piana montażowa zastępuje wszelkie inne materiały budowlane.
  • Montażyści nie zwracają uwagi na właściwy poziom progów okien i drzwi balkonowych.
  • Nie troszczą się też o kolejność procesów budowlanych.

Ale chyba największym grzechem montażystów zajmujących się montażem okiem jest akceptowanie widocznych gołym okiem wady wbudowywanych okien oraz przyklaskiwanie bezmyślności inwestorów i projektantów.

Listę najczęstszych błędów w montażu okien opracował pracownik naukowy Instytut Techniki Budowlanej (ITB) – inż. Jerzy Płoński, który występuje również jako rzeczoznawca i biegły sądowy w zakresie techniki okiennej i techniki montażu.

Jednym z kluczowych elementów, które mogą zapewnić poprawny montaż okien, jest wykorzystanie nowoczesnych technologii montażowych oraz odpowiednich materiałów uszczelniających. W ostatnich latach na rynku pojawiły się zaawansowane systemy montażowe, takie jak ciepłe parapety, taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne, które wspomagają prawidłowe osadzanie i uszczelnianie okien. Ciepłe parapety eliminują mostki termiczne na styku okna i muru, co zapobiega utracie ciepła i problemom z wilgocią. Taśmy paroszczelne stosowane wewnątrz budynku zapobiegają przenikaniu wilgoci do konstrukcji muru, natomiast taśmy paroprzepuszczalne stosowane na zewnątrz pozwalają na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, jednocześnie chroniąc przed wnikaniem wody deszczowej. Właściwie dobrane i zastosowane technologie uszczelniające znacznie zwiększają efektywność energetyczną budynku oraz przedłużają żywotność okien.

Znasz się na kotach? Udowodnij to. Bez kompletu nie pokazuj się swojemu kotu!

Pytanie 1 z 15
Kocieta po urodzeniu: