Jak wybierać rolety? Czym się kierować przy wyborze rolet? PORADNIK

2024-06-03 5:06

Rolety sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu. Zwijane lub podciągane, funkcjonalne albo czysto dekoracyjne. Wszystko zależy od rodzaju mechanizmu i tkaniny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak wybierać rolety? Czym się kierować przy wyborze rolet? PORADNIK

i

Autor: Getty Images

Rolety to dobre rozwiązanie do różnego rodzaju wnętrz, nie tylko do salonu i sypialni, gdzie są najpopularniejsze, ale także do kuchni, łazienki i pokoju dziecka. Sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu.

Jak wybierać rolety?

Przed wyborem konkretnego rodzaju rolet należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. czy widok za oknem jest wart wyeksponowania poprzez minimalistyczne rolety, czy też trzeba go przesłonić ?

2. czy  do pomieszczenia wpuszczamy maksymalną ilość światła, czy też musimy tę ilość ograniczyć?

3. jaki styl panuje we wnętrzu – minimalistyczny, klasyczny, angielski, a może po prostu twórczy nieład?

4. jaki kolor wybieramy? – tu dostosowujemy się do koloru ścian i mebli.

Jeśli już mamy wstępne założenia, kolejnym etapem jest wybór tkaniny.

Do wykonania rolet potrzebujemy znacznie mniej tkaniny niż do zasłon czy firan. Pod tym względem rolety wydają się rozwiązaniem ekonomicznym, jednak jest tak duża rozpiętość cen tkanin, że trudno określić średnią cenę za daną roletę.

Obecnie możemy przebierać w niezliczonej  ofercie tkanin o różnym stopniu przepuszczalności światła oraz o różnorodnych wzorach – od gładkich, poprzez tkaniny w pasy, kraty i przeróżne motywy graficzne, po te o przepięknych wzorach kwiatowych w cudownej kolorystyce.

Ważne, by tkanina na roletę urzekała nie tylko kolorem, wzorem, fakturą, ale i jakością, zwłaszcza gdy dekoracje okien są przewidziane na wiele lat.

Jak i czym czyścić rolety? Czyszczenie rolet: poradnik

http://www.mowimyjak.pl/dom/domowe-sos/jak-i-czym-czyscic-rolety-czyszczenie-rolet-poradnik,121_55173.html

Wybierając rolety, warto również zastanowić się nad ich rodzajem pod względem funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne typy rolet, takie jak rolety dzień-noc, rolety rzymskie, rolety dachowe oraz rolety plisowane. Rolety dzień-noc składają się z dwóch warstw tkaniny – przepuszczającej i nieprzepuszczającej światła, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety rzymskie charakteryzują się eleganckim wyglądem i tworzą estetyczne fałdy podczas podciągania. Rolety dachowe są przeznaczone do okien połaciowych, zapewniając doskonałe zaciemnienie i ochronę przed nagrzewaniem. Natomiast rolety plisowane wyróżniają się specyficznym składem tkaniny, która układa się w charakterystyczne plisy, co dodaje wnętrzu nowoczesnego stylu. Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zależy od potrzeb funkcjonalnych oraz stylu wnętrza, co pozwala na stworzenie spójnej i harmonijnej aranżacji.

Znasz się na kotach? Udowodnij to. Bez kompletu nie pokazuj się swojemu kotu!

Pytanie 1 z 15
Kocieta po urodzeniu: