Jak urządzić wnętrza w STYLU SKANDYNAWSKIM?

2024-06-01 3:29

Styl skandynawski nieprzerwanie zdobywa nowych wielbicieli. Ten fenomenalny styl w aranżacji wnętrz, który sprawdza się w większości domów i mieszkań rozsławił na początku ubiegłego wieku Carl Larsson – projektant wnętrz i malarz. Styl skandynawski charakteryzuje m.in. uniwersalność, wygoda i funkcjonalność. Jak zaaranżować wnętrza w tym stylu?

Jak urządzić wnętrza w STYLU SKANDYNAWSKIM?

i

Autor: Getty Images

W skład stylu skandynawskiego wchodzą przede wszystkim, jasne i minimalistyczne wnętrza i harmonijne kolory. Dużą rolę odgrywa również funkcjonalność oraz wygoda. Jest to styl prosty, czysty i przejrzysty - takie również powinny być skandynawskie wnętrza.

Styl skandynawski - kolory i materiały

Styl skandynawski charakteryzuje biel i jasne, pastelowe kolory. Pojawiają się one nie tylko na ścianach, ale również na podłodze i na meblach. Materiałem dominującym w wyposażeniu wnętrza w stylu skandynawskim jest drewno. Do pokoju w takim stylu warto wybrać meble w naturalnych odcieniach drewna. Bardzo modne są także meble bielone (z drewna bielonego). Taki sposób aranżacji wnętrz zapewni nam poczucie harmonii, ciepła, spokoju i większej przestrzeni.

Ozdobne dodatki

Do najważniejszych elementów skandynawskiego stylu, niewątpliwie należą dodatki. Nieco surowy styl wnętrz wymaga by dopieścić go niebanalnymi, starannie zaprojektowanymi dodatkami. Poduszki, lampiony, świeczniki, lampy i świeczki wszelkiego rodzaju stanowią podstawowy element dekoracyjny. W takich wnętrzach konieczne są też dodatki z naturalnych materiałów - mile widziany jest w nich len, bądź bawełna – w ten sposób możemy odczuć bliskość natury. Tkaniny te nie muszą być jednobarwne, we wnętrzu skandynawskim często pojawiają się tekstylia w kratę, pasy czy kwiaty.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Skandynawski styl to nie tylko kwestia estetyki, ale również podejścia do życia. Ważnym aspektem jest tutaj zrównoważony rozwój oraz troska o środowisko. Z tego powodu, dużą popularność zyskują meble i dodatki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu oraz te, które posiadają certyfikaty ekologiczne. Warto również zwrócić uwagę na energooszczędność w aranżacji wnętrz - odpowiednie oświetlenie, które jest nie tylko stylowe, ale też ekonomiczne, to kolejny krok w kierunku stworzenia przytulnego, ekologicznego domu. Oświetlenie LED, ograniczenie zużycia plastiku oraz wybór lokalnych producentów to małe kroki, które mogą znacząco wpłynąć na zrównoważanie naszego otoczenia w duchu skandynawskiej filozofii hygge.

QUIZ. Czy umiesz rozpoznawać kolory? Te pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 10
Jaki to kolor?
Quiz. Jaki to kolor ?