Jak urządzić łazienkę w stylu retro. Wyznaczniki stylu. Co tworzy styl retro w łazience?

2024-05-30 12:22

Przytulny i sentymentalny styl retro na pewno jest ponadczasowy, ale żeby wprowadzić go do wnętrza z dobrym skutkiem musimy być konsekwentni. Mówimy, jak urządzic łazienkę w stylu retro

Jak urządzić łazienkę w stylu retro. Wyznaczniki stylu. Co tworzy styl retro w łazience?

i

Autor: Getty Images

Decydując się na aranżację retro w naszej łazience musimy przede wszystkim zastanowić się czy przestrzeń i zasób portfela pozwala nam na takie rozwiązanie. Naszym celem jest stworzenie elegenckiego miejsca kąpielowego, w którym ogromną rolę odgrywają stylowe dodatki. Takie wyposażenie po pierwsze jest nieco droższe, a po drugie potrzebuje większej przestrzeni, by je odpowiednio wyeksponować.

Wyposażenie w stylu retro

Do łazienki urządzonej w tym stylu idealna będzie wolnostojąca wanna na zdobionych nogach, misternie wykończone, drewniane meble łazienkowe i lustro w ciężkiej, drewnianej lub pozłacanej ramie. Do tego baterie, które stylizowane są na retro i przywracają do łask dwa kurki do odkręcania wody. Dla osób, które nie wyobrażają sobie powrotu do kurkowych baterii mamy dobrą wiadomość - niektórzy producenci "ubierają" baterię w retro formę, ale zachowują wygodę jednego, podnoszonego kurka. Co do umywalki i sedesu na rynku znajdziemy wiele kolekcji, które proponują rozmaite wielkości umywalek na nóżce, delikatnie zdobionych oraz kompaktowych sedesów. Jeżeli decydujemy się na odwzorowanie łazienki z początku poprzedniego wieku musimy zapomnieć o innowacyjnych zawieszonych sedesach. To po prostu do siebie nie pasuje.

Odpowiednie kolory

Do łazienki w stylu retro na pewno pasować będą dodatki w kolorach brudnego złota, srebra, ale nieźle będzie wyglądać także miedź. Podstawowym kolorem w retro łazience powinna być biel, najlepiej połączona  z czernią. Najczęściej powtarzanym wzorem na podłodze jest czarno-biała szachownica, ułożenie które nie traci na popularności od czasów przedwojennych. W retro łazience dobrze wyglądają także kompozycje beżu, ecru i ciepłego brązu. Te kolory nie kojarzą się wprost z tym stylem, ale są alternatywą, do której przy dobrze dobranych dodatkach uda się zachować ducha minionej epoki. 

Oświetlenie

Jeśli mamy okno w łazience – nie wybieramy nowoczesnych rolet, a delikatne zasłony. W przypadku sztucznego oświetlenia - kinkiety o dopasowanym wzornictwie. Urządzając łazienkę w retro klimacie, najlepiej w kolorze wybranych baterii i innych dodatków do łazienki.

Dodatki i akcesoria

Nie można zapominać o kluczowych dodatkach, które nadadzą łazience autentyczny retro wygląd. Stylowe wieszaki na ręczniki, szczotki do WC w klasycznych stojakach, eleganckie pojemniki na mydło i podstawki na szczoteczki do zębów to elementy, które subtelnie dopełniają cały wystrój. Stare plakaty reklamujące mydła lub kremy umieszczone na ścianach, antyczne zegary lub ozdoby w stylu vintage dodają wyjątkowego charakteru przestrzeni. Warto również zainwestować w odpowiednie tkaniny, takie jak haftowane ręczniki lub firanki z koronkami, które podkreślą urok epoki. Nie należy też zapominać o stylowych koszach na bieliznę wykonanych z wikliny lub zdobionego metalu, które stanowią dodatkowy, praktyczny element wyposażenia.

QUIZ: Czy nadajesz się do życia na wsi?

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieje kogut?