Jak TANIO ozdobić wnętrze domu lub mieszkania? [PROSTE PATENTY]

2024-05-30 11:28

Regał z drabiny, klosz z tapety, stolik z pieńka. Podpowiadamy, jak z niepozornych przedmiotów stworzyć oryginalne ozdoby. Przeczytaj, zrób rekonesans w domu i do dzieła.

Jak TANIO ozdobić wnętrze domu lub mieszkania? [PROSTE PATENTY]

i

Autor: Getty Images

Praktyczne podejście

Jeśli planujesz kupno nowego stolika, regału czy abażuru, rozejrzysz się najpierw po domu, strychu, piwnicy. A nuż znajdziesz tam prawdziwe skarby – przedmioty, w które tchniesz nowe życie, przeobrażając je w nieszablonowe, a przy tym funkcjonalne dekoracje. Niewielkim wysiłkiem i minimalnym nakładem finansowym przemienisz np. drewniany stołek w stolik nocny (wystarczy dodać mu półkę, pomalować, a siedzisko obkleić tapetą czy mozaiką). Z kawałków lnu lub koronkowych serwetek uszyjesz lampie nowy klosz, a zapomniane cynkowe wiadro owiniesz kolorowymi sznurkami lub wstążkami i zaczniesz używać jako osłonki na donicę czy pojemnika na drobne przedmioty.

Po szczeblach do... aranżacji

Stara drewniana drabina nie musi chować się w piwnicy. Odśwież ją przecierając papierem ściernym i malując bejcą. Niech służy jako baza regału. Do towarzystwa potrzebuje już tylko półek - ze szkła, drewna, metalu albo tworzywa sztucznego. W sam raz na rodzinne zdjęcia czy pamiątki. Zachowaj równowagę. Na szklanych półkach drabiny nie stawiaj zbyt ciężkich przedmiotów. Rozmieść je tak, by regał był równomiernie obciążony. Dodatkowo drabinę możesz przymocować do ściany haczykiem, a półki przykleić do szczebli dwustronną taśmą.

Mydełka babeczki

Resztki mydełek warto przetopić na nowe. Gdy uzbierasz ich kubek, zalej pół szklanki wody. Na drugi dzień podgrzej, aż się rozpuszczą. Po zdjęciu z ognia dodaj łyżkę oliwy i suszone zioła lub kwiaty. Przelej masę do foremek. Pozostaw do zastygnięcia.

Lewitujące kwiaty

Smukłe szklane wazoniki czy laboratoryjne probówki, powieszone na kolorowych wstążkach aż proszą o kwiaty. Dziś mogą to być wrzosy, jutro róże, a na wiosnę tulipany.

Miłej lektury

Podręczna biblioteka przy łóżku lub fotelu to jest to! Ułóż książki przy ścianie w wysoki słupek. Aby można było z nich łatwo korzystać, co ok. 30 cm zamontuj cienkie półeczki.

Klosz z tapet

Arkusz tapet złóż w harmonijkę. Oba końce podziurkuj i usztywnij drutami (wygiętymi w okręgi). Sklej bok lampy. Przepleć wstążki przez otwory na dole i górze klosza. Zawieś na kablu z żarówką.

Mobilny stolik

Powstanie, gdy przykręcisz do pieńka cztery nóżki na kółkach, np. Rill, IKEA.

Do kolekcji

Po ostatnich gruntownych porządkach odkryłaś, że jesteś szczęśliwą posiadaczką dwunastu wiklinowych koszyków, dziesięciu starodawnych butelek i kilku filiżanek bez pary? Szkoda ci ich wyrzucić, bo wiążą się z nimi wspomnienia, rodzinne historie? Świetnie. Uczyń z nich motyw przewodni pokoju – na ścianie, komodzie, w regale. Według uznania. Wiklinę odśwież roztworem ciepłej wody i sody oczyszczonej, ewentualnie pociągnij białą lub kolorową farbą. Butelki ozdób techniką decoupage lub pomaluj farbą do szkła. A filiżanki zgrupuj pod szklanym kloszem lub powieś na wstążkach pod półką.

Kapelusze z głów!

Przymocuj do ściany słomkowe kapelusze lub nawet kolorowe dzianinowe bereciki. Najładniej wyglądają zgrupowane.

Recykling starych ramek

Stare ramki na zdjęcia mogą stanowić doskonały materiał do twórczego recyklingu, a ich nowe wcielenie z pewnością wzbogaci wnętrze. Możesz je odnowić poprzez malowanie na dowolny kolor, dodanie dekoracyjnych elementów takich jak koraliki, guziki czy małe zabawki. Innym pomysłem jest stworzenie z kilku ramek unikalnej kompozycji, którą zawiesisz na ścianie. Możesz również usunąć szkło i plecy z ramki, a następnie przeciągnąć przez nią druty bądź linki, na których zamocujesz drobne klamerki. W ten sposób powstanie praktyczny i stylowy organizer na karteczki, pocztówki czy zdjęcia. Warto też rozważyć przekształcenie szerszych, solidniejszych ramek w tacę na śniadanie lub mały stolik, dodając odpowiednie nóżki. Ostatecznie, twoje starannie odnowione i przekształcone ramki nie tylko ozdobią przestrzeń, ale również zyskają nowe życie i funkcjonalność.

Znasz się na kotach? Udowodnij to. Bez kompletu nie pokazuj się swojemu kotu!

Pytanie 1 z 15
Kocieta po urodzeniu: