Jak łatwo i tanio odnowić stare meble?

2024-05-28 11:01

Metamorfoza mebla może dobrze wpłynąć nie tylko na wygląd mieszkania, ale też na twój nastrój. Rozejrzyj się po domu. Które meble są zniszczone? Które omijasz wzrokiem, bo przestały ci się podobać? A może potrzebujesz więcej koloru na poprawę humoru? Na szczęście istnieją sposoby na to, aby małym kosztem przerobić stare meble nie do poznania!

Jak łatwo i tanio odnowić stare meble?

i

Autor: Getty Images

Propozycja 1: Okleić stare meble

Najprostszą metodą metamorfozy jest oklejanie. Stare szafki, komody, szuflady o gładkiej powierzchni można okleić folią samoprzylepną – to błyskawiczny sposób na zmianę koloru. Przygotowanie mebla polega na dokładnym oczyszczeniu. Dostępne na rynku folie samoprzylepne mają nieograniczoną ilość kolorów. Do wyboru jest folia z klejem od spodu – trwalsza, ale trudniejsza do usunięcia, oraz folia reklamowa, którą można przykleić na gładką powierzchnię przy użyciu spryskiwacza z wodą. Folia usuwa się łatwo, nie pozostawiając śladu. Naklejając folię należy robić to tak, by nie dopuścić do powstania pęcherzy powietrza.Jeśli mebel ma bardziej porowatą powierzchnię, albo jeśli zależy ci na wprowadzeniu wzorzystego motywu, spróbuj okleić mebel tapetą. Przy pomocy kleju do tapet lub kleju akrylowego naklej tapetę np. na drzwi szafy uważając, by wzory na tapecie się zgadzały ze sobą. To metoda odwracalna – okleinę można usunąć, a klej zmyć.

Propozycja 2: Pomalować stare meble

Pomalować można prawie każdy mebel z drewna, metalu a nawet plastiku: stół, krzesło, ramę łóżka, szafę. Należy kupić odpowiednią do powierzchni farbę, a mebel dokładnie oczyścić i odtłuścić przed malowaniem. Jeśli mebel pokrywa stara warstwa farby, warto ją przetrzeć papierem ściernym, by zwiększyć przyczepność nowej farby. Pole do popisu dają szablony, dzięki którym można wprowadzić  wzory. Ta metoda wymaga większego nakładu oraz czasu, a także odpowiednio zabezpieczonego miejsca pracy, w którym można będzie brudzić.

Propozycja 3: Zasłonić stare meble pokrowcem

Krzesła, fotele i sofy można odnowić szyjąc im pokrowiec. Dzięki pokrowcowi całkowicie odmienimy np. nieładny komplet krzeseł do jadalni. Do uszycia pokrowca potrzebne są podstawowe krawieckie umiejętności.Samemu można wykonać także prostą zmianę tapicerki: np. na siedzisku krzesła lub prostym fotelu. Jeśli robimy to sami, nie usuwamy poprzedniej tapicerki (w tym celu lepiej oddać mebel do specjalisty). Do zmiany tapicerki potrzebny jest gruby materiał, specjalnie do tego przeznaczony. Materiał po odpowiednim wykrojeniu w miejscach widocznych przybijamy pinezkami tapicerskimi albo przyklejamy, a w miejscach niewidocznych przybijamy gwoździami lub tuckerem (zszywaczem). W miejscach szycia można nakleić pasmanteryjną tasiemkę.

Propozycja 4: Wymiana uchwytów i nóżek

Nie trzeba robić dużych zmian, aby nadać meblom nowy, świeży wygląd. Wymiana uchwytów, nóżek, a nawet zawiasów może diametralnie zmienić charakter mebla. Nowoczesne, mosiężne uchwyty mogą dodać elegancji starej komodzie, natomiast kolorowe, ceramiczne gałki będą świetnym wyborem do dziecięcego pokoju. W przypadku nóżek, można pokusić się o wymianę prostych nóżek na bardziej ozdobne, które nadadzą meblowi nowoczesnego lub vintage look. Ważne jest, aby dobrze przymocować nowe elementy, korzystając z odpowiednich narzędzi i śrub. Poprawnie dobrane uchwyty i nóżki mogą nie tylko podnieść estetykę mebla, ale również poprawić jego funkcjonalność, oferując lepszy chwyt czy większą stabilność.

QUIZ: Czy nadajesz się do życia na wsi?

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieje kogut?