Jak dobierać kolory zgodnie z zasadami feng shui?

2024-06-03 5:43

W sztuce feng shui kolory mają ogromne znaczenie – na podstawie tego, czym się otaczamy, jakich barw używamy, można "zaprogramować" kondycję fizyczną i psychiczną naszą i innych osób przebywających w danej przestrzeni. Odpowiednio dobrane barwy we wnętrzu wspierają zdolność osiągania celów i realizowania marzeń. Specjaliści od feng shui przekonują, że dzięki temu możemy mieć wpływ na swoją przyszłość i zdrowie. Sprawdź, jak kształtować przestrzeń swojego domu lub mieszkania za pomocą kolorów - zgodnie z zasadami feng shui.

Jak dobierać kolory zgodnie z zasadami feng shui?

i

Autor: Getty Images

Funkcję kolorów w filozofii feng shui trzeba trzeba rozpatrywać w kontekście teorii 5 żywiołów – 5 podstawowych składników kosmosu (5 przemian, którym podlega cały wszechświat). Te żywioły to: drzewo, ogień, ziemia, metal, woda. Każdy z nich jest rodzajem energii, która wchodzi w interakcję z pozostałymi (w największym skrócie: w cyklu tworzenia i niszczenia). Przemianom pięciu żywiołów podlega cały wszechświat, a razem nim i my – zarówno ciało, jak i psychika, nasze myśli, uczucia, emocje.

Każdemu z żywiołów odpowiada grupa kolorów:

drzewo - zielony (energia powolnego, systematycznego wzrostu),

ogień - czerwony (energia ekspresji, sławy, sukcesu),

ziemia - brązowy (energia stabilizacji, mądrości, dojrzałości),

metal - biały i niebieski, szary, złoty i srebrny (energia pieniądza),

woda - czarny i granatowy (energia porozumienia, komunikacji, wiedzy).

Jak dobierać barwy we wnętrzach zgodnie z feng shui?

Kluczowa w feng shui jest organizacja przestrzeni, w której przebywamy, zgodnie z filozofią ośmiu trygramów. Według tej koncepcji wszystkie siły przyrody można sprowadzić do ośmiu podstawowych elementów - dziedzin życia. Jest to właśnie osiem trygramów (po chińsku ba gua), których graficznym obrazem jest ośmiokąt podzielony na 9 pól: jedno centralne (symbolizujące harmonię i jedność) oraz osiem trygramów, z których każdy odpowiada jednej z podstawowych dziedzin życia: praca, wiedza, rodzina, bogactwo, sława, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie.

Ośmiokąt - lub jego uproszczoną wersję w postaci kwadratu podzielonego na 9 pól - nakłada się na plan domu lub mieszkania, dopasowując do kierunków świata (UWAGA! dół kwadratu oznacza północ, a nie południe). Robimy to, żeby określić prawidłowe rozmieszczenie stref różnej aktywności, czyli w praktyce rozkład pomieszczeń o odmiennej funkcji: przedsionka, kuchni, łazienki, sypialni itd. Odpowiednie dobranie koloru do każdego obszaru pozwala stworzyć idealne miejsce do pracy i wypoczynku i zapewnić powodzenie w pracy i szczęście rodzinne. Oczywiście nie tylko kolory o tym decydują - ważne jest też odpowiednie ustawienie sprzętów, ich ilość, kształt i faktura, jednak w tym tekście skupiamy się na tym aspekcie feng shui.

Kolory w siatce bagua

Ośmiu dziedzinom życia wyznaczonym przez siatkę bagua odpowiadają obszary energetyczne. Nośnikiem energii w każdym obszarze jest określony kolor:

PRACA i KARIERA (północna część domu lub mieszkania) - energia wody: czarny (nie można jednak pokrywać nim zbyt dużych obszarów), turkusowy, granatowy (ale nie niebieski, który ma energię metalu!), indygo.

POMOCNI LUDZIE (północny zachód) – energia metalu: kolory metaliczne, niebieski i biały.

WIEDZA (północny wschód) – energia ziemi: brązowy.

RODZINA (wschód) – energia drzewa: zielony.

DZIECI i KREATYWNOŚĆ (zachód) – energia metalu: przede wszystkim kolor żółty.

BOGACTWO (południowy wschód) – energia drzewa: zielony.

SŁAWA (południe) – energia ognia: czerwony.

ZWIĄZKI i MAŁŻEŃSTWO (południowy zachód) – energia ziemi: kolory ziemi, ale i ognia: różowy, czerwony.

STREFA HARMONII TAI CHI (centrum domu) - powinna być czysta, niezagracona, nawet pusta.

Zależności między żywiołami i barwami

Zasadniczo chcąc urozmaicić i wzmocnić energetycznie za pomocą barw daną strefę w domu lub mieszkaniu, powinniśmy używać kolorów mających energię tej strefy (czyli np. w strefie pracy i kariery, która ma energię wody - turkusowego, granatowego czy czarnego). Energię każdego miejsca razem z wypełniającym go kolorem można modyfikować, dodając inne akcenty kolorystyczne - nikt z nas przecież nie czułby się dobrze we wnętrzu monochromatycznym, zdominowanym przez jedną barwę. Obowiązują tu jednak ściśle określone reguły. Dobierając kolory w naszym otoczeniu, musimy pamiętać o przemianach, którym podlegają żywioły. Odbywają się one zasadniczo w dwóch cyklach: cyklu tworzenia i niszczenia.

Cykl tworzenia: woda podlewa drzewo, drzewo jest rozpałką dla ognia, ogień paląc się tworzy popiół, czyli ziemię, w ziemi znajduje się metal, metal umożliwia gromadzenie się wody na jego powierzchni.

Cykl niszczenia: woda gasi ogień, ogień topi metal, metal ścina drzewo, drzewo rozsadza korzeniami ziemię, ziemia zasypuje wodę.

Jak to się przekłada na dobór kolorów we wnętrzach? Jako akcenty kolorystyczne mogą pojawić się kolory nasycone energią poprzedniego żywiołu - w tym przypadku będzie to metal, a przekładając na kolory: niebieski. Nie mogą to być natomiast barwy żywiołu, który w cyklu tworzenia następują po wodzie, czyli drzewa (zielony).

Podobnie jest z innymi strefami - strefę, którą rządzi żywioł np. ognia (strefa sławy), "ubieramy" w gorące barwy (czerwienie, pomarańcze) jako akcenty stosując zielenie (bo drzewo rodzi ogień). W strefie dobrych ludzi, w której rządzi energia metalu, powinny pojawić się kolory biały, szary, srebrny, złoty, niebieski, a jako dodatki kolory żywiołu, który tworzy metal, czyli ziemi: żółty, brązowy itd.

Kolory – jako akcenty – mogą być stosowane w innych strefach dla równoważenia ich energii na pewnym etapie kształtowania się relacji partnerskich i rodzinnych, np. specjaliści od feng shui polecają użycie koloru czerwonego dla podniesienia temperatury w małżeństwie. W sypialni, która powinna znajdować się w strefie małżeństwa, a więc w strefie o energii ziemi - odpowiednio dozowana czerwień może działać jak swego rodzaju afrodyzjak.

Istotnym aspektem feng shui, który wpływa na dobór kolorów i ich rozmieszczenie, jest analiza energii przepływającej przez daną przestrzeń za pomocą kompasu Luo Pan. Luo Pan to tradycyjne chińskie narzędzie używane przez mistrzów feng shui do dokładnego określenia kierunków i pomiaru wpływów geomantycznych. Kompas ten zawiera liczne pierścienie z symbolami, literami i numerami, które pomagają w analizie energetycznej domu lub mieszkania. Używając Luo Pan, można precyzyjnie ocenić wpływ poszczególnych żywiołów na dany obszar i dostosować kolory oraz aranżację wnętrz w zgodzie z naturalnym przepływem energii qi. Dzięki dokładnym pomiarom i analizie można zoptymalizować harmonię w przestrzeni, co w praktyce przekłada się na większe powodzenie w karierze, lepsze relacje rodzinne i zdrowszy styl życia.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...