Jak dbać o zlewozmywak? Jak go pielęgnować, by służył wiele lat?

2024-06-02 3:10

Zlew kuchenny pełni ważną rolę w każdym domu. Służy do mycia naczyń, produktów spożywczych (warzyw), odcedzania ziemniaków itp. Niezależnie od tego, czy mamy zlewozmywak stalowy, emaliowany czy granitowy, należy utrzymywać go w czystości, by służył nam przez długie lata. Jak to zrobić?

Jak dbać o zlewozmywak? Jak go pielęgnować, by służył wiele lat?

i

Autor: Getty Images

Zlewozmywaki stalowe

Zlewozmywak stalowy po każdym użyciu należy opłukać i wytrzeć go do sucha, żeby uniknąć powstania zacieków. Trzeba pamiętać o codziennym myciu zlewu z użyciem płynów lub mleczek przeznaczonych specjalnie do powierzchni ze stali nierdzewnej. Lepiej nie stosować zbyt mocnych w działaniu substancji, bo może to przyczynić się do powstania zarysowań. Jeśli zlew kuchenny jest bardzo zabrudzony, można namoczyć go octem przez kilka godzin, a następnie umyć łagodnym preparatem, zmyć detergent wodą i wytrzeć do sucha. Można również pokryć go cienką warstewką oleju jadalnego.

Zlewozmywaki emaliowane

Te zlewozmywaki są dość trudne do utrzymania w czystości. Uszkodzona emalia nie wygląda zbyt estetycznie, warto zatem na dnie zlewu położyć kratkę (najlepiej z plastiku), która zapobiegnie zarysowaniom. Zlewozmywaki emaliowane nie powinny być czyszczone żrącymi, silnie działającymi substancjami, takimi jak detergenty w proszku. Wystarczy miękka gąbka i płyn do mycia naczyń bądź roztwór z octu i soli. Najważniejsze jednak to pamiętać, żeby – jak każdy zlewozmywak kuchenny – spłukiwać go i wycierać po każdym użyciu.

Zlewozmywaki granitowe i z kompozytów kamiennych 

Zlewozmywak granitowy to inwestycja na długie, długie lata. Dlatego należy wyjątkowo przyłożyć się do zabiegów pielęgnacyjnych, a zwłaszcza do ich regularności. Absolutnie należy wystrzegać się silnie działających preparatów czy środków chemicznych. Ich działanie naraża bowiem zlewozmywaki granitowe i kompozytowe na uszkodzenia. Najłatwiejszy sposób na czyszczenie zlewozmywaka to stosowanie płynu do mycia naczyń. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można użyć mleczka, ale bardzo łagodnego, żeby nie zarysować powierzchni. Po umyciu należy zlew spłukać ciepłą wodą i przetrzeć do sucha za pomocą ściereczki z miękkiej tkaniny lub papierowego ręcznika. Zlewozmywak kompozytowy czy granitowy trzeba umyć jak najszybciej, jeżeli na jego powierzchnię wylany zostanie silnie barwiący płyn (wino, kawa, barszcz). Trzeba również pamiętać o tym, by nie wstawiać do zlewozmywaka gorących naczyń.Niezależnie od materiału, z którego wykonane są zlewozmywaki kuchenne, najważniejszą zasadą przy jego użytkowaniu jest regularna, codzienna pielęgnacja.

Zlewozmywaki ceramiczne

Zlewozmywaki ceramiczne cieszą się rosnącą popularnością ze względu na swój elegancki wygląd i wysoką odporność na zarysowania oraz wysokie temperatury. Warto jednak pamiętać, że ceramika jest materiałem stosunkowo ciężkim, dlatego instalacja tego typu zlewozmywaka wymaga solidnej konstrukcji blatu. Aby utrzymać zlewozmywak ceramiczny w czystości i zapobiec odkładaniu się osadów oraz powstawaniu zacieków, należy go regularnie myć miękką gąbką i łagodnym detergentem. Unikaj stosowania agresywnych środków czyszczących, takich jak proszki ścierające czy ostre chemikalia, które mogą uszkodzić powierzchnię. W przypadku trudniejszych zabrudzeń, takich jak plamy z herbaty lub kawy, można zastosować mieszankę sody oczyszczonej z wodą. Po zakończeniu czyszczenia warto spłukać zlew ciepłą wodą i wytrzeć do sucha, aby zachować jego estetyczny wygląd.

QUIZ: Czy nadajesz się do życia na wsi?

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieje kogut?