Ile udźwignie gips-karton. Jak wieszać na płytach ciężkie przedmioty? Co wytrzyma gips-karton?

2024-05-29 22:55

Na ścianach i sufitach wykończonych płytami g-k można zawieszać różne, nawet bardzo ciężkie przedmioty. Potrzebne do tego będą jednak specjalne łączniki.

Ile udźwignie gips-karton. Jak wieszać na płytach ciężkie przedmioty? Co wytrzyma gips-karton?

i

Autor: Getty Images

Gdy płyty są przyklejone 

Lekkie przedmioty, na przykład obrazki, nieduże półki, kinkiety lub lustra da się zawiesić na samej płycie. Wykorzystuje się w tym celu gwoździe lub wkręty samonawiercające. Trzeba przy tym pamiętać, by były one odporne na rdzewienie – na przykład stalowe ocynkowane ogniowo, miedziane lub mosiężne. Gips sprzyja bowiem korodowaniu stali.

Gwoździe wbija się w płytę ukośnie. Pojedynczy gwóźdź może przenieść obciążenie punktowe do 0,5 kg. Można też zastosować haczyki, tak zwane „rexy”, na których wygodnie da się zawiesić małe przedmioty (obrazki, lusterka). Haczyk rex może przenieść obciążenie od 2 do 6 kg na punkt zawieszenia. Do wieszania nieco cięższych rzeczy warto zastosować wkręty ze specjalnymi spiralnymi kołkami. Wkręty, podobnie jak gwoździe, muszą być odporne na korozję.

Najlepsze więc będą: ocynkowane, fosfatyzowane lub fosforanowe (czarne, matowe) oraz te zrobione ze stali nierdzewnej. Cięższe przedmioty – na przykład regały z książkami mocuje się poprzez płyty gips-karton do muru. Używa się tu tradycyjnych wkrętów lub haczyków z kołkami rozporowymi lub dybli ze stali ocynkowanej.

Wieszanie na okładzinie mocowanej do rusztu

Okładzinę z płyt g-k mocuje się często do stalowego rusztu, który zostaje wcześniej przykręcony do ściany lub sufitu. Okładzina może też tworzyć obudowę szkieletowej konstrukcji ściany. Na tak zamocowanych płytach g-k, o grubości 12,5 mm, mogą zawisnąć przedmioty o ciężarze dochodzącym nawet do 200 kg/m2 (półka obciążona książkami waży około 100 kg/m2). Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że wówczas okładzina może się wygiąć w zakresie od 0 do 3 mm. Nie jest to jednak odkształcenie niebezpieczne.

Przekroczenie takiego obciążenia, nawet o 100%, nie powinno spowodować zniszczenia płyty, ale jeszcze większe jej ugięcie. Nie jest to oczywiście pożądany skutek. Obrazki i inne lekkie przedmioty wiesza się tu identycznie jak na ścianach wykończonych płytami przyklejonymi. Do rzeczy o większym ciężarze warto zastosować wkręty lub haczyki gwintowane z plastikowymi kołkami spiralnymi.

Pod kołki takie nie trzeba wiercić otworów, gdyż są one samonawiercające. Najcięższe rzeczy trzeba mocować używając wkrętów lub haczyków ze specjalnymi kołkami do mocowania w pustych przestrzeniach – tak zwane kołki ściągające (plastikowe i metalowe typu „molly”), które wytrzymują punktowe obciążenie dochodzące do 30 kg. Można użyć również haczyków typu „parasolka” oraz śrub lub haczyków z blokadą uchylną. Łączniki utrzymujące przedmioty o dużym obciążeniu, dochodzącym do 200 kg/m2, muszą być odsunięte od siebie na co najmniej 300 mm. Odległość w pionie, między dwoma łącznikami, na których wisi jeden przedmiot, powinna wynosić nie mniej niż 30 mm.

Wieszanie prawdziwych ciężarów

Najcięższe rzeczy, które mogą zawisnąć na ścianie, to umywalki, miski ustępowe, bidety, blaty stołowe. Najtrudniej jest przymocować je do szkieletowych ścian obudowanych płytami lub do ścian z okładziną przytwierdzoną do rusztu. Aby takie przedmioty wisiały bezpiecznie i nie odpadły wyrywając dziurę w ścianie, trzeba zrobić wzmocnienia rusztu lub szkieletu nośnego. Najprościej będzie użyć specjalnych wzmocnionych profili i grubszych płyt – podwójnie mocowanych płyt grubości 12,5 mm lub płyt grubości 20-25 mm.

W sprzedaży są także gotowe konsole specjalnie przystosowane do zawieszania na nich misek ustępowych, umywalek lub bidetów. Konsole przykręca się do stalowych profili tworzących szkielet lub ruszt. Ciekawym pomysłem na wzmocnienie konstrukcji nośnej, w miejscu gdzie ma zawisnąć spory ciężar, jest spięcie sąsiednich słupków (profili) stalową płytą. Rozłoży ona obciążenie równomiernie na oba słupki. Płyty takie maja różną wielkość i grubość. Przykręca się je co najmniej dwoma wkrętami. Po zrobieniu okładziny, ciężki przedmiot zawiesza się za pomocą wkrętów z kołkami przystosowanymi do pustych przestrzeni.

Warto również zwrócić uwagę na możliwość zastosowania klejów montażowych do mocowania niektórych przedmiotów na płytach gipsowo-kartonowych. Kleje takie jak kleje polimerowe mogą być używane do mocowania lekkich oraz średnio ciężkich elementów, jak listwy dekoracyjne, lustra czy lekkie półki. Przed użyciem kleju, powierzchnię płyty należy dokładnie oczyścić z kurzu i tłuszczu oraz lekko zmatowić papierem ściernym. Klej należy nałożyć równomiernie na tylną powierzchnię mocowanego przedmiotu, a następnie docisnąć go do ściany i przytrzymać przez kilka minut, zgodnie z instrukcją producenta, aby zapewnić odpowiednie przytwierdzenie. Kleje montażowe stanowią doskonałe rozwiązanie tam, gdzie użycie mechanicznych łączników jest trudne lub niemożliwe.

QUIZ. Czy umiesz rozpoznawać kolory? Te pytania mogą zaskoczyć!

Pytanie 1 z 10
Jaki to kolor?
Quiz. Jaki to kolor ?