Czym charakteryzuje się FRANCUSKI STYL urządzania wnętrz?

2024-06-03 5:57

Spośród europejskich krajów to właśnie Francja ma najbardziej zakorzenioną w tradycji sztukę dekoracji wnętrz. Warto więc poznać bliżej zasady, które rządzą we francuskich wnętrzach . Mówimy, czym charakteryzują się wnętrza w stylu francuskim .

Czym charakteryzuje się FRANCUSKI STYL urządzania wnętrz?

i

Autor: Getty Images

Styl francuski to styl inteligentny, dla wrażliwego, obeznanego ze sztuką i kulturą odbiorcy. Takiego, który w dekoracjach potrafi dostrzec niuanse, zapożyczenia i cytaty stylów – twierdzi Cathy-Anne Gerulewicz, właścicielka salonu SML Concept Store.

Christian Liaigre, projektant mebli, dekorator, którego słynny showroom mieści się na Rue de Varenne w Paryżu, twierdzi, że od czasów świetności Wersalu po epokę art déco Francja zawsze była wzorem w tej dziedzinie.

Francuska dekoracja wnętrz jest odważna i nowatorska, jednocześnie nawiązując do tradycji rzemieślniczych dawnych epok – potwierdza z całą mocą dziennikarka i znawczyni sztuki francuskiej Emilia Szostak-Dalmaz. Wedle jej opinii sztuka dekoracji po dziś dzień pozostaje w kręgu „ludwików”.

Autentyczne meble przekazywane są z pokolenia na pokolenie i bez problemu zestawiane z nowoczesnym wzornictwem to cecha charakterystyczna stylu francuskiego. Dzieje się tak być może dlatego, że dla Francuza to dom jest wizytówką, a nie samochód czy dobry zegarek.

Miłośnicy rzemiosła artystycznego prawdziwe skarby odnajdą na Carré Rive Gauche. To kwadrat ulic na lewym brzegu Sekwany. Od wieków to tu właśnie ulokowały się sklepiki prawdziwych antykwariuszy, podobnych do opisywanych przez Umberto Eco w książce „Cmentarz w Pradze”. Francuzi potrafią łączyć stare z nowym, nie obchodzą ich mody i trendy. Wnętrza w stylu francuskim mają w sobie luz, wdzięk, elegancję, jak kobiety spacerujące po Champs-Élysées.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Oprócz tego, styl francuski zdobywa coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej dzięki swojej eklektyczności i umiejętności wplatania różnych wpływów kulturowych. Co ciekawe, popularność stylu francuskiego wzrasta nie tylko w Europie, ale także w Azji i Ameryce Północnej. Nowoczesne technologie pozwalają na łatwy dostęp do autentycznych francuskich materiałów i mebli, co zdecydowanie ułatwia adaptację tego stylu na całym świecie. W ostatnich latach można zauważyć rosnącą liczbę projektantów, którzy specjalizują się w adaptacji tradycyjnych francuskich elementów do współczesnych wnętrz, tworząc unikalne przestrzenie, które łączą w sobie historię i nowoczesność. Dodatkowo, rozwój mediów społecznościowych sprawia, że estetyka francuskiego wnętrza jest szeroko dostępna, co inspiruje kolejne pokolenia projektantów i miłośników designu na całym świecie.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...