Jak usunąć osad z kamienia w kubku do mycia zębów?

2024-05-30 10:54

Nieestetyczny osad z wody, resztek pasty i innych zanieczyszczeń ze szczoteczki jest siedliskiem wielu bakterii. Zwykłe zanieczyszczenie kubeczka do mycia zębów usuniesz gąbką z płynem do mycia naczyń. Najtrudniejszy do usunięcia jest sam kamień z wody.

Jak usunąć osad z kamienia w kubku do mycia zębów?

i

Autor: Getty Images

Najlepszym sposobem uniknięcia osadzenia się silnych zabrudzeń jest systematyczne mycie kubeczka. Kubki po kawie czy herbacie myjemy po każdym użyciu, nie wiedzieć czemu kubek na szczoteczki nie ma takiego przywileju. To błąd, bo przecież kubka także używamy codziennie, a na dodatek cały czas przechowywane są w nim szczoteczki do mycia zębów.

Jak myć kubek do mycia zębów?

Do codziennej higieny wystarczy umycie ciepłą wodą z mydłem lub zwykłym płynem do mycia naczyń. Jeżeli kubek się do tego nadaje, możemy wkładać go zmywarki razem z innymi naczyniami. Wcześniej sprawdźmy jednak, czy takie mycie mu nie zaszkodzi – większość kubeczków, szczególnie tych bardzo dekoracyjnych, nie nadaje się do mycia w zmywarce.

Myjemy kubek z silnymi zanieczyszczeniami

Nieco większego zaangażowania będzie od nas wymagało silne zabrudzenie – szczególnie osad z kamienia, a czasem nawet z… pleśni. Ta ostatnia zwykle robi się, kiedy kubek służy nam do przetrzymywania szczoteczek, a na jego dnie pozostają resztki wody, które spłynęły ze szczoteczek.

Silne środki chemiczne, których zwykle używamy do tego rodzaju zabrudzeń, odpadają – są groźne dla naszego zdrowia. Pozostają więc domowe sposoby usuwania osadu z kamienia.

Usuwanie osadu z kamienia kwaskiem cytrynowym lub sodą

Do twardych i silnych zabrudzeń jak kamień najlepszy będzie kwasek cytrynowy – ten sam, którego używamy do odkamieniania czajnika. Wsypujemy go do kubka z bardzo ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Odstawiamy na chwilę, by kwasek miał szansę zadziałać. Po około godzinie (czas trzymania kwasku zależy od stopnia zabrudzenia) wylewamy wodę z kwaskiem i myjemy kubek płynem do mycia naczyń, jak zwykle.

Łagodniejsze zabrudzenia usuniemy zwykłą sodą oczyszczoną, używając jej tak samo jak kwasku. Jeśli zabrudzenie jest wyjątków silne, możemy wspomóc się dodatkowo... szczoteczką do zębów. Warto mieć w domu jedną sztukę przeznaczoną do sprzątania. Nic tak dobrze nie usuwa zabrudzeń z wszelkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc.

Warto również pamiętać o okresowej dezynfekcji kubka na szczoteczki. Dobrą praktyką jest przynajmniej raz w miesiącu zanurzenie kubka w roztworze octu, który doskonale radzi sobie z usuwaniem bakterii i grzybów. Przygotowanie roztworu jest bardzo proste: wystarczy zmieszać równe części octu i wody, następnie wlać mieszankę do kubka i pozostawić na około 15-20 minut. Po upływie tego czasu należy dokładnie opłukać kubek pod bieżącą wodą i umyć standardowym detergentem. Regularne stosowanie tej metody zwiększy higieniczność kubka oraz zapobiegnie gromadzeniu się niepożądanych mikroorganizmów, dzięki czemu nasze szczoteczki będą zawsze przechowywane w czystym i zdrowym środowisku.

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to: