Wielkopolski Park Narodowy: czy warto odwiedzić?

2024-06-03 0:41

Odwiedza go ponad milion turystów rocznie, a 5 szlaków turystycznych ma łączną długość 85 km. Krajobraz jest malowniczy. Fale, pagórki i zagłębienia to pozostałości po lodowcu, który zaczął rzeźbić w miejscowym gruncie 70 tysięcy lat temu, a wycofał się przed 10 tysiącami lat.

Wielkopolski Park Narodowy: czy warto odwiedzić?

i

Autor: Getty Images

Cały Wielkopolski Park Narodowy to niezwykłe „muzeum form polodowcowych”, w którym na niewielkim obszarze znajdują się modelowe przykłady rzeźby zostawionej przez lodowiec. Park mógłby być nastrojową scenerią historii o elfach, trollach i rycerzach. Pełno tu głębokich (nawet na ponad 17 m) podłużnych rynnowych jezior. Można też trafić na jeziora zarastające torfowcem i na wiązowo–jesionowe uroczyska i bagna.

Wielkopolski Park Narodowy: flora i fauna

Baśniowy jest nie tylko tutejszy krajobraz porośnięty lasami. Pod taflami jezior rosną splątane „lasy” roślin podwodnych: pędów wywłócznika kłosowego, rogatka sztywnego i rdestnic. Płytsze wody przykrywają płaskie liście grążeli żółtych i grzybieni białych. Ich kwiaty, wyrastające z kłączy mających zwykle ponad metr długości, otwierają się o świcie i ciasno zamykają wieczorem. Pomiędzy zalesionymi pagórkami parku znajdują się jedne z najbarwniejszych łąk w Polsce, porośnięte lubiącą wilgoć trawą trzęślicą przetkaną kwiatami storczyków i wielu kwitnących ziół. W Parku rośnie ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych (więcej niż np. w Tatrzańskim Parku Narodowym), a 47 z nich, między innymi wiciokrzew pomorski, objęto ochroną gatunkową. W lasach i na łąkach od wczesnej wiosny do późnej jesieni wyrastają grzyby. Różne gatunki wypuszczają tu owocniki w postaci ponad 350  różnobarwnych kapeluszy.  W lasach można spotkać duże chrząszcze: sześciocentymetrowego jelonka rogacza i kozioroga dębosza długości do 5,6 cm. Mieszka tu nasz największy przedstawiciel pająków z rodziny krzyżakowatych, tygrzyk paskowany. W stojących wodach żyje jedyny w kraju podwodny gatunek pająka – topik. Najpiękniejsze jezioro Parku, Jezioro Góreckie, to głęboka rynna pozostawiona przez lodowiec. Na jednej z dwóch wysp jeziora, Wyspie Zamkowej, znajdują się ruiny zamku zbudowanego w 1827r. Był to prezent Tytusa Działyńskiego, wybitnego mecenasa kultury i sztuki, dla siostry. Ponad 30 drzew i jeden ogromny, przywleczony przez lodowiec głaz narzutowy chronione są jako pomniki przyrody. Do ciekawszych pomnikowych drzew należą dwa zrośnięte pniami dęby szypułkowe rosnące nad Jeziorem Góreckim i dwustuletnia sosna zwyczajna o czterech grubych konarach. Głaz zwany „Głazem Leśników” ma obwód 10,5 m, a waży ponad 20 ton.

Quiz o polskich górach. Wiesz gdzie leży ten szczyt? Trudny test, z którym poradzą sobie tylko znawcy

Pytanie 1 z 10
W jakie góry pojedziesz, jeśli chcesz wejść na Klimczok?