Coraz więcej Polaków spędza urlop w odległych krajach - w Afryce Północnej, zwłaszcza w Egipcie, na Karaibach, w Azji Południowo-Wschodniej. Wielu turystom pobyt upływa pod znakiem "klątwy faraona" albo "zemsty Montezumy", czyli biegunki podróżnych. Każdego roku statystycznie zdarza się w Polsce jeden śmiertelny przypadek malarii. Od 1984 roku do stycznia 2012 roku zarejestrowano u nas 23 śmiertelne przypadki malarii. Przeciw tej chorobie nie ma szczepionki, natomiast jest tzw. chemiprofilaktyka, czyli leki, które należy zażywać przed, w trakcie i przez pewien czas po pobycie w rejonie zagrożonym malarią. Ale wielu chorobom zapobiec można dzięki szczepieniom ochronnym.
Które szczepienia przyjąć?
Obecnie jedynym obowiązkowym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, zagrażającej życiu chorobie wirusowej, przenoszonej przez komary. Jest ono obowiązkowe dla osób udających się do niektórych krajów tropikalnych (głównie w Afryce i Ameryce Południowej). Ale jest wiele szczepień zalecanych. Należy je dobrać, uwzględniając trasę i charakter podróży, bieżącą sytuacjię epidemiologiczną i stan zdrowia podróżnego, a także wcześniej przyjęte szczepionki.
Do zaleczanych szczepionek należą:
-
wirusowe zapalenie wątroby typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa),
-
wirusowe zapalenie wątroby typu B (tzw. żółtaczka wszczepienna),
-
skojarzone szczepionki tężec, błonica, krztusiec, choroba Heinego-Medina,
-
dur brzuszny,
-
zakażenia meningokokowe (sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).
Lekarz może też zalecić szczepienie przeciwko wściekliźnie (dla osób szczególnie narażonych na kontakty ze zwierzętami) lub przeciwko grypie u podróżujących w sezonie epidemicznym.