Ostrosze (Trachinus draco) to niewielkich rozmiarów ryby (mają kilkanaście centymetrów długości), których jad może być niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Znajduje się on w charakterystycznych dla tego gatunku kolcach umieszczonych na płetwie grzbietowej. Ryby te lubią zakopywać się na brzegu, w piasku przy linii przypływu wody, przez co często bywają niezauważone przez osoby przebywające na plażach. Nadepnięcie na nie sprawia, że uwalniają one ukryty w kolcu jad, a ten z kolei wywołuje w miejscu ukłucia ogromny ból. Jak informuje bbc.com, w ostatnim czasie ryby te dały się we znaki między innymi plażowiczom wypoczywającym u wybrzeży Gorleston, Southwold czy Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. Jak czytamy w poście opublikowanym na facebookowym fanpage’u National Coastwatch Mablethorpe (straży przybrzeżnej w Mablethorpe w hrabstwie Lincolnshire - przyp. red.), w sierpniu odnotowano tu już kilka przypadków bolesnego zetknięcia się ludzi z kolcami ostroszy.
Jakie objawy wywołuje ukłucie jadowitej ryby?
BBC przytacza historie kilku osób, które doświadczyły bolesnego zetknięcia z jadowitą rybą. Początkowo ukłucie przypominało im nadepnięcie na igłę lub ostry kamień, jednak z kolejnymi minutami ból stawał się na tyle silny, że wręcz uniemożliwiał dalsze chodzenie. Portal podał także historię 9-latka z Nottingham, który został użądlony w palec, w efekcie czego ten bardzo mocno spuchł i stał się czarny, a chłopcu towarzyszyło uczucie „płonącej stopy”.
Jak ochronić się przed jadem ryby?
Zdaniem Elrica Turbetta z Sea Life Centre w Great Yarmouth, cytowanego przez BBC, ostrosze można spotkać o każdej porze roku, jednak to w okresie letnim najczęściej dochodzi do użądleń, przy czym specjalista podkreśla, że problem nie leży w samych rybach, „ale w tym, że na nich stoimy”. Jak się przed tym ochronić? Zarówno Turbett, jak i przedstawiciele National Coastwatch Mablethorpe podzielili się podstawową radą: aby zminimalizować ryzyko bolesnego ukłucia przez jadowitą rybę, warto zaopatrzyć się w buty plażowe z gumową podeszwą i to w nich poruszać się zarówno po plaży, jak i podczas pływania.
Turbett podpowiada ponadto, że znajdując się przy brzegu warto również „poszurać” stopami po wodzie. Dlaczego? Istnieje wtedy szansa, że takie działanie sprowokuje ryby do odpłynięcia. Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć zetknięcia z ostroszem i dojdzie do ukłucia, to należy czym prędzej skorzystać z pomocy medycznej oraz, jeśli to możliwe, zanurzyć poszkodowaną stopę na około pół godziny w gorącej wodzie.