Utrata dokumentów w czasie podróży zagranicznej oznacza stres. Na szczęście z pomocą przychodzą przepisy, które mówią, jak powinniśmy się w takiej sytuacji zachować. Jeśli utraciliśmy paszport, po nowy, tymczasowy, dokument, który umożliwi nam powrót do domu, musimy zwrócić się do znajdującej się na terenie państwa, które odwiedzamy polskiej placówki dyplomatycznej (ambasady lub konsulatu). Jednak zanim tam się wybierzemy, zadzwońmy, aby umówić się na spotkanie.
Na miejscu wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, aby konsul wystawił nam – po potwierdzeniu naszej tożsamości – paszport tymczasowy. Taki dokument, wydawany na powrót do miejsca stałego zamieszkania, jest ważny tylko przez kilka dni.
Zagubiony paszport? Niektóre granice przekroczymy bez niego
Pamiętajmy, że niektóre granice możemy przekraczać bez paszportu, wystarczy dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. prawo jazdy), więc zgubienia czy zniszczenia paszportu nie musimy zgłaszać konsulowi. Po pomoc powinniśmy się jednak zwrócić w przypadku utraty wszystkich dokumentów.
We wniosku o wydanie tymczasowego paszportu trzeba opisać okoliczności utraty dokumentów. Jeżeli straciliśmy je nie w wyniku zagubienia lub zniszczenia, lecz dlatego, że zostaliśmy okradzeni, przed wizytą u konsula warto zgłosić sprawę lokalnej policji.
Co zrobić, jeśli w pobliżu nie ma polskiego przedstawicielstwa?
Jeśli utraciliśmy dokumenty przebywając w państwie, w którym nie ma polskich placówek dyplomatycznych, możemy zwrócić się po pomoc do konsulatu któregokolwiek z państw Unii Europejskiej. W takim wypadku konsul innego kraju, po uzyskaniu zgody od władz polskich, wystawia nam tzw. – ETD (Emergency Travel Document).
Ile kosztuje wydanie tymczasowego dokumentu?
Wystawienie paszportu tymczasowego lub Europejskiego Dokumentu Podróży nie jest darmowe. Opłatę – około 40 euro – pobiera się w walucie kraju przyjmującego. W sytuacji, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie pokryć tych kosztów (na przykład dlatego, że razem z paszportem utraciliśmy gotówkę i kartę bankomatową), możemy poprosić kogoś o dokonanie przelewu na specjalne konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Możemy też skorzystać z „pożyczki” udzielanej przez konsulat lub ambasadę. W takim przypadku pieniądze będziemy musieli zwrócić po powrocie do Polski.
Ryzyko utraty dokumentów za granicą. Jak się przygotować?
Przed wyjazdem warto przygotować się na każdą ewentualność i zawczasu sprawdzić adres (a także telefon) ambasady czy konsulatu w kraju, do którego się wybieramy. Jeśli jedziemy na wakacje z biurem podróży, skorzystajmy ze spotkania informacyjnego – to na nim poznamy swojego rezydenta, z którym później będziemy mogli kontaktować się w przypadku kłopotów, i który pomoże nam w załatwieniu wszystkich formalności w przypadku utraty dokumentów.