Tatry: 5 szlaków dla początkujących

2024-06-02 4:22

Tatry to najwyższe i dla wielu najpiękniejsze polskie góry. Karłowata, alpejska roślinność, unikatowe zwierzęta, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu oraz krajobrazy chwytające za serce to wystarczające powody, by wybrać Tatry na letni odpoczynek. Pokazujemy 5 szlaków dla początkujących.

Tatry: 5 szlaków dla początkujących

i

Autor: Getty Images

Tatry to jeden z najpiękniejszych polskich zakątków. Choć mocno wydeptane przez turystów, zatruwane przez samochody i zalewane przez kolejne sieciówki, wciąż są ostoją natury. Wypoczynek w Tatrach można spędzić dwojako: można przez cały pobyt ruszyć się z Krupówek tylko po to, by kolejką wjechać na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch (jeśli komuś nie żal marnować wakacji), ale można również założyć wygodne, trekkingowe buty, zapakować plecak, chwycić w dłoń kijki i ruszyć przed siebie. Oddychać pełną piersią i smakować to, co każdy kolejny metr do góry ukazuje przed naszymi oczami. A jest co, ponieważ przy dobrej widoczności panoramy Tatr zapierają dech w piersiach! Gdzie wybrać się w Tatrach, jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie byliśmy na żadnym szlaku?

Tatry: marsz Doliną Kościeliską do Smoczej Jamy przez Wąwóz Kraków

To dobra trasa dla tych, którzy dopiero przyjechali w Tatry i chcą rozruszać nogi, nie fundując sobie na początku zbyt forsownej wycieczki, ale jednocześnie nie boją się wspinaczki. Zaczynamy w Kirach, gdzie wysiadamy z busa lub zostawiamy na parkingu samochód. Następnie kupujemy bilety do parku i wchodzimy do Doliny Kościeliskiej. Czeka nas 1:20 h wędrówki żółtym szlakiem, na wysokość 1100 m.n.p.m. Najpierw wędrujemy asfaltem, następnie piaszczystą drogą. Po około 20 minutach dochodzimy do rozstaju. Nie zmieniamy trasy, idziemy dalej prosto. Gdybyśmy byli zaprawieni w boju lub rozchodzeni, moglibyśmy skręcić na czerwony szlak, prowadzący na Czerwone Wierchy (ponad 3 godziny ostrej wspinaczki pod górę) lub czarny, wiodący do Ścieżki nad Reglami.

Następnie po kamieniach pniemy się pod górę. Później musimy pokonać drabinkę, którą trzeba wspiąć się 10 metrów w górę. Tam czeka na nas przejście, zabezpieczone na wszelki wypadek łańcuchami. Nie jest ono jednak niebezpieczne, jednak w czasie deszczowych dni kamienie mogą być śliskie, stąd też obecność łańcuchów. Jeśli je pokonamy, będziemy już przy otworze do jaskini. Możemy ją przejść, również korzystając z łańcuchów. Za jaskinią jest szeroka polana, na której można odpocząć po pełnej wrażeń wycieczce.

Tatry: marsz Doliną Chochołowską na Polanę Chochołowską z Siwej Polany

Kolejna nietrudna trasa o długości 7,5 km. Można ją przejść, można przejechać rowerem lub kolejką. Z Doliny Chochołowskiej czeka nas 1:40 h drogi zielonym szlakiem. Trasę rozpoczynamy w Siwej Polanie, do której dojeżdżamy busem lub samochodem. Następnie asfaltową drogą idziemy aż do Polany Huciska. Z Polany czeka nas 20 minut marszu na Wyżnią Bramę Chochołowską. Po drodze mijamy trzy jaskinie: Zbójecką Dziurę, Rybią, Małą oraz Wyżnią Chochołowską Bramę. Stąd mamy już tylko 10 minut zielonym szlakiem do Polany Chochołowskiej. Na miejscu górale wypasają owce, możemy więc zjeść oscypek.

Quiz geograficzny. Czy znasz stolice tych województw?

Pytanie 1 z 10
Stolicą województwa małopolskiego jest: