Sosnowiec nie jest typowym kierunkiem wycieczek turystycznych, ale ze względu na kilku honorowych obywateli miasta, zielone parki i zabytki socrealu, może być idealnym przystankiem w wycieczce na południe Polski lub na Słowację.
Sosnowiec – profil ekonomiczny
Sosnowiec to miasto, które swój szybki rozwój przemysłowy zawdzięcza idealnej lokalizacji w miejscu przecięcia szlaków komunikacyjnych. W czasach transformacji, po 1989 zlikwidowano sosnowieckie zakłady wydobywcze i z miasta górniczo-hutniczego, Sosnowiec przekształcił się w przemysłowo-handlowe.
Sosnowiec – co warto odwiedzić?
- Muzeum w Sosnowcu Środuli (Środulce)
- Teatr Zagłębia
- Egzotarium w Sosnowcu
- Ogród zoologiczny w Sosnowcu Kazimierzu Górniczym
- Zamek Sielecki
- Cinema City
- Centrum Filmowe Helios
Kościoły w Sosnowcu
W mieście znajdują się 32 kościoły parafii rzymskokatolickiej, w tym jedna bazylika, czyli sosnowiecka katedra oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Sosnowcu powstało żeńskie zgromadzenie zakonne Karmelitanek Bosych Dzieciątka Jezus, do tego w Sosnowcu działa jeszcze kilka zgromadzeń zakonnych męskich.
W przeszłości istniała w Sosnowcu Wielka Synagoga, w której 9 września 1939 r. wymordowano sosnowieckich wyznawców judaizmu.
Ponadto w Sosnowcu mieści się unikatowa nekropolia: cmentarz wielowyznaniowy, podzielony na 4 części: katolicką, ewangelicką, prawosławną i żydowską
Honorowi obywatele Sosnowca
W Sosnowcu urodził się największy i najbardziej uznany polski śpiewak Jan Kiepura. Ponad to, wśród honorowych obywateli miasta znajdują się: Andrzej Strug, Tomasz Arciszewski, Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły, Bogdan Suchodolski, Janusz Ziółkowski, Marta Eggerth, Jan Kiepura, Edward Gierek, Francesco Cimminelli, Adam Śmigielski, Władysław Szpilman
Historia Sosnowca
Nazwa miasta pochodzi od borów sosnowych porastających te tereny przed 1830. Pierwotna nazwa miasta brzmiała Sosnowice. Najstarsza znana wzmianka o osadzie z terenu obecnego Sosnowca pochodzi z około 1123 roku.
Wieś Sosnowiec otrzymała prawa miejskie w 1902 roku, liczyła wówczas 61 tys. mieszkańców, miała własną prasę, teatr zawodowy i rozbudowany szpital ze wszystkimi specjalizacjami lekarskimi. To pierwsza miejscowość, której nadano prawa miejskie w czasach panowania caratu, niedługo po Powstaniu Styczniowym, kiedy to Sosnowiec chlubnie się zapisał na kartach historii.