Tutejsze utwory skalne liczą przynajmniej 150 mln lat. Woda i wiatr wyrzeźbiły w nich ciekawe formy, z najbardziej znaną słynną Maczugą Herkulesa w Dolinie Prądnika.
Maczuga Herkulesa
Skała o charakterystycznym kształcie ma 25 m wysokości. Wystrzela w niebo ze skalnej terasy zwanej Fortepianem. Na jej szczycie stoi żelazny krzyż postawiony na pamiątkę wyczynu katowickiego wspinacza Leona Witka, który pokonał jej skalną ścianę w 1933 r. Dziś wspinanie na Maczugę Herkulesa jest zabronione.
Małe jaskinie
Osobliwością Parku są wydrążone przez wodę jaskinie, groty i schroniska skalne, jak nazywa się małe jaskinie. Obecnie znanych jest 1900 takich utworów, z czego aż 700 na terenie Parku. Najdłuższa z nich i najsłynniejsza ma 320 m korytarzy i nosi imię Władysława Łokietka. Według legendy przyszły król ukrył się w niej przed pościgiem czeskich rycerzy, a litosciwy pająk utkał w wejściu pajęczynę, która utwierdziła ścigających w przekonaniu, że nikogo wewnątrz nie znajdą.
Nietoperze
Najważniejszym jednak mieszkańcem wydrążonych w jurajskich skałach jaskiń są nietoperze. Spotka się tutaj przedstawiceili 17 spośród 25 gatunków żyjących w Polsce. W ogóle na Jurze żyje około 11 tys. gatunków różnych zwierząt. Florę reprezentuje około 1000 gatunków roślin naczyniowych (kwiatowych), 1200 gatunków grzybów i około 200 porostów. Z tego bogactwa wybrano jednak sylwetkę nietoperza i latający ssak stał się parkowym logo.
Jurajski Park Krajobrazowy
Chroniony zamknięty jego granicami teren zajmuje nieco ponad 2145 ha, zaś sąsiadujące z nim obszary tworzą otulinę o powierzchni 6777 ha. Cały kompleks ma status Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. To dość skutecznie hamuje prowadzenie szkodliwej dla środowiska działalności, sprzyjając tym samym rozwojowi turystyki i wypoczynku.
Osobliwościom przyrody towarzyszą wspaniałe dzieła architektury obronnej i rezydencjonalnej. Sztandarowym obiektem na terenie Parku jest Zamek w Pieskowej Skale (nie podlega dyrekcji Parku), którego sylwetkę i wystrój kształtowano od XIV do XIX wieku. Obiekt zachwyca jednak przede wszystkim renesansową architekturą inspirowaną architekturą Wawelu.
Szlaki turystyczne przecinające obszar Ojcowskiego Parku Narodowego tworzą sieć o łącznej długości 35 km. Obszar Parku jest najłatwiej dostępny z Krakowa, Częstochowy i Katowic.