Problemy zdrowotne, które mogą nas spotkać w podróży

2024-05-31 21:14

Wyjeżdżając do krajów tropikalnych, musimy pamiętać, że występują tam choroby, od których półkula północna już się uwolniła, a także takie, które są spowodowane złymi warunkami sanitarnymi. Powinniśmy stosować profilaktykę i, jeśli to możliwe, szczepić się

Problemy zdrowotne, które mogą nas spotkać w podróży

i

Autor: Getty Images

Choroby, które najczęściej zdarzają się turystom w podróżach do krajów tropikalnych, to:

- biegunka

Jest bardzo powszechnym problemem w krajach, w których poziom sanitarny nie jest wysoki. Może przydarzyć się nawet 60 proc. podróżnych. Biegunce zapobiegamy przestrzegając zasad higieny i bezpiecznego żywienia. Częściowo możemy się przed nią zabezpieczyć przyjmując doustną szczepionkę.

- malaria

Jest groźną dla życia chorobą pasożytniczą. W krajach tropikalnych przenoszą ją komary. Choruje na nią ok. 5 proc. podróżnych, którzy spędzają miesięczny urlop w tropikach. Zabezpieczamy się chroniąc się przed ugryzieniami (m.in. stosując repelenty i moskitierę) oraz przyjmując leki przeciwmalaryczne.

- denga

To bardzo groźna choroba przeciwwirusowa przenoszona przez komary w tropikach. Choruje na nią ok. 1 proc. podróżnych. Zabezpieczamy się przed nią chroniąc się przed ugryzieniami komarów (m.in. stosując repelenty i moskitierę).

- wścieklizna

Jest przenoszoną przez ssaki chorobą wirusową. Wywołuje śmiertelne zapalenie mózgu. W krajach tropikalnych zagrożenie wścieklizną jest większe niż w Polsce. Turysta pokąsany przez zwierzę wymaga polnej pomocy lekarskiej. Zabezpieczać możemy się przed tą chorobą stosując szczepienie przed wyjazdem.

- wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ta choroba zwana jest „żółtaczką pokarmową” i występuje powszechnie w krajach tropikalnych i w krajach o złych warunkach sanitarnych. Chorują na nią turyści nie przestrzegający zasad higieny lub jadający posiłki w hotelu, w którym obsługa nie stosuje się do tych zasad. Skutecznym sposobem zapobiegania tej chorobie jest szczepienie.

- dur brzuszny

To ostra choroba bakteryjna. Można się nią zarazić pijąc zakażoną wodę oraz napoje i posiłki przygotowywane w złych warunkach sanitarnych. Konieczne leczenie szpitalne. Największe ryzyko panuje w Indiach oraz państwach okolicznych, krajach afrykańskich i niektórych krajach Ameryki Południowej. Można się uchronić przed tą chorobą stosując szczepienia ochronne przed wyjazdem oraz przestrzegając zasad higieny.

- zakażenie wirusem HIV

Zarazić się można przez kontakty seksualne, a także używanie zakażonych igieł, strzykawek, poprzez zakażoną krew. Wirus występuje na całym świecie, najwięcej zachorowań notuje się w Afryce. Nie istnieje szczepionka przeciwko temu wirusowi ani chorobie AIDS, zapobieganie polega na unikaniu przygodnych kontaktów seksualnych, stosowaniu prezerwatyw oraz stosowaniu sterylnego sprzętu medycznego.

- cholera

To choroba bakteryjna, która przenoszona jest drogą pokarmową. Występuje w krajach o złych warunkach sanitarnych, pojawiają się także epidemie. Należy unikać miejsc dotkniętych epidemią i przestrzegać zasad higieny.

- poliomyelitis (choroba Heinego i Medina)

Choroba ta jest przenoszona drogą pokarmową. Może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, niedowładów i porażenia mięśni. Występuje głownie w Afryce i Azji. Należy zabezpieczyć się poprzez szczepienia ochronne.

QUIZ. Małopolskie pasma górskie. Rozpoznasz ich najwyższe szczyty?

Pytanie 1 z 10
1. Najwyższym szczyt Tatr (polskich i słowackich) to:
Gerlach