Podziemne trasy turystyczne - Sandomierz i Opatów. Pomysł na urlopową wycieczkę!

2024-06-02 5:17

Pasjonująca i tajemnicza wycieczka do lochów pod miastem może być jedną z atrakcji urlopowych - szczególnie gdy pogoda nie bardzo dopisuje. Co warto zwiedzić w Sandomierzu i Opatowie pod ziemią?

Podziemne trasy turystyczne - Sandomierz i Opatów. Pomysł na urlopową wycieczkę!

i

Autor: Getty Images

Podziemna trasa: Sandomierz

Sandomierz, miasto znane z serialu o Ojcu Mateuszu, przeżywa teraz swój renesans. Można to miasto zwiedzać śladem serialowego detektywa, ale trzeba kobiecznie zatrzymać się na Rynku z ceglanym ratuszem, wejść na punkt widokowy na Bramie Opatowskiej, zobaczyć Zamek Królewski, Dom Długosza i zejść do podziemnej trasy turystycznej ciągnącej się pod kamienicami.

Lochy, które nie służyły wcale za więzienie, a za gigantyczną spiżarnię dla kupców na słynnym szlaku handlowym, są zbudowane z cegły. Powstały w XIV i XV wieku. Piwnice sięgają nawet 12 metrów pod płytę Rynku. Ciągną się niemal przez pół kilometra.

Lochy miały też ogromne znaczenie obronne dla miasta, dlatego informacje o nich trzymano w tajemnicy. Powstało więc o nich wiele legend. Jedna z nich mówi o Halinie Krępiance, która wprowadziła w podziemne korytarze próbujących podbić miasto Tatarów i wraz z nimi została w nich zasypana.

Informacje: Podziemna Trasa Turystyczna, ul. Oleśnickich (Kamienica Oleśnickich), tel.: 15 832 30 88, www.pttk-sandomierz.pl

Podziemna trasa: Opatów

34 km od Sandomierza znajduje się Opatów, w którym warto zatrzymać się, by wejść zabytkową Bramą Warszawską na Stare Miasto i zobaczyć romańską kolegiatę ze słynną płaskorzeźbą - lamentem opatowskim.

Krzyżowały się tu szlaki kupieckie ze Śląska i Krakowa do Wielkopolski, na Pomorze i Ruś Halicką. Opasanie murami miasta ograniczało możliwość budowy nowych budynków, a piwnice już istniejące nie wystarczały rozwijającym się składom kupieckim i pracowniom rzemieślniczym. Dlatego też kupcy i mieszczanie zaczęli budować kolejne kondygnacje piwnic. Służyły one też do celów obronnych.

Część lochów jest udostępniona do zwiedzania. Długość trasy podziemnej wynosi 335 metrów. Oglądać można 46 komór i korytarzy biegnących pod rynkiem na trzech poziomach; najniższy poziom sięga do głębokości 14,5 m. Na całej trasie panuje stała temperatura w granicach 6-12°C, zaś wilgotność powietrza wynosi 70 proc.

Informacje: Opatów, pl. Obrońców Pokoju 18, tel. 15 868 27 78

Quiz geograficzny. Na jakim kontynencie leży dane państwo?

Pytanie 1 z 14
Quiz - na jakim kontynencie leży dane państwo? Zacznijmy od czegoś prostego. Gdzie leży Tadżykistan?