Paryż po raz pierwszy
Jeżeli jesteście po raz pierwszy w Paryżu, "zaliczcie" po prostu standard. Obowiązkowy, ale niezwykle godny waszej uwagi. Wjedźcie na wieżę Eiffla i popatrzcie z góry na stolicę Francji. Zapamiętajcie najciekawsze obiekty.
Potem odwiedźcie katedrę Marii Panny (Notre-Dame). Kilkaset metrów stamtąd, w zespole budynków Ministerstwa Sprawiedliwości, mieści się przepiękna gotycka Święta Kaplica z XIII wieku. Nie omińcie jej.
Przejdźcie przez komnaty Luwru nie licząc nawet, że ogarniecie w jeden dzień to supermuzeum. Wybierzcie sobie np. galerię baroku albo starożytny Egipt. I zaatakujcie Montmartre (można pieszo, można kolejką szynową, taką jak na Gubałówkę). A na jego wierzchołku wejdźcie do bazyliki Najświętszego Serca (Sacre Coeur). Stamtąd rozpocznijcie spacer po zaułkach dzielnicy cyganerii, przechodząc po drodze przez pełen artystów, bardzo zatłoczony Place du Tertre. Skończycie w dole, na placu Pigalle, gdzie raczej nie znajdziecie prażonych kasztanów.
Paryż po raz drugi
Za drugim razem poszerzcie zwiedzanie o Wersal, czyli pałac, operę królewską i jego ogrody (dojazd koleją RER). Przejdźcie się aleją Pól Elizejskich od placu Zgody do Łuku Triumfalnego na placu De Gaulle'a. Wybierzcie sie w godzinny rejs stakiem spacerowym po Sekwanie za 12-13 euro (na przystani pod wieżą Eiffla możecie nawet dostać audioprzewodnika po polsku). A jeżeli macie dzieci - pojedźcie z nimi koleją RER do Disneylandu w podparyskiej miejscowosci Marne-la-Vallee.
Paryż po raz trzeci
Kiedy za kolejnym razem znajdziecie się w tym uroczym mieście, wstąpcie do kabaretu "Au Lapin frafile" ("Pod kruchym Królikiem") na Montmartrze, by posłuchać tradycyjnych piosenek francuskich z akompaniamentem fortepianu. Albo - jeżeli macie dużo pieniędzy - wstąpicie na kabaret "z piórami" - w Moulin Rouge albo Folies Bergeres.
Odwiedźcie Muzeum Auguste'a Rodina, skąd bardzo blisko do bazyliki Inwalidów (w której pochowany jest cesarz Napoleon). Odwiedźcie operę w przepysznym pałacu Garnier (może zresztą za taką samą sumę jak bilet na zwiedzanie uda się kupić bilet na spektakl). Tuż obok - na ulicy Scribe - mieści się Muzeum Perfum firmy kosmetycznej Fragonard. A niedaleko stamtąd - odznaczający się kolumnami kościół świętej Magdaleny (gdzie odbyła się msza pogrzebowa Chopina).
Śladem Chopina podążyć warto na cmentarz pere Lachaise, gdzie wśród grobów wielu zasłużonych pisarzy, muzyków, aktorów itd. znajdziecie tylko dwa, gdzie stale leżą świeże kwiaty: Chopina właśnie i Jima Morrisona.