Największa latarnia morska w Polsce zachwyca. Na jej szczyt prowadzi kilkaset schodów

2024-08-19 18:22

Nabrzeże Polski wypełnia szereg plaż, miejscowości nadmorskich oraz latarni, które dzisiaj pełnią rolę atrakcji turystycznych. W ostatnią niedzielę (18 sierpnia) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Z tej okazji przybliżamy tę największą w Polsce.

Latarnia morska w Świnoujściu

i

Autor: WikiCommons

Najwyższa latarnia morska w Polsce

Polska może pochwalić się piętnastoma latarniami morskimi. Na całym wybrzeżu rozlokowane są wieże, które w przeszłości miał za zadanie nakierowywać statki do portów, światłem umieszczonym na górze budowli. Dziś, w dobie współczesnych przyrządów nawigacyjnych latarnie morskie spełniają głównie rolę atrakcji turystycznych, ale mimo to zachowały swoje pierwotne przeznaczenie. Tłumy turystów odwiedzając polskie morze wchodzą na szczyty latarni, by podziwiać plażę oraz Bałtyk. A jaka jest najwyższa z nich?

Latarnia Morska w Świnoujściu dumnie nosi tytuł najwyższej w Polsce, ale i jednej z najwyższych na świecie. Latarnia, która jest umiejscowiona w dzielnicy Warszów jest także najwyższą latarnią na świecie jeśli chodzi o budulec, z którego powstała. Całość została wykonana z ceramicznych cegieł i składa się z trzech części. W całości została oddana do użytku turystom, a z jej szczytu widać pokaźny obraz Morza Bałtyckiego. Tak prezentuje się latarnia w liczbach:

  • Wysokość: 67,7 metrów;
  • Wysokość światła: 65 m. n.p.m.;
  • Liczba schodów prowadzących na szczyt: 308.

Latarnie morskie cieszą się popularnością

Liczba schodów prowadzących na szczyt jest w rzeczywistości przeszkodą, z którą nie każdy sobie poradzi. Ponad 300 stopni oznacza, że wycieczka na samą górę może okazać się męcząca. Warto jednak przygotować się na wspinaczkę i znaleźć w sobie samozaparcie, gdyż widok zachwyca. Latarnia położona jest w miejscu, z którego znakomicie widać plażę oraz solidny kawałek Morza Bałtyckiego. Widokiem cieszyć się również można z każdej strony, gdyż po jej szczycie można chodzić dookoła. Mamy więc widok zarówno na morze jak i na miasto.

Jej wiek również jest imponujący, choć daleko jej do najstarszych latarni na świecie. Jej budowę rozpoczęto w roku 1854 i po trzech latach oddano do użytku, dokładnie 1 grudnia 1857 roku. W czasach gdy Świnoujście było jeszcze miastem niemieckim, latarnia stanowiła najwyższy tego typu obiekt w całym kraju (do 1945 roku). Od czasów ustalenia nowych granic Polskich może cieszyć się tą rolą pod biało-czerwoną flagą. Od 1958 roku latarnia pełni również rolę radiolatarni, a w 2013 roku była jedynie jednym z dwóch tego typu obiektów w kraju. Patrząc globalnie, pod względem wysokości prześciga ją parę latarni, ale w Polsce możemy być pewni, że stanowi ona wysokościowy prym.