AGROTURYSTYKA - TOP 10 regionów agroturystycznych w Polsce

2024-05-29 7:01

Wybierając dobrą agroturystykę najlepiej szukać miejsc nieco na uboczu. Z dala od miejskiego zgiełku i spalin. Polska oferuje wiele takich miejsc, gdzie można w ciszy i spokoju spędzić wakacyjny urlop.

AGROTURYSTYKA - TOP 10 regionów agroturystycznych w Polsce

i

Autor: Getty Images

1. Pojezierze Lubuskie. Polscy turyści rzadko odwiedzają te tereny. A szkoda, bo Pojezierze Lubuskie, jak cała Ziemia Lubuska to tereny wyjątkowo sprzyjające wakacyjnemu odpoczynkowi. Malownicze, poniemieckie miasteczka, pagórkowate tereny i jeziora o najczystszej wodzie w Polsce. Wystarczy polecić choćby jezioro Lubikowskie - zdecydowanie region nieodkryty i warty odwiedzenia.

2. Podlasie. Tutaj już od paru lat rozwijają się pensjonaty agroturystyczne. Duże obszary leśne i nieskażona przyroda sprawiają, że te tereny z roku na rok zyskują na popularności. Do tego można jeszcze dodać unikalny wielokulturowy klimat pogranicza i znakomitą kuchnię, która również jest mieszanką smaków z wielu krajów.

3. Suwalszczyzna. Gdy w szczycie sezonu w Mikołajkach czy Giżycku nie ma gdzie postawić stopy, to na Suwalszczyźnie przestrzeni jest w bród. Jezior również nie brakuje. To wprost idealne miejsce do zorganizowania wypadu na wczasy agroturystyczne, połączone na przykład z wędkowaniem.

4. Bieszczady. Te góry zawsze miały swój klimat, daleki od hałaśliwych zakopiańskich Krupówek. Nie ma tutaj wielkich hoteli, astronomicznych cen, bryczek i całego jarmarcznego kiczu towarzyszącego stolicy Tatr. Są za to klimatyczne rodzinne pensjonaty.

5. Kaszuby. Od kilku lat Kaszuby wychodzą z turystycznego cienia. Wciąż nie tak popularne jak Mazury, zapraszają turystów i kuszą uroczymi jeziorami, ciszą i spokojem. Region ma wiele zakątków czekających na odkrycie.

6. Beskidy. Tak jak Bieszczady gwarantują ciszę i spokój. Z pewnością odnajdą się tutaj miłośnicy gór, ale nie tylko. Wystarczy na parę dni zaszyć się w klimatycznej góralskiej chacie, żeby chcieć wracać tutaj co roku.

7. Pogórze Kaczawskie. To sudecka kraina wygasłych wulkanów. Miejsce o unikalnym i niespotykanym klimacie. To także propozycja dla osób ceniących sobie poniemiecką architekturę. Łatwo tutaj znaleźć pensjonat w charakterystycznym stylu.

8. Mazury. Pojezierza Mazurskiego nie można nie uwzględnić w tym rankingu. Wciąż można tam znaleźć ustronne miejsca z zlokalizowanymi na uboczu pensjonatami z końmi i świetnym wiejskim jedzeniem. A Mazur chyba nikomu nie trzeba reklamować. W końcu Wielkie Jeziora to i tak 7 cud natury.

9. Mazowsze. Wydaje się mało popularnym regionem. Tymczasem w ostatnich latach agroturystyka coraz śmielej rozwija się w tym regionie. Dlatego dobrze rozejrzeć się w okolicach Warszawy i poszukać zacisznego gospodarstwa.

10. Morze Bałtyckie. Bałtyk to nie tylko przepełnione plaże. Nasze Pomorze oferuje wiele oaz dalekich od zgiełku tłocznych kurortów. Dlatego planując urlop w duchu agro warto rozejrzeć się za cichym, ustronnym pensjonatem w okolicach naszego morza.

Quiz geograficzny. Udowodnisz, że znasz europejskie kraje po konturach!

Pytanie 1 z 11
Co to za kraj?
Kontur kraju