1. Pojezierze Lubuskie. Polscy turyści rzadko odwiedzają te tereny. A szkoda, bo Pojezierze Lubuskie, jak cała Ziemia Lubuska to tereny wyjątkowo sprzyjające wakacyjnemu odpoczynkowi. Malownicze, poniemieckie miasteczka, pagórkowate tereny i jeziora o najczystszej wodzie w Polsce. Wystarczy polecić choćby jezioro Lubikowskie - zdecydowanie region nieodkryty i warty odwiedzenia.
2. Podlasie. Tutaj już od paru lat rozwijają się pensjonaty agroturystyczne. Duże obszary leśne i nieskażona przyroda sprawiają, że te tereny z roku na rok zyskują na popularności. Do tego można jeszcze dodać unikalny wielokulturowy klimat pogranicza i znakomitą kuchnię, która również jest mieszanką smaków z wielu krajów.
3. Suwalszczyzna. Gdy w szczycie sezonu w Mikołajkach czy Giżycku nie ma gdzie postawić stopy, to na Suwalszczyźnie przestrzeni jest w bród. Jezior również nie brakuje. To wprost idealne miejsce do zorganizowania wypadu na wczasy agroturystyczne, połączone na przykład z wędkowaniem.
4. Bieszczady. Te góry zawsze miały swój klimat, daleki od hałaśliwych zakopiańskich Krupówek. Nie ma tutaj wielkich hoteli, astronomicznych cen, bryczek i całego jarmarcznego kiczu towarzyszącego stolicy Tatr. Są za to klimatyczne rodzinne pensjonaty.
5. Kaszuby. Od kilku lat Kaszuby wychodzą z turystycznego cienia. Wciąż nie tak popularne jak Mazury, zapraszają turystów i kuszą uroczymi jeziorami, ciszą i spokojem. Region ma wiele zakątków czekających na odkrycie.
6. Beskidy. Tak jak Bieszczady gwarantują ciszę i spokój. Z pewnością odnajdą się tutaj miłośnicy gór, ale nie tylko. Wystarczy na parę dni zaszyć się w klimatycznej góralskiej chacie, żeby chcieć wracać tutaj co roku.
7. Pogórze Kaczawskie. To sudecka kraina wygasłych wulkanów. Miejsce o unikalnym i niespotykanym klimacie. To także propozycja dla osób ceniących sobie poniemiecką architekturę. Łatwo tutaj znaleźć pensjonat w charakterystycznym stylu.
8. Mazury. Pojezierza Mazurskiego nie można nie uwzględnić w tym rankingu. Wciąż można tam znaleźć ustronne miejsca z zlokalizowanymi na uboczu pensjonatami z końmi i świetnym wiejskim jedzeniem. A Mazur chyba nikomu nie trzeba reklamować. W końcu Wielkie Jeziora to i tak 7 cud natury.
9. Mazowsze. Wydaje się mało popularnym regionem. Tymczasem w ostatnich latach agroturystyka coraz śmielej rozwija się w tym regionie. Dlatego dobrze rozejrzeć się w okolicach Warszawy i poszukać zacisznego gospodarstwa.
10. Morze Bałtyckie. Bałtyk to nie tylko przepełnione plaże. Nasze Pomorze oferuje wiele oaz dalekich od zgiełku tłocznych kurortów. Dlatego planując urlop w duchu agro warto rozejrzeć się za cichym, ustronnym pensjonatem w okolicach naszego morza.