Jak nosić ZAPACH czyli jakie są zasady prawidłowego perfumowania się?

2024-05-30 14:39

Perfumujesz się na co dzień. Czy zastanawiałaś się, czy robisz to prawidłowo? Co robić, by na długo zachować trwałość zapachu? Jak i gdzie przechowywać flakon z perfumami, by pachnąca woda nie zmieniła swojego zapachu?

Jak nosić ZAPACH czyli jakie są zasady prawidłowego perfumowania się?

i

Autor: Getty Images

Ważne jest, by nakładać perfumy w odpowiedni sposób, dzięki temu zachowasz ich trwałość oraz wydobędziesz wszystkie nuty zapachowe...

Jaki to jest ten odpowiedni sposób?

Sposób ten to umiejętność nakładania zapachu na punkty na ciele, w których najłatwiej wyczuć puls, zaczynając od dolnych części ciała (kostki, kolana) przez talię – skórę wokół pępka, po obojczyki, łokcie i miejsce za uszami. Ciepło i puls sprawią, że zapach będzie się rozprzestrzeniał wokół ciebie.

Testuj prawidłowo, by wybrać odpowiednio

  • Nałóż zapach bezpośrednio na skórę, najlepiej na nadgarstek.
  • Poczekaj 10 minut, by zapach w pełni się rozwinął.
  • Powąchaj i zorientuj się, czy zapach pasuje do twojej osobowości i preferencji.

Jeśli chcesz wypóbować kolejne perfumy, nałóż je na drugi nadgarstek, trzecie w zagięciu łokcia. Nigdy nie testuj więcej niż 3 zapachy jednocześnie. Gdy już kupisz idealne perfumy dla siebie, zadbaj o nie najlepiej jak potrafisz: przechowuj flakonik w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu po użyciu zawsze mocno zakręć flakonik trzymaj go w oryginalnym kartoniku po otwarciu zużyj zapach w ciągu roku.

Co robić, by perfumy były trwałe. Jak je chronić przed utratą zapachu... Trzynaście złotych zasad.

  1. Przesadnie mocny zapach może być dla innych nie do zniesienia, szczególnie w miejscach publicznych, w środkach transportu lub w pracy. Aby zapewnić sobie piękny i delikatnych zapach, rozpyl perfumy w powietrzu i przejdź przez tak utworzoną mgiełkę – osiądzie ona na twoim ubraniu i włosach.
  2. Spraw sobie mały flakonik i przelej do niego niewielką ilość perfum, jeśli chcesz je nosić przy sobie, albo kup miniaturkę. Noszenie całej butelki może, ze względu na jej ekspozycję na światło i ciepło, spowodować zbyt szybkie ulotnienie się zapachu.
  3. Perfumy powinny być przechowywane w pudełku, które chroni je przed światłem, wywołującym chemiczne zmiany. Pomaga to na dłużej zachować zapach.
  4. Wyrzuć perfumy, jeśli zauważysz, że zmieniają kolor (zwłaszcza gdy zaczynają ciemnieć) lub zapach. Oznacza to nieodwracalne zmiany chemiczne w butelce, a zaaplikowane perfumy mogą wywołać niepożądane reakcje skóry.
  5. Perfumy i zapach mogą wpłynąć na twoje samopoczucie. Aby się zabezpieczyć przed negatywnymi wpływami, staraj się trzymać nuty cytrusów lub wanilii, a na upojnie wieczory we dwoje wybieraj zapach piżmowy lub różany.
  6. Kwiaty i owoce – te dwa rodzaje zapachów tradycyjnie zarezerwowane są dla pory dziennej. Nuty kwiatowe są bardzo kobiece. Mogą to być pojedyncze nuty lub bukiety zapachów, w których dominują róże, konwalie, frezje i fiołki. Cytrus jest rześki, odświeżający i cierpki.
  7. Większość wód toaletowych działa przez cztery do pięciu godzin. Możesz wobec tego zmieniać w ciągu dnia zapach, tak by odpowiadał twojemu nastrojowi. Nie musisz być wierna jednym tylko perfumom.
  8. Mimo że dobrze jest, gdy zapach osiada na ubraniu i włosach, unikaj rozpylania go bezpośrednio na materiał. Wiele tkanin, a szczególnie jedwab, trwale się odbarwi.
  9. Przedłużysz trwanie swoich ulubionych zapachów, przechowując wodę toaletową w lodówce. Ułatwi to utrzymanie określonej równowagi składników i zapobiegnie zmianie nuty zapachowej.
  10. Wybierz rodzaj wody w zależności od tego, jak długo chcesz pachnieć. Woda kwiatowa utrzymuje zapach tylko przez godzinę lub dwie, woda toaletowa utrzyma zapach przez cały dzień ledwie w 20 procentach, woda perfumowana przetrzyma cały dzień w 30 procentach, natomiast aż 50 procent zapachu perfum towarzyszyć ci będzie przez cały dzień.
  11. Jeśli przez dłuższy czas używasz tego samego zapachu, pojawia się duże prawdopodobieństwo, że twój zmysł węchu zaadaptuje się do niego. Istnieje wtedy zagrożenie, że przesadzisz i będziesz pachnieć zbyt mocno. Po stosowaniu tych samych perfum przez rok lub dłużej zasięgnij porady u bliskiej przyjaciółki, prosząc ją, by określiła moc zapachu w skali od jeden (niezauważalny) do dziesięć (przytłaczający).
  12. Nie perfumuj się tuż przed wyjściem z domu – zapach potrzebuje ciepła skóry, aby wejść w interakcje z wonnymi olejkami. Aby uzyskać długotrwały efekt, należy stosować środki zapachowe bezpośrednio na skórę. Aplikuj je w miejscach, gdzie wyczuwalny jest puls, zapach będzie się wzmagał wraz ze wzrostem temperatury ciała. Bądź jak Marylin Monroe, która do łóżka ubierała się tylko w Chanel nr 5.
  13. Kiedy wypróbowujesz nowy zapach, poczekaj około pięciu godzin, aż rozwinie się on na skórze w całej pełni. Początkowo dotrą do ciebie nuty zapachowe głowy, dwie lub cztery godziny później nuty serca (najważniejsze), a dopiero na końcu pełna nuta podstawowa.

Choć stosowanie perfum na punkty pulsacyjne i odpowiednia technika nakładania są kluczowe, istotnym elementem jest również kondycja skóry. Skóra nawilżona i zdrowa lepiej przyjmuje zapachy, co wpływa na ich trwałość. Bezpośrednio po kąpieli, kiedy pory są otwarte, najlepiej nakładać perfumy na skórę już pokrytą warstwą balsamu bez zapachu. Olejki w balsamie działają jako nośnik, który zatrzymuje zapach na dłużej. Osoby ze skórą suchą powinny szczególnie zadbać o jej nawilżenie, aby uniknąć szybkiego ulatniania się ulubionych aromatów. Dla jeszcze lepszego efektu można używać produktów do ciała z tej samej linii zapachowej co perfumy, tworząc harmonijną całość, która zapewnia długoletnie uniesienia zapachowe przez cały dzień.

Twoja babcia rozgromi ten quiz, a ty?
Pytanie 1 z 8
Co najlepiej dodać do prania ręczników?