Warzywa na balkonie i tarasie -jakie posadzić i jak uprawiać?

2024-05-30 19:36

Teoretycznie na balkonie i tarasie można uprawiać niemalże wszystkie popularne warzywa. Jeśli trochę się poświęcimy ich hodowli, na pewno się uda! Trzeba tylko spełnić pewne warunki.

Warzywa na balkonie i tarasie -jakie posadzić i jak uprawiać?

i

Autor: Getty Images

Na balkonie i tarasie bez problemu da się wyhodować na przykład pomidorki, ogórki, szczypiorek, cebulę, fasolkę, paprykę, a nawet dynię i arbuz. Z powodzeniem można też uprawiać różne odmiany sałat, rzodkiewkę, botwinkę, fenkuł (koper włoski). Wprawdzie potrzeba do tego nieco samozaparcia i wolnego czasu, ale dając roślinom szansę na rozwój, bujnie się odwdzięczą. Trzeba wiedzieć, że nie każde warzywo toleruje wysoką temperaturę powietrza z równoczesną obniżoną jego wilgotnością i wilgotnością podłoża. W takich warunkach rośliny są bardziej podatne na choroby i szkodniki. Problemem może wtedy stać się przędziorek – pajęczak atakujący tkanki liści. Wysysa on soki, przez co roślina słabnie i żółknie. Pojawia się na suchych stanowiskach o niskiej wilgotności powietrza.

W jakiej donicy

  • Warzywa korzeniowe w okresie magazynowania wody i substancji pokarmowych (tworzenia się zgrubienia, które jest dla nas właściwą częścią spożywczą), wymagają dużych ilości wody oraz miejsca do wzrostu. 

  • Dla cebuli dymki wystarczy mała donica o średnicy 20 cm. Zanim urośnie, będzie dostarczać świeżego szczypioru przez prawie całe lato.

  • Warzywa o znacznie dłuższym okresie wzrostu, dające duży plon z jednego egzemplarza, na przykład cukinię, ogórki, fasolę tyczną i karłową sadzi się w pojemnikach wielkości 30 x 30 cm.

  • Pomidory, papryka i oberżyna dobrze rosną w donicach o średnicy 50 cm i głębokości co najmniej 30 cm. W takich pojemnikach można też posadzić kapustę.

 To, co najważniejsze do uprawy

  • Balkon lub taras musi być nasłoneczniony choćby przez kilka godzin w ciągu dnia;

  • rośliny należy nawozić kompostem i regularnie podlewać;

  • wielkość donicy trzeba dostosować do roślin – systemu korzeniowego, jaki wytwarza dana odmiana.

Pomidory na balkon

Jest wiele odmian pomidorów karłowych, które nadają się do uprawy w pojemnikach, na przykład: koralik typ krzaczasty, 'Gold Cherry', 'Maskotka', 'Czarny Tiger' (typu 'Cherry'), 'Red Pear' (wysoko rosnący, 'Ola Polka' (z żółtymi owocami). Można sadzić je w szerokich donicach lub skrzynkach balkonowych z ziołami. Nie tylko dostarczają smacznych świeżych owoców, ale wyglądają bardzo efektownie. Gotowe sadzonki (często już owocujące) można kupić w centrach ogrodniczych).

W pojemnikach na balkon lub taras można również uprawiać aromatyczne zioła, które nie tylko wzbogacą kuchnię, ale także wspomogą innych roślin. Bazylia, mięta, tymianek, rozmaryn i oregano to zioła, które świetnie sprawdzają się w takich warunkach. Ich obecność może odstraszać niektóre szkodniki oraz przyciągać pożyteczne owady, takie jak pszczoły czy biedronki. Uprawiając zioła, należy pamiętać o regularnym przycinaniu, co sprzyja ich zagęszczaniu i wzrostowi. Ważne jest również, aby unikać nadmiernego podlewania, zwłaszcza w przypadku ziół takich jak rozmaryn czy tymianek, które preferują bardziej suche warunki. Dobrze skomponowane ziołowe rabaty na balkonie mogą pełnić także funkcję dekoracyjną, dodając uroku przestrzeni wypoczynkowej.

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka