Uprawa pomidorów. Co robić, by dawały obfite plony? Jak uprawiać pomidory?

2024-06-03 5:30

Marzysz o pięknych pomidorach z własnego ogródka, ale nie wiesz, jak pielęgnować rośliny, by dawały obfite plony? Nie znasz wymagań pomidorów? Mówimy, co robić, by cieszyć się wspaniałymi zbiorami pomidorów.

Uprawa pomidorów. Co robić, by dawały obfite plony? Jak uprawiać pomidory?

i

Autor: Getty Images

Niemal wszystkie rośliny potrzebują tych samych elementów, by prawidłowo się rozwijać; wymagają wody, światła, temperatury, gleby. Różne gatunki i odmiany mają jednak odmienne wymagania; to, co szkodzi jednej roślinie, jest niezbędne innej. Jak zapewnić naszym pomidorom optymalne warunki rozwoju, by odwdzięczyły się obfitymi plonami?

Woda. Jak podlewać pomidory?

Pomidory mają dość dobrze rozwinięty system korzeniowy; pochodzą z południa i dobrze znoszą suchą i upalną pogodę. Najlepiej podlewać je obficie, choć niezbyt często; korzenie rozwijają się wówczas silniej, ułatwiając prawidłowy wzrost roślinie.

Obfitszego podlewania pomidory wymagają wkrótce po posadzeniu, gdy korzenie nie są w stanie sięgnąć do głębszych, wilgotnych warstw gleby.  Podlewamy także w okresie przedłużającej się suszy i w okresie zawiązywania i intensywnego wzrostu owoców, gdy wymagania rośliny są największe.

Pomidory podlewamy zawsze odstałą, ogrzaną wodą, pamiętając, by nie zmoczyć liści. Glebę po podlewaniu dobrze jest wzruszyć, by nie zaskorupiała.

Na terenach zbyt wilgotnych pomidory rosną źle, łatwo chorują i dają gorszy plon. Deszczowe lato to właściwie gwarancja, że nasze krzewy zachorują, a owoce będą wodniste i niezbyt smaczne.

Światło. Czy pomidory lubią słońce?

Im więcej słońca, tym dla pomidorów lepiej. Stanowisko w pełni nasłonecznione.

Temperatura. Czy pomidory lubią chłód?

Chłody szkodzą pomidorom; w temperaturze niższej niż 10 stopni wzrost się zatrzymuje, a roślina słabnie. W niskich temperaturach pomidor gorzej przyswaja składniki mineralne z gleby, co daje oznaki w postaci niewłaściwie rozwiniętych i wybarwionych liści. Pomidory najlepiej rosną w latach suchych i gorących. W czasie suszy owoce niektórych odmian mogą pękać, ale za to mają doskonały smak.

Gleba. W czym pomidorom rośnie się najlepiej?

Najlepsza dla pomidora jest gleba żyzna, ale dość lekka, przepuszczalna. Pomidory dobrze radzą sobie nawet na stanowiskach dość suchych, źle natomiast na mokrych i mocno kwaśnych. Do prawidłowego rozwoju rośliny wymagają składników mineralnych – fosforu, magnezu, potasu, molibdenu itp. W poprzednim roku warto więc zastosować obornik, uzupełniając nawożenie w roku uprawy. Dotyczy to zwłaszcza odmian wysokopiennych, szybko rosnących. 

O uprawie pomidorów czytaj też:

Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?http://www.mowimyjak.pl/dom/rosliny-i-ogrod/jak-uprawiac-pomidory-jaksprawic-by-obficie-owocowaly,12_41733.html

Najczęstsze choroby i szkodniki pomidorów

Pomidory są podatne na różne choroby i szkodniki, które mogą znacząco wpłynąć na ich plonowanie oraz jakość owoców. Jedną z najczęściej występujących chorób jest zaraza ziemniaczana, wywołana przez grzyb Phytophthora infestans, która objawia się brązowymi plamami na liściach oraz łodygach, a także gniciem owoców. Zwalczanie zarazy polega na stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin oraz zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół roślin. Innym groźnym patogenem jest Alternaria solani, odpowiedzialna za alternariozę, która manifestuje się ciemnymi plamami z koncentrycznymi pierścieniami na liściach. Aby zapobiec tej chorobie, należy unikać nadmiernego nawodnienia i stosować odpowiednie fungicydy. Wśród szkodników szczególne zagrożenie stanowi mszyca, która wysysa soki z roślin, prowadząc do ich osłabienia i powstawania zniekształceń na liściach. Do walki z mszycami stosuje się naturalne środki owadobójcze lub insektycydy. Ochrona pomidorów przed chorobami i szkodnikami wymaga więc regularnej kontroli i stosowania zarówno chemicznych, jak i biologicznych metod ochrony roślin.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi