Poziomki na balkonie – jak uprawiać poziomki w doniczkach?

2024-06-02 0:39

Poziomki to rośliny najczęściej spotykane w lasach i ogrodach, a od niedawna również na miejskich balkonach. Uprawa poziomek nie jest wymagająca, a owocami z domowej hodowli można cieszyć się od lipca aż do października.

Poziomki na balkonie – jak uprawiać poziomki w doniczkach?

i

Autor: Getty Images

Poziomka to rodzaj byliny o charakterystycznych trójlistkowych liściach. Daje aromatyczne i słodkie owoce, a ze względu na stosunkowo niskie wymagania, jej uprawą mogą z powodzeniem zająć się początkujący ogrodnicy. Poziomka nadaje się do uprawy na balkonie, a w przypadku braku wystarczająco dużej powierzchni, można zdecydować się na odmianę pnącą.

Uprawa poziomek z nasion

Poziomki można uprawiać z sadzonek lub przygotowanej samemu rozsady. Pierwszy sposób jest zdecydowanie łatwiejszy i mniej kłopotliwy. W tym drugim przypadku, ze względu na stosunkowo długi czas kiełkowania, nasiona poziomek należy zasiać już w lutym. W czasie kiełkowania należy zadbać o to, aby nie przelewać i nie przesuszyć nasion poziomki.

Rośliny, które mają przynajmniej trzy listki należy wsadzić do ziemi lub do doniczek zachowując dystans około 20-30 centymetrów pomiędzy sadzonkami.

Poziomki na balkonie – o czym pamiętać?

Wysadzenie roślin do pojemników na balkonie powinno nastąpić w maju. Dobrze jest uprzednio przyzwyczaić poziomki do zmiany temperatury wynosząc je na kilka godzin dziennie na balkon i chowając na noc. Po kilku dniach hartowania rośliny można zostawić na zewnątrz na stałe.

Dla poziomek, również tych rosnących na balkonie, najlepsze będzie stanowisko słoneczne, ale nie zbyt gorące, ponieważ poziomki nie lubią zbyt suchych i upalnych warunków. Gleba powinna być przepuszczalna, najlepiej o kwaśnym odczynie.

Poziomki owocują od czerwca do października. Są roślinami wieloletnimi, ale uprawiane w warunkach miejskich na balkonie, powinny być dobrze zabezpieczone przed silnym mrozem.

Najlepsze do domowej uprawy odmiany to popularna Rugia oraz Baron Solemacher, która daje o wiele większe owoce. Od  niedawna lubianą odmianą jest również dająca żółte owoce Yellow Vonder.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie nawożenie poziomek rosnących na balkonie. Zaleca się stosowanie nawozów organicznych, takich jak kompost lub biohumus, które dostarczą roślinom niezbędnych składników odżywczych bez ryzyka nadmiernego zasolenia gleby. Nawożenie powinno być regularne, najlepiej co dwa tygodnie, od momentu pojawienia się pierwszych kwiatów aż do zakończenia okresu owocowania. W przypadku uprawy w pojemnikach, kluczowe jest także zapewnienie właściwego drenażu, aby uniknąć zalania korzeni. Można to osiągnąć poprzez umieszczenie na dnie doniczki warstwy keramzytu lub drobnych kamyków. Pamiętajmy również, aby regularnie usuwać uschnięte liście i owoce, co zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych i zachowa rośliny w dobrej kondycji.

Wiosenny QUIZ o kwiatach. Jesteś mądralą, jeśli uzyskasz 9/11 punktów!

Pytanie 1 z 11
1. Na początek coś prostego! Jak nazywa się ten kwiat?
Hiacynt