Pnącza na balkon. Jak uprawiać groszek pachnący, wilec i powojnik na balkonie?

2024-05-31 19:40

Pnącza na balkonie pełnią rolę ozdoby, a jednocześnie tworzą osłaniający parawan. Jakie pnącza nadają się najlepiej do uprawy na balkonie?

Pnącza na balkon. Jak uprawiać groszek pachnący, wilec i powojnik na balkonie?

i

Autor: Getty Images

Jest wiele odmian pnączy nadających się do uprawy na balkonie. Zajmują niewiele miejsca i często mają niewysokie wymagania. Wśród nich znajdują się odmiany wieloletnie i jednoroczne. Poniżej krótki przegląd roślin, które szybko stworzą ozdobną zasłonę od wiatru i sąsiadów.

Pnącza na balkon: groszek pachnący

Jedną z popularnych roślin na balkon o dużych walorach ozdobnych jest groszek pachnący. Groszki dostępne są w różnych kolorach, od bieli, poprzez róż, fiolet, błękit i purpurę, aż do odmian o kwiatach z marmurkowym wzorem (groszek pachnący senator). Groszek pachnący wysiewamy w marcu w warunkach domowych, ale już w kwietniu rośliny nadają się do przesadzenia na balkon.

Należy pamiętać o zachowaniu odległości pomiędzy sadzonkami oraz zabiegach pielęgnacyjnych, przede wszystkim o regularnym przycinaniu kwiatów, dzięki czemu groszek pachnący będzie się rozrastał. Na balkonie można uprawiać również groszek cukrowy, który nie będzie miał tak dużych walorów ozdobnych, ale za to dostarczy bogatych w wartościowe składniki odżywcze strączków.

Inne jednoroczne pnącza na balkon

Inne popularne pnącza na balkon to szybko rosnące wilce i powoje, które uprawia się z nasion. Ze względu na to, że są roślinami jednorocznymi, cechuje je duża intensywność wzrostu.

Wieloletnie pnącza na balkon: powojniki

Wśród wieloletnich roślin na balkon popularnością cieszą się powojniki, które wydają duże, ozdobne kwiaty. Są to jednak pnącza dużo bardziej wymagające od pospolitego wilca czy nawet pachnącego groszku, dlatego należy poświęcić im trochę więcej czasu oraz poznać kilka zasad dotyczących pielęgnacji.

Pielęgnacja powojników

Pędy powojników powinny być przycinane. W przypadku roślin kwitnących wiosną i latem, wczesną wiosną przeprowadza się cięcie bocznych, wybujałych pędów. Odmiany, które kwitną latem oraz wczesną jesienią są nieco łatwiejsze w uprawie, ponieważ przycina się wszystkie pędy na wysokość około 30 cm. Taki zabieg przyspieszy wzrost i wspomoże kwitnienie rośliny.

Innym zabiegiem, o którym należy pamiętać jest okrywanie powojników na zimę, zwłaszcza ich dolnych części, najbardziej narażonych na przemarzanie.

Zastosowanie podpór i kratownic

Podstawowym elementem skutecznej uprawy pnączy na balkonie jest zastosowanie odpowiednich podpór i kratownic. Pomagają one roślinom wspinać się w odpowiednim kierunku, co jest niezbędne do uzyskania estetycznych i dobrze ukształtowanych zasłon. Groszek pachnący, wilce oraz powojniki najlepiej rozwijają się na stabilnych, pionowych konstrukcjach takich jak metalowe kratownice, sznury czy siatki. Warto zainstalować podpory przed wysadzeniem roślin, aby uniknąć uszkodzenia ich delikatnych pędów. Należy również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stabilności tych konstrukcji, szczególnie po silnych wiatrach i deszczach, aby zapewnić pnącym się roślinom odpowiednie wsparcie i zapobiec ich uszkodzeniom.

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie