Mszyce - jak uchronić przed nimi rośliny? Jak zwalczać mszyce?

2024-05-28 5:10

Mszyce to jedne z najczęściej spotykanych szkodników roślin. Te pospolite owady żerują na roślinach rosnących w ogrodach, na balkonach i tarasach, a także w mieszkaniach. Jak chronić się przed mszycami, jak się ich pozbyć, gdy zaatakowały nasze rośliny?

Mszyce - jak uchronić przed nimi rośliny? Jak zwalczać mszyce?

i

Autor: Getty Images

Mszyce to niewielkie owady (mają zaledwie kilka milimetrów długości) o miękkim i owalnym ciele i długich, delikatnych nogach. Mają błoniaste skrzydła, które często są zredukowane. Są owadami roślinożernymi.

Dlaczego mszyce szkodzą?

Dla wielu roślin mszyce są groźnymi szkodnikami. Występują masowo żerując na wielu gatunkach roślin wysysając z nich soki, co bardzo osłabia rośliny i powoduje, że rosną i rozwijają się gorzej. Dodatkowo mszyce są tzw. wektorami wielu chorób roślin (przenoszą różne choroby). Wzrost silnie zaatakowanych przez mszyce roślin jest znacznie zahamowany, liście i pędy skręcają się i zwijają, stają się karłowe i pomarszczone. Zniekształcone młode pędy więdną i zasychają. Dodatkowo są oblepione słodką wydzieliną (tzw. spadzią bądź rosą miodową), która jest znakomitą pożywką dla grzybów spadziowych.

Jak rozmnażają się i żerują mszyce?

Mszyce tworzą duże kolonie. Po roślinie poruszają się powoli. Najchętniej żerują na młodych pędach wierzchołkowych rośliny, a także na pąkach kwiatowych i kwiatostanach, ale zasiedlają także inne części roślin (są na przykład gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach roślin). Mszyce latem żerują na roślinach, a jesienią składają jaja na krzewach i drzewach, na których wiosną pojawia się kilka nowych pokoleń mszyc. W ciągu jednego sezonu mszyca wydaje kilka lub kilkanaście pokoleń, w każdym po kilkadziesiąt osobników potomnych. Z tego powodu w jednym sezonie mogą się pojawić ogromne ilości mszyc, które powodują wiele szkód.

Co szkodzi mszycom?

Mszyce zwalcza się opryskując rośliny specjalnymi preparatami. Naturalnymi wrogami mszyc są owady biedronkowate i złotookowate.

Pomimo iż mszyce stanowią poważne zagrożenie dla wielu upraw rolniczych oraz roślin ozdobnych, istnieje kilka ekologicznych metod ich zwalczania. Jedną z nich jest stosowanie preparatów na bazie wyciągów roślinnych, takich jak wyciąg z pokrzywy, czosnku lub cebuli, które posiadają właściwości odstraszające dla mszyc. Ponadto, sadzenie roślin towarzyszących, takich jak nagietek czy koper, które przyciągają naturalnych wrogów mszyc (np. biedronki), może znacząco ograniczyć populację tych szkodników. Inną techniką jest ręczne usuwanie mszyc z roślin bądź stosowanie silnego strumienia wody, co fizycznie zmywa owady z roślin. Wprowadzenie tych metod może efektywnie wspomagać kontrolę mszyc w sposób przyjazny dla środowiska i zdrowia człowieka.

Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw

Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita