Lilie - jakie są najpiękniejsze odmiany lilii?

2024-06-02 5:34

Niezwykle wonne, przywodzące na myśl czarodziejskie ogrody. Lilie to kwiaty, które zachwycają nietuzinkowym połączeniem barw i kształtów. Które są najpiękniejsze? To kwestia gustu ogrodnika. Wszystkie bowiem, spośród ponad 75 odmian, są na swój sposób wyjątkowe. Oto kilka z nich...

Lilie - jakie są najpiękniejsze odmiany lilii?

i

Autor: Getty Images

Lilie – jakie są najpiękniejsze odmiany lilii?

Lilia „Landini”

Odmiana z grupy mieszańce azjatyckie. Najciemniejsza lilia wśród dostępnych na rynku. Ciemnobordowe kwiaty o satynowej fakturze i ciemnym, niemal czarnym kolorze. Dorasta do wysokości 80-90 cm, kwitnie w czerwcu i lipcu.

Lilia „Latvia”

Odmiana z grupy mieszańce azjatyckie. Kwiaty dwukolorowe w kontrastujących barwach. Lśniąco żółte płatki w centrum nakrapiane brązowo-pomarańczowymi plamkami. Z żółtozielonej gardzieli wyrastają brązowo pomarańczowe pylniki. Dorasta do wysokości 110 cm, na jednym pędzie 6-7 kwiatów. Kwitnie w lipcu, nie pachnie.

Lilia „Netty’s Pride”

Odmiana z grupy mieszańce azjatyckie. Przepiękna oryginalna odmiana o niezwykłym układzie kolorystycznym. Na sztywnym pędzie wyrasta kępa liści, z której wychodzą pąki kwiatów skierowane do boku. Do połowy płatki kwiatów są czerwonofioletowe lub czerwonobrązowe. Gardziel oraz końce płatków są kremowobiałe. Na granicy kolorów fiolet i biel przenikają się wzajemnie tworząc niepowtarzalny efekt. Pylniki są żółtozielone, a znamię słupka ciemnoczerwone. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Lilia „Casablanca”

Odmiana z grupy mieszańce orientalne. Silnie pachnące kielichowate kwiaty w kolorze białym. Pąki skierowane poziomo osiągają średnicę do 25 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Lilia „Dizzy”

Odmiana z grupy mieszańce orientalne. Duże białe kwiaty z wiśniowo czarną strzałką po środku płatka, z nieco jaśniejszymi szczytami. Płatki faliste, z lekko wygiętymi czubkami nakrapiane ciemnoczerwonymi plamkami. Pylniki w kolorze ciemnej pomarańczy. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, silnie pachnie.

Lilia „Triumphator”

Odmiana z grupy mieszańce LO. Kwiaty białe z wiśniowoczerwonym środkiem, w kształcie trąbki z odgiętymi czubkami płatków. Pąki kwiatów dochodzą do do 25 cm. średnicy, a łodygi nawet do 150 cm. Kwitnie w lipcu wydając lekki aromat.

Lilia królewska „Album”

Odmiana z grupy mieszańce trąbkowe. Lejkowate kwiaty skierowane są do boku, osiagaja średnicę około 12 cm. Z pędu wyrasta około 20 kwiatów tworzących baldach. Kwiaty zwykle są białe, niekiedy różowofioletowe. Wnętrze białe z jasnożółtą podstawą. Bardzo silnie pachną.

Lilia „Henry’ego”

Odmiana z grupy mieszańce azjatyckie. Jasnopomarańczowe zwisające kwiaty pokryte są ciemniejszymi plamami oraz wyrostkami. Łodygi osiągające w optymalnych warunkach do 2 metrów wysokości, pokryte są rzadko na całej długości wąsko lancetowatymi zielonymi liśćmi ułożonymi skrętolegle. Jedna dobrze ukorzeniona roślina może wydać do 30 kwiatów na pędzie.

Lilia lamparcia „Lilium pardalinum”

Odmiana z grupy mieszańce amerykańskie. Przepiękne oryginale kwiaty przynoszące na myśl lamparcią drapieżność. Płatki w kolorze czerwono pomarańczowym pokryte są beżowymi piegami i wywinięte mocno do tyłu. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec.

Lilia „Flashpoint”

Olbrzymie miskowate kwiaty w kolorze szkarłatnej czerwieni. Brzegi obmyte lamówką w kolorze kości słoniowej, białozielone centrum skierowane na zewnątrz. Kwiaty sześciopłatkowe z jednym słupkiem o srebrnym znamieniu i 6 pomarańczowych pylnikach, mocno brudzących pozostawiających plamy nie do usunięcia. Kwiaty wydzielają bardzo intensywny słodki zapach.

Lilia „Fire King”

Odmiana z grupy mieszańce martagon. Ta spektakularna lilia wyróżnia się intensywnie czerwonymi, refleksyjnie błyszczącymi kwiatami, które mają subtelnie wywinięte do tyłu płatki. „Fire King” może dorosnąć do wysokosci nawet 1,2 metra, a jej kwiatostan składa się zwykle z 25-30 kwiatów na jednym pędzie. Kwiaty tej odmiany są mocno nakrapiane ciemniejszymi plamkami, co nadaje im dodatkowego uroku. Roślina dobrze rośnie w półcieniu, a kwitnie w czerwcu i lipcu. Pomimo swojej ekstrawagancji, „Fire King” jest stosunkowo łatwa w uprawie, odporna na mróz i dobrze adaptuje się do różnych typów gleby.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to: