Jakie ROŚLINY pokojowe mogą ZAGRAŻAĆ ZDROWIU małych dzieci?

2024-06-03 14:37

Zwracajmy uwagę, czym i jak bawią się dzieci. Wprawdzie zjedzenie listka czy cebulki nie stanowi śmiertelnego zagrożenia, ale lepiej zadbać, by dzieci nie brały ich do ust, a jeśli w zebranym bukieciku znajdą się gałązki czy kwiaty zawierające trujący sok - starannie umyły ręce.

Jakie ROŚLINY pokojowe mogą ZAGRAŻAĆ ZDROWIU małych dzieci?

i

Autor: Getty Images

Dzieci lubią zrywać kwiaty, a podczas zabawy w dom, przygotowywać potrawy z liści i owoców. Co może im zagrażać?

Cebulowe i bulwiaste

Nawet jeśli wydaje się nam, że roślina będzie poza zasięgiem małego dziecka i że niemożliwe jest by, zjadło ono na przykład bulwę czy cebulę – lepiej zrezygnujmy z uprawiania w doniczkach tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków, lilii na kilka pierwszych lat życia dziecka.

  • Kaktusy. Póki dziecko jest małe lepiej zrezygnować z kolczastych gatunków. Nieco starsze potrafią już unikać kontaktu z kolcami i lubią samodzielnie pielęgnować te „ekstremalne” rośliny.

  • Bluszcz pospolity. Jego sok ma właściwości trujące (zawiera farkarinole). Kontakt ze skórą może spowodować czerwony obrzęk, a zjedzenie liści, pędów czy owoców – wywoła pieczenie gardła, gorączkę, wysypkę, a nawet konwulsje. 

  • Pierwiosnek kubkowaty. Może uczulać osoby wrażliwe na priminę. Kontakt ze skórą może powodować wysypkę, czasami nawet stan zapalny skóry. 

  • Cyklamen czyli fiołek alpejski .Zawiera saponiny oraz glikozyd cyklaminę (największa koncentracja w bulwach). Zjedzenie tych substancji powoduje wymioty, bóle żołądka i biegunkę, a nawet zawroty głowy, pocenie się, drgawki. 

  • Oleander. Zawiera glikozydy nasercowe. Zjedzenie pędów, liści czy kwiatów powoduje przyspieszenie lub spowolnienie rytmu serca, nudności, wymioty i biegunkę. 

  • Fikusy. W ich soku znajduje się silny alergen – lateks. Szkodliwy jest nie tylko kontakt z sokiem wypływającym z uszkodzonych pędów czy liści ale także drobinki lateksu unoszące się w powietrzu wraz z kurzem. 

  • Difenbachia, filodendrony, monstera, rafidofora, skrzydłokwiat, zroślicha.  Zawierają rafidy (nierozpuszczalne szczawiany wapnia). Ich sok działa drażniąco na skórę, błony śluzowe jamy ustnej i przewodu pokarmowego oraz na spojówki. Może spowodować utrudniający oddychanie obrzęk warg, ust, języka, krtani. 

  • Kroton, poinsecja i inne z rodziny wilczomleczowatych. Mają trujący biały sok zawierający kwas euforbinowy, związki cyjanogenne. Zjedzenie niewielkiego fragmentu rośliny powoduje wymioty i biegunkę. Sok silnie podrażnia rogówkę, może też spowodować zapalenia skóry, pęcherze, a nawet owrzodzenia.

Rośliny jagodowe

Rośliny z owocami w postaci jagód również mogą stanowić zagrożenie dla dzieci. W szczególności niebezpieczne są wilcze jagody, konwalia majowa, psianka słodkogórz, śnieguliczka oraz jemioła. Wszystkie te rośliny mogą przyciągać dzieci ze względu na ich wygląd, lecz zjedzenie ich owoców może prowadzić do poważnych zatruć. Wilcza jagoda zawiera atropinę, która może powodować rozszerzenie źrenic, suchość w ustach, przyspieszenie akcji serca, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączkę. Konwalia majowa, oprócz kwiatów, ma toksyczne również owoce, które mogą wywołać wymioty, biegunkę, a nawet problemy z sercem. Psianka słodkogórz zawiera solaninę, która po spożyciu może prowadzić do wymiotów, bólu brzucha i biegunki. Śnieguliczka zawiera sapotoksynę, która może wywołać nudności, a nawet śpiączkę, natomiast jemioła zawiera wiskotoksynę, która również może prowadzić do ciężkich zatruć. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na obecność tych roślin w otoczeniu małych dzieci i unikać ich uprawy w domowych ogrodach i podwórkach.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to: