Jakie iglaki można posadzić w cieniu?

2024-05-28 13:22

Właściciele ogrodów, do których nie dociera zbyt wiele słońca w ogrodzie, jeśli są także miłośnikami iglaków, nie muszą rezygnować z sadzenia swoich ulubieńców. Istnieje wiele atrakcyjnych gatunków i odmian drzew i krzewów iglastych, które z powodzeniem można uprawiać na cienistej rabacie. Jakie wybrać?

Jakie iglaki można posadzić w cieniu?

i

Autor: Getty Images

Jakie płożące i karłowe iglaki nadają się do zacienionego ogrodu?

Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca lub chcemy wypełnić zacienione przestrzenie pod wyższymi roślinami, możemy wybrać odmiany, które mają niski, płożący pokrój lub rosnące wolno karłowe krzewy o kulistych kształtach. Wartych polecenia jest co najmniej kilka ciekawych roślin. Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) jest niskim, rozłożystym krzewem, który dorasta do 40 cm wysokości i około 2 m szerokości. Ma zielone, delikatne igły, które zimą brunatnieją. Bardzo przypomina żywotniki (tuje) ponieważ jest z nimi spokrewniona. Może być także mylona z płożącymi odmianami jałowców. Cis pospolity (Taxus baccata) `Repandens` świetnie nadaje się do zadarniania powierzchni w miejscach zacienionych, pod drzewami. Osiąga około 50 cm wysokości i 1,5 m szerokości. Ma ciemnozielone igły i horyzontalnie rozpostarte gałęzie. Cis pośredni (Taxus media ) `Farmen` to z kolei bardzo dobra roślina na niskie żywopłoty w cieniu. Osiąga jedynie około 1 m wysokości i szerokości, świetnie znosi cięcie i jest odporny na trudne miejskie warunki. Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) `Nana` można posadzić zarówno w ogrodzie, jak i uprawiać w doniczkach. Ta karłowa odmiana tworzy kulistą , poduszkowatą formę i dorasta do około 30 cm wysokości i nieco większej szerokości. Dekoracyjne są jasnozielone, delikatne i lekko błyszczące łuski i krótkie, spłaszczone pędy. Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) `Yeddeloh` lub `Nana` to także karłowe, wolno rosnące rośliny, tworzące zagęszczone, kopulaste formy z charakterystycznym zagłębieniem pośrodku i promieniście ułożonymi pędami. Osiągają do 50 cm średnicy i świetnie nadają się do uprawy w doniczkach.

Jakie odmiany iglaków są najlepsze na żywopłoty?

W tej kategorii królują cisy i ich odmiany o wzniesionym i wąskim, kolumnowym pokroju. Najpopularniejsze gatunki i odmiany na żywopłoty to cis pośredni `Hicksii` oraz ` Wojtek` lub cis pospolity `Fastigiata`. Wybór kolumnowych odmian cisów jest bardzo duży.

Jakie wysokie drzewa i oryginalne krzewy iglaste lubią cień

Jeśli mamy duży ogród i szukamy cieniolubnego wyższego drzewa iglastego, to warto postawić na choinę kanadyjską. Tworzy ona szerokostożkową koronę z lekko przewisającymi pędami. Igły są ciemnozielone, miękkie i krótkie. Dorosłe drzewa dorastają do około 10-15 m wysokości. Choiny lubią wilgotne, cięższe gleby i świetnie prezentują się posadzone przy zbiornikach wodnych. Bardzo dekoracyjną rośliną jest choina kanadyjska `Pendula` o zwisających pędach. Krzew z czasem tworzy płaczący, malowniczy pokrój. Odmiana ta najczęściej prowadzona jest w formie piennej i jej wysokość uzależniona jest od miejsca szczepienia (najczęściej dorasta do około 3-4 m). Najlepiej prezentuje się posadzona pojedynczo w reprezentacyjnych miejscach.

Pomocne wskazówki dotyczące pielęgnacji iglaków w zacienionym ogrodzie

Pielęgnacja iglaków w zacienionym ogrodzie wymaga odpowiedniej troski, aby rośliny mogły się dobrze rozwijać i zachować swoją dekoracyjność. Ważnym aspektem jest regularne nawadnianie, zwłaszcza w okresach suszy, gdyż część cieniolubnych iglaków, takich jak choina kanadyjska, preferuje wilgotne podłoże. Warto również zadbać o odpowiednie nawożenie, używając nawozów przeznaczonych do roślin iglastych, które dostarczają niezbędnych mikro- i makroelementów wspomagających zdrowy wzrost. Systematyczne przycinanie, zwłaszcza odmian karłowych i płożących, pozwoli na utrzymanie pożądanego kształtu i zapobiegnie nadmiernemu zagęszczeniu, które może sprzyjać chorobom grzybowym. Monitorowanie stanu zdrowia roślin i szybkie reagowanie na pojawienie się szkodników lub objawów chorób jest kluczowe dla utrzymania pięknego i zdrowego ogrodu. Warto również rozważyć zastosowanie ściółkowania, które pomoże w utrzymaniu wilgoci w glebie oraz ograniczy rozwój chwastów, które mogą konkurować z iglakami o składniki odżywcze.

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity