Jak podlewać rośliny doniczkowe?

2024-05-31 13:12

Chętnie ozdabiamy nasze wnętrza roślinami doniczkowymi. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o których musimy pamiętać, jest podlewanie roślin. Mówimy, jak podlewać rośliny , które wymagają podłoża lekko wilgotnego, wilgotnego i bardzo wilgotnego?

Jak podlewać rośliny doniczkowe?

i

Autor: Getty Images

Korzenie rośliny uprawianej w doniczce mają ograniczoną powierzchnię rozrastania się. Ograniczona jest także ilość podłoża, w którym rosną. Dlatego ważne, by podłoże miało odpowiednią dla danej rośliny wilgotność – zapewniamy to przez podlewanie. Gdy zabraknie wody, roślina staje się wiotka, słaba, z czasem usycha. Wytrzymałość na niedobór wody jest zależna od zapotrzebowania danej rośliny na wodę. Na przykład sukulenty, które mają zdolność magazynowania wody w swoich tkankach, nie wymagają intensywnego podlewania i wytrzymają znacznie dłużej bez podlewania niż rośliny o delikatnych i cienkich liściach. Podobnie egzemplarze, które stoją w pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność (kuchnia, łazienka), wytrzymają dłuższe przerwy w podlewaniu, niż te ustawione w nasłonecznionym salonie bądź ogrzewanym pokoju.

Jak podlewać rośliny?

Roślinę, która wymaga podłoża bardzo wilgotnego, należy podlewać tak, by ziemia była stale całkowicie wilgotna, ale nie nasiąknięta wodą; nawet wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nie może być przesuszona.Roślina, która wymaga podłoża wilgotnego powinna być tak podlewana, by w okresie między podlewaniami wierzchnia warstwa podłoża (1–2 cm) przeschła, ale pod tą warstwą podłoże było wilgotne.Roślinę, która wymaga podłoża lekko wilgotnego nawadniamy tak, by między kolejnymi podlewaniami ziemia przeschła do połowy wysokości doniczki.

ZOBACZ >> 

Rośliny podlewamy najczęściej do doniczek, strumień wody kierując na podłoże. Rośliny powinny być tak posadzone, aby od górnej krawędzi doniczki do powierzchni podłoża pozostawało 1,5–2 cm, wtedy wlewana woda nie będzie wypływać z doniczki. Wlewamy wodę aż do wypełnienia doniczki po brzeg. Woda wsiąka powoli, trzeba więc poczekać, aby zobaczyć, czy pojawi się w podstawce. Jeśli czas od momentu wlania wody do jej pojawienia się na podstawce jest wyjątkowo krótki, oznacza to, że albo podłoża w doniczce jest zbyt mało (wtedy należy roślinę przesadzić uzupełniając podłoże) albo ziemia w doniczce jest bardzo przesuszona (wtedy czekamy aż woda w podstawki zostanie pobrana i jeszcze kilkakrotnie nalewamy wody do podstawki, aż do momentu gdy roślina przestanie pobierać wodę).

Które rośliny należy podlewać do podstawki?

Niektóre rośliny trzeba podlewać inaczej. Przykładowo te o włochatych liściach (np. fiołki afrykańskie) podlewa się wyłącznie do podstawki, ponieważ woda, która dostanie się na powierzchnię liści może powodować gnicie bądź oparzenia w miejscu, gdzie padają promienie słoneczne. Natomiast u roślin tworzących rozety, np. z rodziny ananasowatych (echmea, bromelia), warto także wlać wodę do środka rozety, ponieważ pobierają one wodę także przez liście.

Warto również pamiętać o warunkach sezonowych i dostosować podlewanie do pory roku. W okresie letnim rośliny znajdujące się w doniczkach często potrzebują więcej wody ze względu na wyższe temperatury oraz zwiększone parowanie. Zimą natomiast, wiele roślin przechodzi w stan spoczynku, co oznacza, że ich zapotrzebowanie na wodę spada. Przy braku odpowiedniego nawodnienia zimą, korzenie mogą zacząć gnić, co jest wynikiem zbyt dużej ilości wilgoci w chłodniejszych warunkach. Zatem, należy zwrócić uwagę na konkretne potrzeby roślin indywidualnie, monitorując ich stan oraz dostosowując podlewanie w zależności od bieżących warunków atmosferycznych i okresów wzrostu lub spoczynku.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa