Jak i kiedy siać sałatę?

2024-05-28 5:18

Różne odmiany sałat pojawiają się na stole już wczesną wiosną. Pełne witamin warzywa cieszą po zimie – zwłaszcza, gdy pochodzą z własnej działki czy przydomowego ogrodu.

Jak i kiedy siać sałatę?

i

Autor: Getty Images

Sałata nie potrzebuje zbyt wiele ciepła, wymaga natomiast wiele światła, stąd powinna być uprawiana na stanowisku dobrze nasłonecznionym.

Jej spożywanie o tej porze roku jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Sałata jest źródłem błonnika, wapnia, potasu, magnezu, żelaza, dostarcza też całkiem pokaźnej dawki witamin i antyoksydantów, nieocenionych zwłaszcza wiosną.

Kiedy sadzić sałatę?

Ze względu na szybki wzrost, sałata świetnie nadaje się do uprawy jako przedplon i poplon. Pierwszego zbioru można się spodziewać w maju, jeszcze przed sadzeniem ciepłolubnych warzyw, takich jak pomidory. Różne odmiany wysiewać można kilkakrotnie w ciągu sezonu. Trzeba jednak zawsze dobierać odpowiednią odmianę do pory roku. W sprzedaży są dostępne odmiany wiosenne, w tym bardzo wczesne, letnie i jesienne. Zły dobór odmiany sprawić może, że zamiast solidnej główki sałaty doczekamy się kilku rachitycznych liści i wybujałego pędu nasiennego.

Rozsada sałaty: przyspieszy zbiór

Uprawę rozpocząć można już w lutym. Przygotowujemy wtedy rozsadę, co przyspiesza pierwszy zbiór. Nasiona, rozmieszczone niezbyt gęsto, rozkładamy w płytkich skrzynkach z odkwaszonym torfem, ewentualnie z żyzną ziemią. Pojemniki ustawiamy na parapecie okiennym, dbając, by temperatura nie była niższa niż 18 stopni Celsjusza. Po siewie nasiona należy pokryć cienką warstwą ziemi i lekko podlać, uważając, by nie wypłukać ich na powierzchnię. Gdy siewki wykształcą pierwsze listki należy je przepikować do osobnych, małych pojemników, wypełnionych torfowym substratem. Do tego cel nadają się małe doniczki, ale też pojemniki po jogurtach, przycięte butelki z tworzywa sztucznego i inne prowizoryczne pojemniki. Trzeba tylko pamiętać o wywierceniu otworów w dnie, tak, by nadmiar wody mógł bez problemu spłynąć.

Odmiany sałaty do uprawy wiosną

Do uprawy wczesną wiosną nadają się:

 • Królowa Majowych,

 • Maja,

 • Marta,

 • Rakowicka,

 • Teresa,

 • Samba,

 • Olimp,

 • Asepo,

 • Galaica,

 • Syrena,

 • Jurek.

Podczas sadzenia sałaty warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu między roślinami. Zaleca się, aby odległość między poszczególnymi roślinami wynosiła około 20-30 cm. Gwarantuje to odpowiednią przestrzeń do wzrostu dla każdej rośliny, co sprzyja lepszemu dojrzewaniu główek sałaty. Dodatkowo warto monitorować występowanie chorób grzybowych, takich jak mączniak rzekomy czy mączniak prawdziwy. Regularne sprawdzanie liści oraz unikanie nadmiaru wilgoci mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom. Przy uprawie sałaty dobrze jest także stosować płodozmian, czyli zmianę miejsc uprawy różnych roślin z roku na rok. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wyjałowienia gleby i narażenia roślin na choroby specyficzne dla jednej uprawy. Warto również rozważyć zastosowanie ekologicznych środków ochrony roślin oraz naturalnych nawozów, co wpłynie na wyższą jakość i smak sałaty.

Quiz. Aaaale ładne kwiatki. Trudny test wiedzy o kwiatach na literę A. Jeśli zdobędziesz 5 na 10 możesz odtrąbić sukces

Pytanie 1 z 10
Przez specyficzny zapach, ten kwiat bywa nazywany śmierdziuszkiem. Niemniej jest piękny i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Te kwiaty żółtej i pomarańczowej barwie to…