Gwiazda betlejemska – uprawa i pielęgnacja. Co zrobić, by poinsecja przetrwała święta?

2024-05-30 7:24

Gwiazda betlejemska, jeśli jest prawidłowo pielęgnowana, może zakwitnąć także w kolejnym roku, tymczasem większość z nas wyrzuca poinsecję, gdy tylko zaczyna gubić liście, czyli zwykle zaraz po Bożym Narodzeniu. Mówimy jak pilegnować gwiazdę betlejemską.

Gwiazda betlejemska – uprawa i pielęgnacja. Co zrobić, by poinsecja przetrwała święta?

i

Autor: Getty Images

Gwiazda betlejemska – wymagania

Gwiazda betlejemska, zwana też wilczomleczem pięknym lub poinsecją, wymaga stanowiska jasnego, ale niezbyt nasłonecznionego. Roślina nie lubi też, gdy temperatura spada poniżej 0 C – nie stawiaj jej więc w miejscu narażonym na silne przeciągi, zwłaszcza w pobliżu często otwieranego okna. Zimne powietrze sprawia, że poinsecja szybko gubi liście. Pamiętaj jednak, że żadna skrajność nie jest dobra dla tej wrażliwej rośliny. Gwiazda betlejemska długo nie przetrwa także, jeśli ustawisz ją w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera.

Poinsecja na przyszły rok

By gwiazda betlejemska zakwitła w kolejnym roku, a przede wszystkim, by do tego czasu przetrwała, zaraz po świętach powinniśmy ją przesadzić. Poinsecja nie ma większych wymagań co do podłoża, wystarczy uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych i umiarkowane podlewanie, najlepiej wtedy, gdy gleba jest widocznie sucha. Wilczomlecz lubi za to wysoką wilgotność, ale nie lubi spryskiwania. Doniczkę z rośliną najlepiej więc ustawić na podstawce wypełnionej kamieniami i wodą, zwracając jednak uwagę, by jej dno nie miało z wodą bezpośredniego kontaktu. Aby liście gwiazdy betlejemskiej pięknie wybarwiły się na Boże Narodzenie, już we wrześniu powinniśmy nakrywać ją na noc jakimś nieprzepuszczającym światła materiałem – wystarczy choćby papierowa torba lub ciemny worek foliowy. Dzięki temu gwiazda betlejemska zawiąże pąki kwiatowe.

Aby pięknie wybarwić liście na Boże Narodzenie, ważne jest również odpowiednie nawożenie rośliny. W okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do końca lata, poinsecję warto dokarmiać co 2-4 tygodnie nawozem wieloskładnikowym, najlepiej przeznaczonym dla roślin kwitnących. Zawartość potasu i fosforu w nawozie sprzyja zawiązywaniu się pąków kwiatowych. W okresie jesiennym należy zastosować nawóz bogaty w azot, aby wspomóc rozwój nowych liści. Regularne, ale umiarkowane nawożenie zapewni roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych, co sprawi, że gwiazda betlejemska będzie zdrowa i gotowa do intensywnego kwitnienia w okresie świątecznym. Po zakończeniu kwitnienia warto ograniczyć nawożenie, dając roślinie czas na regenerację.

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna