Floksy - jak je uprawiać i pielęgnować?

2024-06-01 15:57

Uprawa floksów nie jest skomplikowana, a prawidłowa ich pielęgnacja sprawi, że rabaty ogrodowe będą kolorowe od czerwca aż do września. Przyjemny zapach kwiatów sprawia, że są sadzone w pobliżu tarasów. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować kwiaty floksy.

Floksy - jak je uprawiać i pielęgnować?

i

Autor: Getty Images

Floksy nie są naszym rodzimym gatunkiem, przywędrowały do Polski z Ameryki Północnej i Syberii. Nazywane płomykami to bardzo efektowne rośliny jednoroczne i wieloletnie zdobiące rabaty ogrodowe oraz skalniaki. Na rabaty polecane są floksy wysokie, a do ogródków skalnych floksy niskie. Rośliny te występują w różnych barwach, od białej przez różową, niebieską, lilową itp. Kwitną całe lato - od czerwca do września.

Pielęgnacja i uprawa floksów

Kwiaty floksy wymagają gleby żyznej, przewiewnej o umiarkowanej wilgotności i głeboko przekopanej. Dzięki temu uprawa floksów nie sprawia, żadnych problemów - kwiaty silnie rosną, lepiej kwitną i są bardziej odporne na niskie temperatury i choroby. Floksy zimozielone uprawiane na skalniakch powinny być przykrywane na zimę gałązkami iglastymi. Do sadzenia flosów powinniśmy wybierać miejsca słoneczne i półcieniste. Wysokie gatunki wymagają podpór.

Ciekawostka - floksy są szczegónie wrażliwe na amoniak, dlatego pamiętaj, aby nie przykrywać ich na zimę świeżym nawozem.

Floksy rozmnaża się przez sadzonkowanie lub podział roślin. Dzielenie najlepiej wykonywać wiosną lub jesienią. Sadzonkowanie możemy wykonać w dwóch terminach: w połowie maja oraz w czerwcu i lipcu. Sadzonkowanie majowe polega na odłamywaniu młodych pędów o długości około 10 cm i sadzeniu do skrzynek wypełnionych piaskiem. Skrzynkę należy ustawić w inspekcie. Na efekt nie trzeba będzie długo czekać, gdyż pędy ukorzeniają się bardzo szybko. Sadzonkowanie czerwcowo-lipcowe polega na przygotowaniu sadzonek z pędów 3 węzłowych i również sadzimy je w inspekcie.

Kwiaty floksy są polecane na rabaty obrodowe i skalniaki. Uprawiane są na kwiaty cięte. Dobrze się prezentują sadzone w grupach. Prosta uprawa floksów sprawia, że kwiaty te można spotkać w ogrodach przydomowych.

Poza tradycyjnymi metodami rozmnażania, jak sadzonkowanie i podział roślin, możliwe jest również rozmnażanie floksów poprzez nasiona. Chociaż jest to metoda rzadziej stosowana, umożliwia uzyskanie nowych odmian i bardziej zróżnicowanych kolorów kwiatów. Nasiona floksów najlepiej wysiewać bezpośrednio do gruntu wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków. Wyrastające siewki wymagają regularnego podlewania, a także pielenia w początkowej fazie wzrostu, by nie były zagłuszane przez chwasty. Taka forma rozmnażania jest bardziej czasochłonna i może nie dawać gwarancji identyczności z rośliną macierzystą, jednak dla miłośników ogrodnictwa stanowi interesujące urozmaicenie. Dodatkowo, hodowla floksów z nasion pozwala na lepsze przystosowanie roślin do lokalnych warunków środowiskowych, co może skutkować ich większą odpornością i obfitszym kwitnieniem w przyszłych sezonach.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa