Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych?

2024-06-01 0:08

W Polsce występuje 19 gatunków dzwonków ogrodowych . Zanim wybierzemy rośliny pasujące do naszego ogrodu sprawdźmy ich wysokość oraz pochodzenie. Najlepiej sprawdzają się odmiany gatunków rodzimych, ponieważ są mrozoodporne. Gatunki pochodzące z ciepłych krajów wymagają okrycia przed mrozem.

Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych?

i

Autor: Getty Images

Większość dzwonków to byliny.  Najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej, glebie zasobnej w wapń. Jedne lubią stanowiska słoneczne i lekko wilgotne, inne wolą półcień, miejsca suche. Dobrze znoszą okresową suszę. Kwitną obficie od czerwca do września. Rozmnażamy je przez podział wiosną lub po kwitnieniu, a także z nasion.

Dzwonki wysokie

Dzwonek kremowy (Campanula lactiflora) osiąga wysokość 1,5 m, pochodzi z Kaukazu. Kwiaty barwy fioletowej, liliowej, różowej lub białej, zebrane w okazałe luźne kwiatostany, rozwijają się od czerwca do sierpnia. Lubi żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę i słońce. Efektownie wygląda na rabatach lub solo np. między krzewami lub wysokimi trawami.Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia), gatunek rodzimy. Proste pędy o wysokości 30-100 cm, na końcu których rozwijają się niebieskie lub białe kwiaty. Lubi słońce, dobrze znosi półcień i nie potrzebuje dużo wody.  Łatwy w uprawie. Nadaje się na rabaty i kwiaty cięte.Dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia) jest gatunkiem rodzimym. Ma proste, nierozgałęzione pędy kwiatostanowe, wys. ok. 120 cm, duże fioletowe lub białe kwiaty. Kwitnie w czerwcu - lipcu. Dobrze wygląda na rabatach i między krzewami.Dzwonek skupiony (Campanula glomerata), gatunek rodzimy. Dorasta do 80 cm. Kwiaty zebrane w wierzchołkowe kuliste kwiatostany w zależności od odmiany: fioletowe, niebieskie lub białe. Kwitnie w czerwcu. Dobrze rozrasta się na każdej glebie (poza kwaśną) w miejscach słonecznych i lekko ocienionych.

Dzwonki niskie

Dzwonek karpacki (Campanula carpatica). Odmiany różnią się wysokością, od 20-40 cm, pokrojem oraz barwą kwiatów. Kwitnie w czerwcu - lipcu, czasem kwitnienie powtarza jesienią. Idealny do ogrodów skalnych, na murki i skarpy. Dobrze rozrasta się w miejscach słonecznych, na glebie zasobnej w wapń i niezbyt wilgotnej.Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) ma krótkie rozkrzewione pędy. Niebieskofioletowe kwiaty zebrane są w krótkie grona. Kwitnie obficie w czerwcu oraz po przycięciu we wrześniu. Tworzy rozłogi, które głęboko wrastają w szczeliny skalne. Dobrze znosi suszę. Nadaje się na miejsca słoneczne i półcieniste. Dobrze wygląda wśród kamieni, na murkach i skarpach. Nie przemarza.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które mogą poprawić zdrowie dzwonków oraz przedłużyć ich okres kwitnienia. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów nie tylko zachęca roślinę do produkcji nowych pąków, ale także zapobiega niekontrolowanemu rozsiewaniu nasion, co jest szczególnie ważne w przypadku dzwonków, które mogą łatwo się rozsiewać i zajmować więcej miejsca niż byśmy sobie tego życzyli. Dodatkowo, na wiosnę warto zastosować nawożenie wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, które pomogą zapewnić roślinom wszystkie niezbędne mikroelementy do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. W przypadku dzwonków kuleczkowych, które tworzą rozłogi, co kilka lat zaleca się ich wykopywanie i podział, aby zapobiec nadmiernemu zagęszczaniu się roślin oraz wydłużyć ich żywotność. Regularne przycinanie oraz odpowiednie nawożenie są więc kluczowymi czynnikami wpływającymi na zdrowie i estetykę naszych dzwonków w ogrodzie.

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity