Czy warto kupić trawnik z rolki?

2024-06-01 12:15

Trwanik z rolki to dobre wyjście dla tych, którzy chce szybko mieć zieloną murawę. Właściciela posesji ocenia się bowiem między innymi po tym, jak wygląda jego trawnik. Bo tym, którzy nigdy żywego, zielonego dywanu przed domem nie mieli, wydaje się, że trawa sama rośnie, wystarczy posiać. Niestety, nie jest to prawdą.

Czy warto kupić trawnik z rolki?

i

Autor: Getty Images

Trawnik można sobie założyć na dwa sposoby – posiać mieszankę traw lub kupić darń rozwijaną z rolki. Wybór nie jest łatwy i zależy od tego, na czym komu zależy. Pewne jest natomiast jedno – niezależnie od tego, jaką wersję wybierzemy, trawnik trzeba uprawiać niemalże jak pole z truskawkami! I o tym nie wolno zapominać.

Trawnik z rolki

Jest to wygodny sposób na posiadanie murawy wokół domu. Ale kosztowny. Oczywiście trudno ocenić, czy posianie trawy i doprowadzenie jej do stanu takiego, jaki ma kupowana darń, powoduje znaczne zmniejszenie kosztów trawnika, bo przecież własnej pracy i czasu włożonego w zakładanie trawnika się nie liczy (siany trawnik powstaje tak: porządne przygotowanie gleby, posianie trawy, podlewanie i czekanie, podlewanie i czekanie, podlewanie i czekanie, potem koszenie, podlewanie i czekanie. Po drodze jeszcze: pielenie, przepędzanie kretów, nawożenie, grabienie, podlewanie, koszenie, czekanie, czekanie, czekanie – nawet kilka lat na trawnik przypominający zielone futerko).

Może więc być tak, że cena, jaką za darń z rolki trzeba zapłacić, jest dobrą ceną za nasz brak czasu i niechęć do pracy nad założeniem trawnika, a przede wszystkim czekanie na niego. Trzeba to sobie skalkulować samemu.

Darń z rolki: kupić, nie kupić?

 Trawa z rolki kosztuje (zleżenie od regionu i rodzaju trawnika) 16-25 zł/m2, a cena ułożenia wraz z przygotowaniem gleby może sięgać nawet 60 zł/m2. Ziemię pod taką darń trzeba przygotować tak samo dokładnie jak pod zwykły trawnik. Darń trzeba przywieźć na działkę – 50 m2 waży około tony, więc potrzebny jest porządny samochód (zwykle transport zapewnia firma, w której kupuje się darń, a cena transportu może być wliczona w cenę trawnika. Może, ale nie musi, wtedy trzeba jeszcze do kosztów doliczyć i tę kwotę).

Trawnik z rolki trzeba rozłożyć od razu. Może poleżeć na działce, ale nie dłużej niż 3 dni (różne firmy mają swoje maksymalne terminy określające, ile ich trawnik może czekać na rozłożenie). W tym czasie musi być przeniesiony do cienia, ułożony w pryzmy nie większe niż pięciowarstwowe i zwilżany.

Układanie darni wydaje się być czynnością nieskomplikowaną i taką jest w istocie, ale to bardzo trudna i ciężka praca. Jedna osoba (z doświadczeniem) może ułożyć w ciągu dnia około 100 m2 trawnika. Bo układanie nie polega tylko na tym, że się rolkę darni rozwinie i gotowe! Do kosztów doliczmy więc czas potrzebny na ułożenie trawnika (możemy być potrzebni na działce, na pewno będziemy potrzebni, by odebrać pracę, więc urlop…)

Kiedy jest gotowy trawnik z rolki?

Prawie od razu, to znaczy, że można po nim się przejść chwilę po tym, jak zostanie ułożony, ale lepiej nie robić tego za często. Po prostu podczas zrywania z miejsca, w którym trawa rosła, skracane są jej korzenie i na nowym miejscu musi się ukorzenić ponownie. Trwa to około 2 tygodnie. By sprawdzić, czy proces ten nastąpił, można delikatnie spróbować oderwać darń w jakimś narożniku – jeśli nie odchodzi, to znaczy, że rośnie.

Czy darń z rolki jest warta swojej ceny?

Zależy dla kogo. Kupienie darni z rolki i rozłożenie jej na działce nie załatwia sprawy trawnika raz na zawsze. Tylko na początku ma się wrażenie takie, jak po rozłożeniu dywanu w pokoju – jest, leży, pięknie wygląda, co jakiś czas się odkurzy i będzie OK. Z trawnikiem tak się zrobić nie da. Trzeba go pielęgnować tak samo jak trawnik posiany. Czyli: koszenie, podlewanie, pielenie, napowietrzanie, nawożenie, wertykulacja i tak w kółko. I jeszcze krety, nornice, bywa, że pędraki, jakieś choroby traw, pozbywanie się trawy, zakup kosiarki i innych narzędzi i… I to wszystko trzeba ogarnąć.

Poza tym, nawet jeśli firma, w której kupiliśmy trawnik daje gwarancję (zwykle jakąś daje), to i tak może się coś nie udać nie z ich winy! Oczywiście można zlecić dbanie o trawnik specjalistom, ale to kosztuje! 

Zwykło się sądzić, że na mały trawnik darń warto kupić, duży trawnik warto posiać. Jeden i drugi będzie potrzebował systematycznej pielęgnacji. A sąsiedzi będą patrzeć i oceniać...

Warto również dodać, że istnieje jeszcze jeden kluczowy aspekt do rozważenia przy decyzji o zakupie darni z rolki – różnorodność dostępnych rodzajów trawników. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieje wiele typów trawy gotowej do rozwinięcia, każdy z nich dostosowany do różnorodnych warunków i specyficznych wymagań użytkowników. Na przykład, dostępne są specjalne mieszanki traw odporne na intensywne użytkowanie, które sprawdzą się idealnie w przypadku trawników sportowych czy ogrodów często uczęszczanych przez dzieci. Inne typy trawnika, takie jak trawy cieniolubne, są idealne do miejsc, gdzie słońce nie dociera przez większość dnia. Wybór odpowiedniego rodzaju trawy z rolki może znacząco wpłynąć na trwałość i estetykę trawnika, dostosowując go idealnie do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz warunków klimatycznych panujących w danym regionie.

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory