Czy można "nauczyć" rośliny rosnąć w takiej ziemi, jaką mamy na działce?

2024-05-30 17:57

Czego potrzebują rośliny do dobrego rozwoju? Substancji odżywczych i wody, odpowiedniej ilości światła, dostępu powietrza do korzeni. Potrzebują gleby o określonej przepuszczalności, żyzności i kwasowości. Czy urosną jeśli ich wymagania glebowe nie będą spełnione? Często tak, jednak niekoniecznie z takim skutkiem jakiego się spodziewamy...

Czy można nauczyć rośliny rosnąć w takiej ziemi, jaką mamy na działce?

i

Autor: Getty Images

Rośliny, tak jak inne organizmy żywe, mają potrzeby określone genetycznie. Hodowcy moga krzyżować rośliny o określonych cechach, w celu wprowadzenia zmian w tych wymaganiach. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, musisz podporządkować się naturze. Tak jak nie można człowieka „nauczyć”, aby żywił się piaskiem i popijał go benzyną, tak roślin nie da się nauczyć by zmieniły swe wymagania! 

Dlatego jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na poprawę struktury gleby, jej żyzności czy kwasowości, należy wybrać takie gatunki i odmiany, którym dane warunki odpowiadają.

Jak poprawić strukturę gleby?

Jeśli natomiast chcemy posadzić określone rośliny, sprawdźmy, czy siedlisko, które mamy do zaoferowania  odpowiada ich wymaganiom. Jeżeli nie – trzeba je zmienić.

  • Jeżeli gleba jest gliniasta, należy dodać piasku i kompostu, ewentualnie torfu,

  • Jeśli gleba jest piaszczysta trzeba wymieszać jej wierzchnią warstwę (około 30 cm) z mielona gliną, kompostem i torfem.

  • Glebę zbyt kwaśną, o pH poniżej 6,0 należy zwapnować kredą, wapnem ogrodniczym lub dolomitem  (najlepiej jesienią).

  • Glebę o pH powyżej 7,0 czyli zasadową można zakwasić, mieszając jej wierzchnią warstwę z torfem wysokim.

  • Większość roślin dobrze rośnie na glebach o pH 6,0-7,0, czyli obojętnych i do nich zbliżonych. Jest grupa roślin, które wymagają podłoża kwaśnego. To różaneczniki i azalie, wrzosy i wrzośce, kalmie, pierisy, golteria, borówka wysoka. 

  • Gleb zasadowych (wapiennych) potrzebują oliwnik, bukszpan, juka,  driakiew, dyptam.

Oprócz poprawy składu gleby, równie ważne jest jej regularne nawożenie, które zapewnia roślinom odpowiednie składniki odżywcze. Stosowanie nawozów organicznych, takich jak obornik, kompost czy zielony nawóz (rośliny nawozowe, np. gorczyca, facelia, peluszka), pomaga w długofalowym utrzymaniu żyzności gleby. Nawozy mineralne, zawierające takie elementy jak azot, fosfor i potas, są szybciej przyswajalne przez rośliny i mogą być stosowane w celu szybkiego poprawienia ich kondycji. W przypadku roślin wymagających kwasowego pH gleby, warto rozważyć stosowanie specjalistycznych nawozów przeznaczonych dla roślin kwasolubnych, co pomoże utrzymać odpowiednie warunki wzrostu. Pamiętajmy również o tym, aby stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta i unikać nadmiernego nawożenia, które mogłoby prowadzić do zasolenia gleby i obniżenia jej jakości.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska